LimeSurvey Develop - en to th translation catalogue (4129 entries)

en:  Are you sure you want to delete this file?
th: คุณต้องการลบไฟล์นี้ ?

en:  Browse uploaded resources
th: เรียกดูทรัพยากรที่อัพโหลด

en:  Please select a file to import!
th: โปรดเลือกไฟล์ที่จะนำเข้า!

en:  global level
th: ระดับโกลบอล

en: %d file deleted.|%d files deleted.
th: ไฟล์ %d ถูกลบแล้ว | %d ไฟล์ที่ถูกลบ

en: %s attribute deleted|%s attributes deleted
th: %s แอททริบิวท์ถูกลบ|%s แอททริบิวท์ถูกลบ

en: %s cannot be left empty
th: %s ไม่สามารถปล่อยว่างได้

en: %s cannot be left empty.
th: %s ไม่สามารถปล่อยว่างได้

en: %s duplicate records removed
th: พบ %s ระเบียน เป็นระเบียนซ้ำซ้อน และได้ทำการลบออกแล้ว

en: %s field(s) were successfully added.
th: เพิ่ม %s ช่องข้อมูล เรียบร้อยแล้ว

en: %s invalid attributes
th: %s คุณลักษณะที่ไม่ถูกต้อง

en: %s is an invalid value for this question
th: %s เป็นค่าที่ไม่ถูกต้องสำหรับคำถามนี้

en: %s lines had a mismatching number of fields.
th: พบจำนวน %s บรรทัด มีตัวเลขของช่องข้อมูลไม่ตรงกัน

en: %s min. %s sec.
th: %s นาที %s วินาที

en: %s missing attributes
th: %s คุณลักษณะที่หายไป

en: %s must be case-insensitive equal to %s
th: %s ต้องเป็น case-insensitive เท่ากับ %s

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
th: %s ต้องไม่เป็น case-insensitive เท่ากับ %s

en: %s new participants were created
th: สร้าง %s ผู้เข้าร่วมใหม่แล้ว

en: %s not found!
th: ไม่พบ %s

en: %s of %s columns selected
th: เลือก %s จาก %s คอลัมน์

en: %s old response(s) were successfully imported.
th: นำเข้า %s แบบสอบถามเก่าเรียบร้อย.

en: %s participant share was deleted|%s participant shares were deleted
th: %s ผู้เข้าร่วมใช้ร่วมกันถูกลบแล้ว|%s ผู้เข้าร่วมใช้ร่วมกันถูกลบแล้ว

en: %s participants have been copied to the survey survey participants table
th: %s การคัดลอกผู้เข้าร่วมไปที่ตารางสำรวจผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: %s participants have been shared
th: แบ่งปัน %s ผู้เข้าร่วม

en: %s records found in CSV file
th: พบ %s ระเบียนในไฟล์ CSV

en: %s records imported
th: ทำการนำเข้าจำนวน %s ระเบียน

en: %s records in CSV
th: พบ %s ระเบียน ในไฟล์ CSV

en: %s records met minimum requirements
th: %s ระเบียนถึงจะมีคุณสมบัติตรงตามข้อกำหนดขั้นต่ำ

en: %s records with allowed invalid email
th: %s ระเบียนที่อนุญาตให้มีอีเมลที่ไม่ถูกต้อง

en: %s records with invalid email address removed
th: พบ %s ระเบียนที่มีที่อยู่อีเมล์ไม่เป็นจริงและได้ทำการลบแล้ว

en: %s records with other invalid information
th: %s ระเบียนที่ไม่ถูกต้องกับข้อมูลอื่น ๆ

en: %s response lines in your file.
th: %s คำตอบในไฟล์ของคุณ

en: %s responses already exist.
th: มี %s ของการตอบอยู่แล้ว

en: %s responses cannot be inserted or updated.
th: %s ของการตอบไม่สามารถแทรกหรือปรับปรุงได้

en: %s responses were inserted.
th: มี %s บรรทัดการตอบในไฟล์ของคุณ

en: %s responses were updated.
th: %s คำตอบได้รับการปรับปรุงแล้ว

en: %s rows per page
th: %s แถวต่อหน้า

en: %s%% completed
th: เสร็จสมบูรณ์แล้ว %s%%

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
th: ไม่สามารถใช้ '%s' ได้หากเปิดใช้ตัวเลือก \'อื่น ๆ\' สำหรับคำถามนี้

en: 'Other:' comment mandatory
th: จำเป็นต้องกรอกความเห็น ในช่อง "อื่นๆ:"

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
th: 'time' เป็นคำสงวนและไม่สามารถนำมาใช้สำหรับคำถามย่อยได้

en: (Any group)
th: (ทุกกลุ่ม)

en: (Any)
th: (ใด ๆ )

en: (Autodetect)
th: (ตรวจพบอัตโนมัติ)

en: (Automatic)
th: (อัตโนมัติ)

en: (Base language)
th: (ภาษาพื้นฐาน)

en: (Iconv Library not installed)
th: (Iconv Library ไม่ได้รับการติดตั้ง)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
th: (ชุดลาเบลไม่ได้นำเข้าเนื่องจากคุณไม่ได้รับอนุญาตให้สร้างชุดลาเบล)

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
th: (ขนาดไฟล์สูงสุด: %01.2f MB)

en: (No target question)
th: (ไม่มีคำถามเป้าหมาย)

en: (None)
th: (ไม่มี)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
th: หากต้องการเลือกชุดลาเบลหลายๆชุดกรุณาใช้กด Ctrl

en: (Sub-)question width
th: ความกว้างของคำถาม(ย่อย)

en: (This question is mandatory)
th: (คำถามนี้เป็นข้อบังคับ)

en: (none)
th: (ไม่มี)

en: 16 or up
th: ตั้งแต่ 16 เป็นต้นไป

en: 1st quartile (Q1)
th: ค่า ณ ตำแหน่งควอไทล์แรก (Q1)

en: 1st time limit warning message
th: ข้อความคำเตือนการดำเนินการเกินครั้งที่ 1

en: 2nd quartile (Median)
th: ค่า ณ ตำแหน่งควอไทล์ที่สอง (ค่ามัธยฐาน: Q2)

en: 2nd time limit warning message
th: ข้อความเตือนการ จำกัดเวลาครั้งที่ 2

en: 2nd time limit warning message display time
th: เวลาแสดงข้อความแจ้งข้อผิดพลาดครั้งที่ 2

en: 2nd time limit warning message timer
th: ข้อความคำเตือนการเกินเวลาครั้งที่ 2

en: 3rd quartile (Q3)
th: ค่า ณ ตำแหน่งควอไทล์ที่สาม(Q3)

en: 400: Bad Request
th: 400: คำขอไม่ถูกต้อง

en: 401: Unauthorized
th: 401: ไม่ได้รับอนุญาต

en: 403: Forbidden
th: 403: ไม่อนุญาตให้เข้าถึง

en: 404: Not Found
th: 404: ไม่พบ

en: 5 Point Choice
th: รายการ 5 ตัวเลือก

en: 500: Internal Server Error
th: 500: ข้อผิดพลาดภายในเซิร์ฟเวอร์

en: 7bit Swedish
th: สวีเดน (7bit)

en: <No default value>
th: <ไม่มีค่าตั้งต้น>

en: <no data>
th: <ไม่มีข้อมูล>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
th: การสำรองข้อมูลของตารางนี้ได้ถูกทำขึ้นสำหรับผู้จัดการระบบ

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
th: การสำรองข้อมูลของตารางนี้จะเกิดขึ้นสำหรับการตรวจสอบของผู้จัดการระบบ

en: A child group can't be set as parent group
th: ไม่สามารถกำหนดกลุ่มย่อยเป็นกลุ่มหลักได้

en: A clean and simple base that can be used by developers to create their own Bootstrap based theme.
th: มีพื้นฐานที่สะอาดและเรียบง่าย ที่นักพัฒนาสามารถใช้ในการสร้างธีม Bootstrap ของตนเองได้

en: A code has been updated to %s.
th: มีการอัพเดตรหัสไปยัง %s

en: A database named "%s" already exists.
th: ฐานข้อมูล "%s"  มีปรากฏอยู่แล้ว

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
th: ปิดการใช้งานแบบสอบถามทำให้ไม่สามารถเข้าถึงได้(จะปรากฏข้อความว่าไม่ได้รับอนุญาตที่จะเห็นแบบสอบถามนี้)

en: A description for your question group
th: คำอธิบายสำหรับกลุ่มคำถามของคุณ

en: A first example question. Please answer this question:
th: คำถามตัวอย่างแรก กรุณาตอบคำถามนี้:

en: A fruity theme for a flexible use. This theme offers monochromes variations and many options for easy customizations.
th: ธีมฟรุ๊ตตี้ มีการใช้งานที่ยืดหยุ่น ธีมนี้นำเสนอชุดรูปแบบขาวดำและตัวเลือกมากมายที่ปรับแต่งได้โดยง่าย

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
th: ดัชนีคำถามจะแสดง; ผู้เข้าร่วมจะสามารถข้ามไปมาระหว่างคำถามที่เกี่ยวข้อง

en: A participant table has been created for this survey.
th: ตารางรายชื่อผู้ตอบแบบสอบถาม สำหรับแบบสอบถามนี้ถูกสร้างเรียบร้อยแล้ว

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
th: ดัชนีคำถามจะแสดง; ผู้เข้าร่วมจะสามารถข้ามไปมาระหว่างคำถามได้

en: A response was not deleted.|{n} responses were not deleted.
th: คำตอบไม่ถูกลบ |{n} คำตอบไม่ถูกลบ

en: A security update is available.
th: มีการอัพเดทเกี่ยวกับความปลอดภัย!

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
th: รายการผู้เข้าร่วมการสำรวจสำหรับการสำรวจที่บันทึกไว้ได้ถูกสร้างขึ้นมากเกินไป

en: A survey participants table has been created for this survey and the old tokens were imported.
th: ตารางรายชื่อผู้ตอบแบบสอบถามสำหรับแบบสอบถามนี้ ถูกสร้างขึ้นสำหรับแบบสอบถามนี้พร้อมทั้งได้นำเข้า Token เดิมแล้ว

en: A survey which uses a custom theme will import fine, but the template it refers to will not exist on the new server. In that case the system will use the global default theme.
th: แบบสำรวจที่ใช้ธีมที่กำหนดเองจะนำเข้า แต่เทมเพลตที่อ้างถึงจะไม่มีอยู่ในเซิร์ฟเวอร์ใหม่ ในกรณีนี้ระบบจะใช้ธีมเริ่มต้น

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
th: ตารางที่มีคำถามย่อยในแต่ละบรรทัด คุณต้องมีการเลือกคำตอบของคุณ

en: A template with that name already exists.
th: เทมเพลตชื่อนี้มีอยู่แล้ว

en: A username was not supplied or the username is invalid.
th: ใส่ชื่อผู้ใช้หรือชื่ผู้ใช้ไม่ถูกต้อง

en: AND/OR Date is
th: และ/หรือ วันที่

en: ARMSCII-8 Armenian
th: อาเมเนีย (ARMSCII-8)

en: Abbreviated question text
th: ข้อความคำถามย่อ

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
th: ความสามารถในการเปลี่ยนแปลงของคำถาม, กลุ่มและพารามิเตอร์ที่ยังมีข้อจำกัด

en: Absolute value
th: ค่าสัมบูรณ์

en: Accept
th: ยอมรับ

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
th: ยอมรับตัวอักษร Unicode Font Awesome

en: Access
th: การเข้าถึง

en: Access denied
th: ปฏิเสธการเข้าใช้

en: Access denied!
th: ไม่มีสิทธิในการเข้าถึง !

en: Action
th: จัดการ

en: Action to perform when time limit is up
th: ให้ดำเนินการเมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Action:
th: การดำเนินการ:

en: Actions
th: การดำเนินการ

en: Actions:
th: การดำเนินการ:

en: Activate
th: เริ่มทำงาน

en: Activate Survey
th: ให้แบบสอบถามทำงาน

en: Activate assessements
th: เปิดใช้การประเมินผล

en: Activate quotas
th: เปิดใช้งานโควต้า

en: Activate survey
th: เปิดใช้งานการสำรวจ

en: Activate survey participants table
th: เปิดใช้งานตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Activate this survey
th: ให้แบบสอบถามนี้ทำงาน

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
th: เปิดใช้งานสิ่งนี้เพื่อแสดงแผนที่เหนือช่องป้อนข้อมูลที่ผู้ใช้สามารถเลือกตำแหน่งได้

en: Activated
th: เปิดใช้งานแล้ว

en: Activation settings
th: การตั้งค่าการเปิดใช้งาน

en: Active
th: เริ่มใช้งาน

en: Active and running
th: เริ่มการใช้งานและกำลังทำงานอยู่

en: Active but expired
th: ใช้งานได้ แต่หมดอายุแล้ว

en: Active but not yet started
th: ใช้งานได้ แต่ยังไม่ได้เริ่ม

en: Active filters:
th: ฟิลเตอร์ที่ใช้งาน:

en: Active survey ID
th: หมายเลขแบบสำรวจที่ทำงานอยู่

en: Active survey participants tables
th: ตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจที่ใช้งานอยู่

en: Active surveys
th: แบบสอบถามที่ทำงาน

en: Adaptive
th: ปรับได้

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add SurveyId to link
th: เพิ่ม SurveyId ไปยังลิงก์

en: Add URL parameter
th: เพิ่ม URL พารามิเตอร์

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
th: เพิ่มปุ่มเพื่อรีเซ็ตค่าตัวเลื่อน หากคุณได้ตั้งค่าเริ่มต้นไว้ตัวเลื่อนจะเลื่อนไปยังค่าที่ตั้งไว้หรือเป็นหากไม่ได้ตั้งจะเป็นค่าว่าง

en: Add a group
th: เพิ่มเข้าสู่กลุ่ม

en: Add a language:
th: เพิ่มภาษา:

en: Add a new language
th: เพิ่มภาษาใหม่

en: Add a new question
th: เพิ่มคำถาม

en: Add a new survey administrator
th: เพิ่มผู้ดูแลแบบสำรวจใหม่

en: Add a prefix to the answer field
th: เพิ่มคำนำหน้าในช่องคำตอบ

en: Add a question to this group
th: เพิ่มคำถามในกลุ่มคำถามนี้

en: Add a suffix to the answer field
th: เพิ่มคำต่อท้ายที่ช่องคำตอบ

en: Add and edit conditions
th: เพิ่ม/แก้ไข เงื่อนไข

en: Add another participant
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมการสำรวจอีก

en: Add another record
th: เพิ่มรายการอื่น

en: Add answer
th: เพิ่มคำตอบ

en: Add attribute
th: เพิ่มคุณสมบัติ

en: Add condition
th: เพิ่มเงื่อนไข

en: Add condition to this scenario
th: เพิ่มเงื่อนไขสำหรับสถานการณ์นี้

en: Add dropdown field
th: เพิ่มฟิลด์ดรอปดาวน์

en: Add fields
th: เพิ่มช่อง

en: Add file
th: เพิ่มไฟล์

en: Add gray background to questions in PDF:
th: เพิ่มพื้นหลังสีเทาที่คำถามใน PDF:

en: Add group
th: เพิ่มกลุ่ม

en: Add language
th: เพิ่มภาษา

en: Add multiple conditions without a page reload
th: เพิ่มเงื่อนไขหลายเงื่อนไขโดยไม่ต้องโหลดเพจใหม่

en: Add new assessment rule
th: เพิ่มกฎการประเมินใหม่

en: Add new attribute
th: เพิ่มแอททริบิวท์ใหม่

en: Add new group
th: เพิ่มกลุ่มใหม่

en: Add new participant
th: เพิ่มผู้เข้าร่วม

en: Add new question
th: เพิ่มคำถามใหม่

en: Add new question to group
th: เพิ่มคำถามใหม่ให้กับกลุ่ม

en: Add new quota
th: เพิ่มโควต้าใหม่

en: Add new survey participant
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมการสำรวจครั้งใหม่

en: Add new user group
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้ใหม่

en: Add or delete groups
th: เพิ่ม/ลบ กลุ่มคำถาม

en: Add or delete questions
th: เพิ่ม/ลบ คำถาม

en: Add or delete subquestions or change their codes
th: การเพิ่มหรือลบหรือเปลี่ยนรหัสของกลุ่มคำถาม

en: Add participant
th: เพิ่มผู้เข้าร่วม

en: Add participant to survey
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมในแบบสอบถาม

en: Add participant to survey|Add participants to survey
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมสู่การสำรวจ |เพิ่มผู้เข้าร่วมสู่การสำรวจ

en: Add participants to central database
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมในฐานข้อมูลผู้เข้าร่วมกลาง

en: Add participants to survey
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมสู่แบบสอบถาม

en: Add question
th: เพิ่มคำถาม

en: Add question ID to link
th: เพิ่มรหัสคำถามที่จะเชื่อมโยง

en: Add question group
th: เพิ่มกลุ่มคำถาม

en: Add question group ID to link
th: เพิ่มรหัสกลุ่มคำถามที่จะเชื่อมโยง

en: Add scenario
th: เพิ่มสถานการณ์ที่กำหนด

en: Add some answer options to your question
th: เพิ่มตัวเลือกคำตอบให้กับคำถามของคุณ

en: Add some subquestions to your question
th: เพิ่มคำถามย่อย ๆ สำหรับคำถามของคุณ

en: Add subquestion row
th: เพิ่มแถวคำถามย่อย

en: Add survey group ID to link
th: เพิ่มรหัสกลุ่มแบบสำรวจไปยังลิงก์

en: Add survey participant
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Add the selected participant to survey.|Add the {n} selected participants to survey.
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมที่เลือกเข้าสู่การสำรวจ|เพิ่มผู้เข้าร่วม {n} ที่เลือกเข้าสู่การสำรวจ

en: Add to blacklist?
th: เพิ่มเข้าสู่แบ็คลิสต์

en: Add token entry
th: เพิ่มรายการโทเค็น

en: Add user
th: เพิ่มผู้ใช้

en: Add user group
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้

en: Add value
th: เพิ่มค่า

en: Add/delete survey participant attributes
th: เพิ่ม / ลบแอตทริบิวต์ของผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
th: เพิ่ม / แก้ไขแหล่งข้อมูล (ไฟล์ / ภาพ) สำหรับแบบสำรวจนี้

en: Adding survey participant entry...
th: เพิ่มรายการผู้เข้าร่วมการสำรวจ ...

en: Additional Languages
th: ภาษาอื่น (เพิ่มเติม)

en: Additional attributes
th: คุณลักษณะเพิ่มเติม

en: Additionally the following settings cannot be changed when the survey is active.
th: การตั้งค่าเพิ่มติมดังต่อไปนี้ไม่จะสามารถเปลี่ยนแปลงได้เมื่อการสอบถามเปิดใช้งานแล้ว

en: Admin login name
th: ชื่อผู้ดูแลระบบ

en: Admin login password
th: รหัสผ่านผู้ดูแลระบบ

en: Admin themes
th: ธีมผู้ดูแลระบบ

en: Administration
th: การดูแลระบบ

en: Administration theme:
th: ธีมผู้ดูแลระบบ:

en: Administrator credentials
th: สิทธิของผู้ดูแล

en: Administrator email
th: อีเมล์ผู้ดูแลระบบ

en: Administrator email address:
th: ที่อยู่อีเมลของผู้ดูแลระบบ:

en: Administrator name
th: ชื่อผู้ดูแลระบบ

en: Administrator name:
th: ชื่อผู้ดูแลระบบ:

en: Administrator settings
th: การตั้งค่าผู้ดูแลระบบ

en: Administrator:
th: ผู้ดูแล:

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Advanced options
th: ตัวเลือกขั้นสูง

en: Advanced settings
th: การตั้งค่าขั้นสูง

en: Afrikaans
th: อัฟริกัน

en: After
th: หลัง

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
th: หลังจากยืนยันแล้วคุณจะไม่ได้รับข้อความเชิญหรือการเตือนความจำสำหรับการสำรวจครั้งนี้อีกต่อไป

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
th: หลังจากที่มีการคลิกที่ปุ่มบันทึก คุณสามารถปิดหน้าต่างเบราว์เซอร์นี้หรือยังคงกรอกแบบสอบถามได้

en: After you are done, please click the 'Save' button to save your changes.
th: หลังจากที่คุณทำเสร็จสิ้นโปรดคลิกที่ปุ่ม 'บันทึก' เพื่อบัน​​ทึกการเปลี่ยนแปลงของคุณ

en: Albanian
th: อัลบาเนีย

en: All
th: ทั้งหมด

en: All answers are already selected in this quota.
th: คำตอบทั้งหมดได้ถูกเลือกแล้วสำหรับในโควต้านี้

en: All answers meet consistency standards.
th: คำตอบทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All conditions for this question have been deleted.
th: เงื่อนไขทั้งหมดสำหรับคำถามนี้จะถูกลบ

en: All conditions in this survey have been deleted.
th: ทำการลบเงื่อนไขทั้งหมดของคำถามที่มีในแบบสอบถามนี้แล้ว

en: All conditions meet consistency standards.
th: เงื่อนไขทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All conditions scenarios were renumbered.
th: ทุกสถานการณ์เรียงลำดับใหม่แล้ว

en: All custom menu entries will be lost.
th: รายการเมนูที่กำหนดเองทั้งหมดจะหายไป

en: All custom menus will be lost.
th: เมนูที่กำหนดเองทั้งหมดจะหายไป

en: All default values meet consistency standards.
th: ค่าตั้งต้นทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All emails were sent.
th: อีเมลทั้งหมดที่ถูกส่งไปแล้ว

en: All files in local directories are writable.
th: ไฟล์ทั้งหมดในไดเรกทอรีมีสถานะสามารถเขียนได้

en: All groups meet consistency standards.
th: กลุ่มทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All important settings can be reached in this sidebar.
th: คุณสามารถเข้าถึงการตั้งค่าที่สำคัญทั้งหมดได้จากแถบด้านข้าง

en: All in one
th: ทั้งหมดในที่เดียว

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
th: รายการเมนูทั้งหมดของเมนูนี้จะถูกลบด้วย

en: All necessary styles will be loaded, to print it just press Ctrl/Cmd+p or select print from your browser menu.
th: คุณจะต้องโหลดรูปแบบที่จำเป็นทั้งหมดเพื่อพิมพ์เพียงกด Ctrl/Cmd+p หรือเลือกพิมพ์จากเมนูเบราเซอร์ของคุณ

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
th: ผู้เข้าร่วมของแบบสอบถามทั้งหมดถูกย้ายไป %s.

en: All old survey participants tables meet consistency standards.
th: ตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจเก่าทั้งหมดมีมาตรฐานที่สอดคล้องกัน

en: All old survey tables meet consistency standards.
th: แบบสอบถามเก่าทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All participant information is lost.
th: ข้อมูลของผู้เข้าร่วมทั้งหมดจะหายไป

en: All question attributes meet consistency standards.
th: คำถามทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All questions meet consistency standards.
th: คำถามทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
th: คำถาม/คำตอบสำหรับภาษาที่ถูกลบจะหายไปด้วย คุณต้องการดำเนินการหรือไม่ ?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
th: ทุกคำถาม,กลุ่มและพารามิเตอร์ที่สามารถแก้ไขได้อีกครั้ง

en: All quota language settings meet consistency standards.
th: การตั้งค่าภาษาโควต้าทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All quotas meet consistency standards.
th: โควต้าทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All responses
th: การตอบแบบคำถามทั้งหมด

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
th: การตอบคำถามทั้งหมดไม่สามารถเข้าถึงได้อีกต่อไปด้วย LimeSurvey

en: All survey language settings meet consistency standards.
th: การตั้งค่าภาษาของแบบสอบถามทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All surveys
th: การสำรวจทั้งหมด

en: All surveys meet consistency standards.
th: แบบสอบถามทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All the attributes are automatically mapped
th: คุณลักษณะทั้งหมดจะถูกแมปโดยอัตโนมัติ

en: All themes
th: ธีมทั้งหมด

en: All tokens
th: โทเค็นทั้งหมด

en: All users
th: ผู้ใช้ทั้งหมด

en: All your answers must be different and you must rank in order.
th: คำตอบทั้งหมดของคุณจะต้องแตกต่างกันและคุณจะต้องจัดอันดับด้วย

en: Allow
th: อนุญาต

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
th: อนุญาตให้ใช้คำถามรูปแบบอาร์เรย์ที่จะแบ่งเป็นหลาย ๆ หน้า

en: Allow backward navigation:
th: อนุญาตให้ย้อนกลับได้:

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
th: อณุญาตให้ผู้เข้าร่วมในบัญชีดำเพิ่มในแบบสอบถาม:

en: Allow invalid email addresses:
th: อนุญาตให้เฉพาะที่อยู่อีเมลที่ถูกต้อง:

en: Allow multiple responses or update responses with one token:
th: อนุญาตให้คำตอบหรือการปรับปรุงการตอบหลายอันๆ กับโทเค็น:

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
th: อนุญาตให้ใช้ข้อความสั้นหลายๆข้อความ / คำถามที่เป็นตัวเลขที่จะแบ่งเป็นหลาย ๆ หน้า

en: Allow only numerical input
th: รับเฉพาะค่าตัวเลขเท่านั้น

en: Allow only numerical input for 'Other' text
th: รับเฉพาะค่าตัวเลข ในช่อง "อื่นๆ"

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
th: อนุญาตให้ผู้เข้าร่วมยกเลิกบัญชีดำด้วยตัวเอง:

en: Allow public registration:
th: อนุญาตให้ลงทะเบียนได้แบบสาธารณะ:

en: Allow reset the slider
th: อนุญาตให้รีเซ็ทสไลเดอร์ได้

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
th: อนุญาตให้คำถามแบบตัวเลือกเดียวที่จะถูกแบ่งออกเป็นหลาย ๆ หน้า

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
th: อนุญาตให้คำถามแบบเลื่อนจแบ่งเป็นหลาย ๆ หน้า

en: Allow user to modify his last answers before terminate survey.
th: อนุญาตให้ผู้ใช้แก้ไขคำตอบล่าสุดของตนก่อนที่จะสิ้นสุดการสำรวจ

en: Allowed file types
th: ประเภทของไฟล์ที่อนุญาต

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
th: ประเภทของไฟล์ที่อนุญาต เช่น. pdf,doc,odt

en: Always
th: เสมอ

en: Always closed
th: ปิดตลอด

en: Always hide this question
th: ซ่อนคำถามนี้

en: Always open
th: เปิดเสมอ

en: Amharic
th: ภาษาราชการของเอธิโอเปีย

en: An additional help text for your question
th: ข้อความช่วยเหลือเพิ่มเติมสำหรับคำถามของคุณ

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
th: อีเมล์ได้ส่งไปยังที่อยู่ที่ท่านให้ พร้อมรายละเอียดสำหรับการเข้าร่วมตอบแบบสอบถาม กรุณาคลิกตามลิงค์ที่ปรากฏในอีเมล๋ที่ได้รับเพื่อเข้าร่วมการตอบแบบสอบถาม

en: An email has been sent with details about your saved survey
th: ได้ทำการส่งอีเมล์สำหรับรายละเอียดเกี่ยวกับแบบสอบถามนี้แล้ว

en: An email with a generated password was sent to the user.
th: อีเมล์ที่แสดงรหัสผ่านได้ถูกส่งไปยังผู้ใช้แล้ว

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะที่ทำการสร้างการสำรองข้อมูลไฟล์ของคุณ ตรวจสอบระบบของคุณ ( เช่น พื้นที่วาง การอนุญาตให้เขียนหรือลบไฟล์ หรืออื่น ๆ )

en: An error occured while creating your update package file.
th: เกิดข้อผิดพลาดในขณะที่กำลังทำการสร้างไฟล์ในการปรับปรุงของคุณ

en: An error occured while getting checksums.
th: เกิดข้อผิดพลาดในขณะที่รับ checksums

en: An error occured while getting the changeset.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะที่ได้กำลังปรับปรุง

en: An error occurred saving a response to survey id
th: ความผิดพลาดที่เกิดขึ้นได้บันทึกการตอบแบบสอบถามไปยัง ID ของแบบสอบถาม

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
th: เกิดความผิดพลาดในการอัพโหลดแฟ้มข้อมูล เหตุการณ์นี้อาจทำให้เกิดความผิดพลาดในการเข้าถึงแฟ้ม %s ของท่าน

en: An error occurred.
th: เกิดข้อผิดพลาด.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
th: แบบสอบถามที่หมดอายุแล้วผู้เข้าร่วมไม่สามารถเข้าถึงได้ (จะเห็นแต่ข้อความว่าแบบสอบถามได้หมดอายุแล้ว)

en: An internal error occured during the database upgrade. Please go back to the %smain menu%s. Contact support if the error persists.
th: มีข้อผิดพลาดภายในเกิดขึ้นระหว่างการอัปเกรดฐานข้อมูล โปรดกลับไปที่ %smain menu%s ติดต่อฝ่ายสนับสนุนถ้าข้อผิดพลาดยังคงอยู่

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
th: เกิดข้อผิดพลาดภายในขณะที่เว็บเซิร์ฟเวอร์กำลังประมวลผลคำขอของคุณ

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่สามารถแก้ไขได้ระหว่างอัพเดต รายละเอียดคือ:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
th: เกิดความผิดพลาดที่ทำให้การตอบแบบสอบถามของท่านไม่สามารถบันทึกได้

en: An unknown error happened when moving file %s to %s.
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ทราบสาเหตุเมื่อย้ายไฟล์ %s ไปยัง %s

en: An unknown error occured
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ทราบสาเหตุ

en: An unknown error occured.
th: พบข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จักเกิดขึ้น

en: An unknown error occurred
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ทราบสาเหตุ

en: Anonymized responses
th: การตอบคำถามที่ไม่ระบุชื่อ

en: Anonymized responses:
th: การตอบที่ไม่ระบุชื่อ:

en: Anonymized responses?
th: การตอบคำถามแบบนิรนาม?

en: Answer
th: คำตอบ

en: Answer codes
th: รหัสคำตอบ

en: Answer codes must be unique by question.
th: รหัสตอบต้องเป็นเอกลักษณ์ตามคำถาม

en: Answer label font size (normal)
th: ขนาดตัวอักษรป้ายคำตอบ (ปกติ)

en: Answer label font size (small)
th: ขนาดตัวอักษรป้ายคำตอบ (เล็ก)

en: Answer matched (regexp)
th: คำตอบตรงกับ (รูปแบบ regexp)

en: Answer must be %s
th: คำตอบต้องเท่ากับ %s

en: Answer must be between %s and %s
th: คำตอบต้องอยู่ระหว่าง %s และ %s

en: Answer must be greater or equal to %s
th: คำตอบต้องมากกว่าหรือเข้ากับ %s

en: Answer must be less or equal to %s
th: คำตอบต้องน้อยกว่าหรือเข้ากับ %s

en: Answer option / subquestion font size
th: ตัวเลือกของคำตอบ / ขนาดตัวอักษรคำถามย่อย

en: Answer options
th: ตัวเลือกของคำตอบ

en: Answer options were successfully saved.
th: บันทึกคำตอบเรียบร้อย

en: Answer prefix
th: คำนำหน้าคำตอบ

en: Answer suffix
th: คำต่อท้ายคำตอบ

en: Answer was
th: คำตอบคือ

en: Answer was NOT
th: คำตอบไม่ใช่

en: Answer was greater than
th: คำตอบมากกว่า

en: Answer was greater than or equal to
th: คำตอบมากกว่าหรือเท่ากับ

en: Answer was less than
th: คำตอบน้อยกว่า

en: Answer was less than or equal to
th: คำตอบน้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: Answers
th: คำตอบ

en: Answers and tokens have been re-opened.
th: คำตอบและโทเค็นถูกเปิดอีกครั้ง

en: Answers cleared
th: คำตอบถูกลบเรียบร้อย

en: Answers column width
th: ความกว้างของคอลัมน์คำตอบ

en: Answers from this response
th: คำตอบของการตอบนี้

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
th: รหัสคำตอบที่เป็น 0 (ศูนย์) หรือการปล่อยว่าง ไม่สามารถดำเนินการได้

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
th: ข้อความสำหรับคั่นคำตอบ สำหรับตัวเลื่อน (ทางซ้าย/ขวา)

en: Apply
th: นำไปใช้

en: Apply and go to survey
th: สมัครและเริ่มทำการสำรวจ

en: Apr
th: เม.ย.

en: April
th: เมษายน

en: Arabic
th: อราบิก

en: Arc cosine
th: อาร์กโคไซน์

en: Arc sine
th: อาร์กไซน์

en: Arc tangent
th: อาร์กแทนเจนต์

en: Arc tangent of two variables
th: อาร์กแทนเจนต์ของสองตัวแปร

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
th: คุณต้องการลบคำตอบที่ไม่สมบูรณ์ และเปลี่ยนสถานะของคำตอบและโทเค็นเป็นยังไม่สมบูรณ์ ?

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการเปิดใช้โควต้าที่เลือกทั้งหมด?

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการปิดใช้งานโควต้าที่เลือกทั้งหมด?

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบทุกเงื่อนไขสำหรับคำถามนี้

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
th: คุณต้องการลบเงื่อนไขที่คุณได้กำหนดไปแล้วทั้งหมดสำหรับสถานการณ์ที่กำหนดนี้ ?

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบโควต้าที่เลือกทั้งหมด?

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการที่จะลบแบบสอบถามเหล่านี้?

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบไฟล์ที่อัปโหลดทั้งหมดออกจากการตอบกลับที่เลือก

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
th: คุณแน่ใจว่าคุณต้องการที่จะลบรายการที่เลือกหรือไม่

en: Are you sure you want to delete the selected menu entries?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบรายการเมนูที่เลือก

en: Are you sure you want to delete the selected menus and all related submenus and entries?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบเมนูที่เลือกและเมนูย่อยและรายการที่เกี่ยวข้องทั้งหมด?

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบผู้เข้าร่วมที่เลือก?

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบคำตอบที่เลือก?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการที่จะลบ URL พารามิเตอร์นี้?

en: Are you sure you want to delete this box ?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบกล่องนี้หรือไม่?

en: Are you sure you want to delete this condition?
th: คุณต้องการลบเงื่อนไขนี้ ?

en: Are you sure you want to delete this entry?
th: คุณต้องการลบข้อมูลที่ทำขึ้นนี้

en: Are you sure you want to delete this label set?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบชุดลาเบลนี้หรือไม่?

en: Are you sure you want to delete this theme?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการที่จะลบธีมนี้?

en: Are you sure you want to delete this theme?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบธีมนี้

en: Are you sure you want to delete this user group?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบกลุ่มผู้ใช้นี้?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incrementing numbers beginning from 1?
th: ต้องการเรียงหมายเลขของเหตุการณ์โดยเรี่มจาก 1 หรือไม่?

en: Are you sure?
th: คุณแน่ใจใช่ไหม?

en: Arithmetic mean
th: ค่าเฉลี่ยทางคณิตศาสตร์

en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

en: Array
th: อาร์เรย์

en: Array (10 Point Choice)
th: อาร์เรย์ (10 ตัวเลือก)

en: Array (5 Point Choice)
th: อาร์เรย์ (5 ตัวเลือก)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
th: อาร์เรย์ (เพิ่มขึ้น / เท่าเดิม / ลดลง)

en: Array (Numbers)
th: อาร์เรย์ (ตัวเลข)

en: Array (Texts)
th: อาร์เรย์ (ตัวอักษร)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
th: อาร์เรย์ (ใช่/ไม่ใช่/ไม่แน่ใจ)

en: Array by column
th: อาร์เรย์ตามคอลัมน์

en: Array dual scale
th: อาร์เรย์แบบสองมาตราส่วน

en: Array filter
th: ตัวกรองอาร์เรย์

en: Array filter exclusion
th: การยกเว้นตัวกรองอาร์เรย์

en: Array filter style
th: รูปแบบตัวกรองอาร์เรย์

en: Arrays
th: อาร์เรย์

en: As a last step you should clear your browser cache now.
th: ขั้นตอนสุดท้าย คุณควรทำการเคลียร์แคชของบราวเซอร์ด้วย

en: As defined in question settings
th: ตามที่กำหนดในการตั้งค่าคำถาม

en: As you can see, editing answer options is quite similar to editing subquestions.
th: ดังที่คุณจะเห็นการแก้ไขคำตอบของคำตอบค่อนข้างคล้ายกับการแก้ไขคำถามย่อย

en: Assessment details
th: รายละเอียดการประเมินผล

en: Assessment group score
th: คะแนนจากการประเมินผลกลุ่ม

en: Assessment heading
th: หัวข้อการประเมินผล

en: Assessment mode for this survey is not activated.
th: โหมดการประเมินผลสำหรับแบบสำรวจนี้ไม่ได้เปิดใช้งาน

en: Assessment rules
th: กฏการประเมินผล

en: Assessment value
th: กำหนดค่าการประเมิน

en: Assessment:
th: การประเมิน

en: Assessments
th: การประเมินผล

en: Assessments mode not activated
th: ไม่ได้เปิดใช้งานโหมดการประเมินผล

en: Assigning a new value to a variable.
th: การกำหนดค่าใหม่ให้กับตัวแปร

en: At beginning
th: ณ จุดเริ่มต้น

en: At end
th: สุดท้าย

en: At least one installed
th: ติดตั้งแล้วอย่างน้อยหนึ่ง

en: At the end of the process the database will be updated.
th: ในตอนท้ายของกระบวนการจะมีการอัพเดทฐานข้อมูล

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
th: ในตอนท้ายของกระบวนการที่เราจะดำเนินการต่อในการปรับปรุง LimeSurvey

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
th: ข้อควรระวัง: มีการอัปเดตรหัสคำถามหลายฉบับ โปรดตรวจสอบสิ่งเหล่านี้อย่างระมัดระวังเนื่องจากการปรับปรุงอาจไม่สมบูรณ์แบบด้วยการแสดงออกที่กำหนดเอง

en: Attribute
th: แอททริบิวท์

en: Attribute %s (%s)
th: คุณสมบัติ %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
th: ลบคุณสมบัติ %s แล้ว

en: Attribute display setting updated
th: อัพเดตการตั้งค่าแสดงผลของคุณสมบัติแล้ว

en: Attribute field
th: ฟิลด์รายละเอียด

en: Attribute management
th: การจัดการคุณสมบัติ

en: Attribute name:
th: ชื่อคุณสมบัติ:

en: Attribute settings
th: การตั้งค่าคุณสมบัติ

en: Attribute successfully deleted
th: แอททริบิวท์ถูกลบเรียบร้อยแล้ว

en: Attribute successfully updated
th: อัพเดทแอททริบิวท์เรียร้อยแล้ว

en: Attribute type
th: ประเภทคุณสมบัติ

en: Attribute type:
th: ประเภทคุณสมบัติ:

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
th: อัพเดตค่าคุณสมบัติสำหรับผู้เข้าร่วมที่มีอยู่แล้ว

en: Attribute values for existing participants have been updated from the token records
th: ค่าคุณสมบัติของผู้เข้าร่วมที่มีอยู่แล้วถูกอัพเดต

en: Attribute visible:
th: การมองเห็นคุณสมบัติ:

en: Attribute was saved.
th: แอตทริบิวต์ถูกบันทึกไว้แล้ว

en: Attributes
th: แอตทริบิวต์

en: Attributes to be created
th: คุณสมบัติที่จะสร้าง

en: Attributes to export:
th: คุณสมบัติที่จะส่งออก

en: Aug
th: ส.ค.

en: August
th: สิงหาคม

en: Authentication method
th: วิธีระบุตัวตน

en: Auto
th: อัตโนมัติ

en: Auto Translate
th: แปลอัตโนมัติ

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
th: เลือกแบบอัตโนมัติของทางเลือกเฉพาะ ถ้าที่เหลือทั้งหมดถูกเลือก

en: Autoload URL
th: การเรียก URL อัตโนมัติ

en: Autoload URL:
th: URL อัตโนมัติ:

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Automatic (UTF-8)
th: อัตโนมัติ (UTF-8)

en: Automatically load end URL when survey complete:
th: โหลด URL ตอนสิ้นสุดการสำรวจโดยอัตโนมัติเมื่อมีการสำรวจเสร็จสิ้น:

en: Automatically rename question code if already exists?
th: เปลี่ยนชื่อโดยอัตโนมัติถ้ารหัสคำถามมีอยู่แล้ว?

en: Available admin themes:
th: ธีมผู้ดูแลระบบที่มีให้:

en: Available functions
th: ฟังก์ชั่นที่มีอยู่

en: Available languages:
th: ภาษาที่มี:

en: Available space in directory:
th: มีพื้นที่เหลือในไดเร็กทอรี่:

en: Available survey themes:
th: ธีมการสำรวจที่มีให้:

en: Average
th: ค่าเฉลี่ย

en: Average file size
th: ขนาดไฟล์เฉลี่ย

en: Average interview time:
th: เวลาสัมภาษณ์เฉลี่ย:

en: Back
th: กลับ

en: Back to Response Import
th: กลับไปยังผลที่นำเข้า

en: Back to main menu
th: กลับสู่เมนูหลัก

en: Back to survey home
th: กลับไปหน้าหลักการสำรวจ

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
th: สีพื้นหลังสำหรับคำถาม (0 สีดำ - 255 สีขาว)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
th: สีพื้นหลังสำหรับการแบ่งส่วน (0 สีดำ - 255 สีขาว)

en: Backup
th: การทำสำรอง

en: Backup entire database
th: สำรองฐานข้อมูลทั้งหมด

en: Bar chart
th: แผนภูมิแท่ง

en: Base language
th: ภาษาหลักที่ใช้

en: Base language:
th: ภาษาหลัก:

en: Basic admin notification
th: แจ้งเตือนผู้ดูแลระบบขั้นต้น

en: Basic admin notification body
th: เนื้อหาการแจ้งเตือนพื้นฐานสำหรับผู้ดูแลระบบ

en: Basic admin notification email body:
th: เนื้อหาอีเมล์แจ้งเตือนของผู้ดูแลระบบขั้นต้น:

en: Basic admin notification subject
th: หัวเรื่องการแจ้งเตือนพื้นฐานสำหรับผู้ดูแลระบบ

en: Basic admin notification subject:
th: หัวข้ออีเมล์แจ้งเตือนของผู้ดูแลระบบขั้นต้น:

en: Basic attributes
th: แอททริบิวท์พื้นฐาน

en: Basic email notification is sent to:
th: แจ้งเตือนทางอีเมล์พื้นฐานจะถูกส่งไป:

en: Basic notification attachments:
th: แนบไฟล์อีเมล์แจ้งเตือนขั้นต้น:

en: Basic settings
th: การตั้งค่าเบื้องต้น

en: Basque
th: บาสค์ (สเปน)

en: Batch deletion
th: การลบแบบแบทช์

en: Batch edit
th: การแก้ไขเป็นกลุ่ม

en: Batch edit the menus
th: แก้ไขเมนูแบบแบทช์

en: Batch-edit participants
th: แก้ไขผู้เข้าร่วมแบบแบทช์

en: Before
th: ก่อน

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
th: ก่อนที่จะดำเนินการกรุณาสำรองฐานข้อมูลของคุณโดยใช้เครื่องมือการสำรองข้อมูล!

en: Before you can add questions you must add a question group first.
th: ก่อนเพื่มคำถามคุณต้องเพิ่มกลุ่มของคำถามก่อน

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
th: ก่อนที่คุณจะดำเนินการต่อในการปรับปรุง LimeSurvey เราต้องทำการปรับปรุง การปรับปรุงอย่างง่ายก่อน

en: Before you start, please prove you are human.
th: ก่อนที่จะเริ่ม กรุณายืนยันว่าคุณคือมนุษย์จริงๆ

en: Beginner tour
th: เริ่มต้นทัวร์

en: Belarusian
th: เบลารุส

en: Bengali
th: ประเทศบังคลาเทศ

en: Big5 Traditional Chinese
th: จีนดั้งเดิม (Big5 Traditional Chinese)

en: Binary pseudo charset
th: เลขฐานสอง

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
th: บัญชีดำแบบสอบถามทั้งหมดในปัจจุบันสำหรับผู้เข้าร่วมเมื่อมีการตั้งค่าฟฟิลด์โดยรวมแล้ว:

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
th: บัญชีดำผู้เข้าร่วมสำหรับแบบสอบถามที่เข้ามาใหม่เมื่อมีการตั้งค่าฟิลด์โดยรวมแล้ว:

en: Blacklist settings
th: การตั้งค่าบัญชีดำ

en: Blacklist settings were saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแบ็คลิสต์แล้ว

en: Blacklist user:
th: ผู้ใช้ที่ติดแบ็คลิสต์:

en: Blacklisted
th: ถูกขึ้นบัญชีดำ

en: Blacklisted participants
th: ผู้เข้าร่วมที่ขึ้นบัญชีดำ

en: Blacklisted?
th: ขึ้นบัญชีดำ?

en: Borders around questions in PDF:
th: ขอบรอบคำถามใน PDF:

en: Borders around responses in PDF:
th: ขอบรอบคำคอบใน PDF:

en: Bosnian
th: บอสเนีย

en: Both
th: ทั้งคู่

en: Bottom bar
th: แถบด้านล่าง

en: Bounce email address:
th: ที่อยู่อีเมลตีกลับ:

en: Bounce processing
th: การประมวลผลการตีกลับ

en: Bounce settings
th: การตั้งค่าเมล์ตีกลับ

en: Bounce settings have been saved.
th: ได้บันทึกการตั้งค่าเมล์ตีกลับแล้ว

en: Box deleted
th: ลบกล่องแล้ว

en: Box orientation:
th: การวางกล่อง:

en: Box settings updated!
th: การตั้งค่ากล่องได้รับการอัพเดทแล้ว

en: Box updated
th: อัพเดทกล่องแล้ว

en: Boxes
th: กล่อง

en: Boxes by row:
th: กล่องโดยแถว:

en: Branch
th: สาขา

en: Broken survey themes:
th: ธีมแบบสำรวจที่เสีย:

en: Browse
th: ดู/แก้ไข

en: Browse participants
th: เรียกดูผู้เข้าร่วม

en: Browse responses
th: ดูการตอบคำถาม

en: Browse saved responses
th: เรียกดูการตอบคำถามที่บันทึกไว้

en: Browse survey participants
th: ค้นผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
th: ได้ทำการปรับปรุง หมายเลขการปรับปรุงที่ %s

en: Bulgarian
th: บัลแกเรีย

en: But this one isn't.
th: แต่ในกรณีนี้ไม่ใช่

en: Button group
th: ปุ่มแบบกลุ่ม

en: Buy a new key
th: ซื้อคีย์ใหม่

en: By continuing this survey you approve the data protection policy of the service provider.
th: ในการดำเนินการสำรวจนี้ต่อคุณยอมรับนโยบายการป้องกันข้อมูลของผู้ให้บริการ

en: By question group
th: โดยกลุ่มคำถาม

en: Bypass date control before sending email:
th: ผ่านการควบคุมวันที่ก่อนที่จะส่งอีเมล์:

en: Bypass token with failing email addresses:
th: ข้ามผู้เข้าร่วมตอบแบบสอบถามที่อีเมล์ผิดพลาด

en: CPDB CSV summary
th: สรุป CSV CPDB

en: CSS class(es)
th: คลาส CSS

en: CSS class(es):
th: คลาส CSS:

en: CSS files:
th: ไฟล์ CSS

en: CSV field names
th: ชื่อฟิลด์ CSV

en: CSV field separator:
th: ตัวคั่นฟิลด์ CSV:

en: CSV file
th: ไฟล์ CSV

en: CSV input format
th: รูปแบบของไฟล์ CSV

en: Calculate storage
th: คำนวณพื้นที่เก็บข้อมูล

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
th: คำนวณหาค่าเบี่ยงเบนมาตรฐานของตัวอย่างสำหรับรายการของตัวเลข

en: Calculate the sum of values in an array
th: คำนวณผลรวมของค่าในอาร์เรย์

en: Calculation
th: การคำนวณ

en: Can edit?
th: สามารถแก้ไขได้หรือไม่?

en: Can not import a theme that already exists!
th: ไม่สามารถนำเข้าธีมที่มีอยู่แล้วได้!

en: Can't bind to the LDAP directory. Error message: %s
th: ไม่สามารถผูกกับไดเร็กทอรี LDAP ข้อความแสดงข้อผิดพลาด: %s

en: Can't connect to the LDAP directory
th: ไม่สามารถติดต่อไปยังข้อมูล LDAP ได้

en: Can't delete question group when the survey is active
th: ไม่สามารถลบกลุ่มคำถามในขณะที่แบบสอบถามเปิดใช้งานอยู่ได้

en: Can't find user group!
th: ไม่พบกลุ่มผู้ใช้!

en: Can't render layout %s for template %s. Please try to re-install the template.
th: ไม่สามารถแสดงโครงร่าง %s สำหรับเทมเพลต %s โปรดลองติดตั้งเทมเพลตใหม่

en: Can't render layout %s for template %s. Template version in database is %s, but in config.xml it's %s. Please re-install the template.
th: ไม่สามารถแสดงโครงร่าง %s สำหรับเทมเพลต %s รุ่นของเทมเพลตในฐานข้อมูลคือ %s แต่ในไฟล์ config.xml จะเป็น %s โปรดติดตั้งแม่แบบใหม่

en: Can't render layout %s. Please check that the view exists or contact your admin.
th: ไม่สามารถแสดงเค้าโครง %s ได้ โปรดตรวจสอบว่ามีมุมมองหรือไม่หรือติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
th: ไม่สามารถอัพเดตป้ายรายการเนื่องจากคุณกำลังใช้รหัสซ้ำกับที่มีอยู่เดิม

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancel automatic sending
th: ยกเลิกการส่งอัตโนมัติ

en: Cancel editing
th: ยกเลิกปรับแต่ง

en: Cannot be changed
th: ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: Cannot import the VVExport file.
th: ไม่สามารถนำเข้าไฟล์ VVExport

en: Catalan
th: คาตาลาน (สเปน)

en: Catalan (Valencian)
th: คาตาลัน (บาเลนเซีย)

en: Category separator
th: ตัวแบ่งหมวดหมู่

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser or for this website. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
th: คำเตือน: การดำเนินงานจาวาสคริปต์ถูกปิดใช้งานในเบราว์เซอร์ของคุณ คุณอาจจะไม่สามารถที่จะตอบคำถามทุกข้อในแบบสอบถามครั้งนี้ กรุณาตรวจสอบค่าเบราว์เซอร์ของคุณ

en: Centered
th: กึ่งกลาง

en: Central database
th: ฐานข้อมูลกลาง

en: Central participant database
th: ฐานข้อมูลผู้เข้าร่วมกลาง

en: Central participant management
th: ส่วนการจัดการผู้เข้าร่วมกลาง

en: Central participants database summary
th: สรุปการเข้าร่วมฐานข้อมูลกลาง

en: Change language
th: เปลี่ยนภาษา

en: Change log
th: เปลี่ยนค่าที่กำหนด

en: Change password
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Change scenario number
th: การเปลี่ยนเลขที่สถานการณ์

en: Change settings
th: เปลี่ยนการตั้งค่า

en: Change survey group
th: เปลี่ยนกลุ่มแบบสำรวจ

en: Change texts
th: เปลี่ยนข้อความ

en: Change the display style of the month when using select boxes
th: เปลี่ยนรูปแบบการแสดงของเดือนเมื่อใช้ select box

en: Change the language
th: เปลี่ยนภาษา

en: Changed by
th: เปลี่ยนโดย

en: Changed on
th: เปลี่ยนเมื่อ

en: Changes cannot be saved to a standard theme.
th: ไม่สามารถบันทึกการเปลี่ยนแปลงลงบนธีมมาตรฐานได้

en: Character set for file import/export:
th: การกำหนด Character set สำหรับไฟล์ที่จะนำเข้า/ส่งออก:

en: Character set of file:
th: ชุดอักขระของไฟล์:

en: Character set of the file:
th: กลุ่มลักษณะของไฟล์

en: Chart type
th: ประเภทแผนภูมิ

en: Chart type:
th: ชนิดแผนภูมิ

en: Check again
th: ตรวจสอบข้อมูลอีกครั้ง

en: Check any that apply
th: กรุณาเลือกตัวเลือกที่เหมาะสม (อาจมีหลายคำตอบ)

en: Check data
th: ตรวจสอบข้อมูล

en: Check data integrity
th: ตรวจสอบความสมบูรณ์ของข้อมูล

en: Check if the content of a variable is a valid integer value
th: ตรวจสอบว่าเนื้อหาของตัวแปรเป็นค่าจำนวนเต็มที่ถูกต้องหรือไม่

en: Check logic
th: ตรวจสอบตรรกะ

en: Check out the dedicated documentation for this format.
th: ดูเอกสารสำหรับรูปแบบนี้

en: Check survey logic for current question group
th: ตรวจสอบตรรกะของแบบสอบถามสำหรับกลุ่มคำถามปัจจุบัน

en: Checkbox is checked
th: ทำเครื่องหมายช่องทำเครื่องหมายแล้ว

en: Checkbox is unchecked
th: ยังไม่ทำเครื่องหมายในช่องทำเครื่องหมาย

en: Checkbox layout
th: รูปแบบการวางตัวเลือก

en: Checked
th: เลือก

en: Checking basic requirements...
th: กำลังตรวจสอบข้อกำหนดพื้นฐาน...

en: Checking existing LimeSurvey files...
th: กำลังตรวจสอบไฟล์ของ LimeSurvey...

en: Chinese (Simplified)
th: จีน (สมัยใหม่)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
th: จีน (ดั้งเดิม - ฮ่องกง)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
th: จีน (ดั้งเดิม - ไต้หวัน)

en: Choice column width
th: เลือกคอลัมน์กว้าง

en: Choice header
th: ส่วนหัวของตัวเลือก

en: Choice of rank %s
th: ทางเลือกของการจัดอันดับ %s

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
th: เลือก 'ทำงาน/ทั้งหมด' จากเมนูเพื่อนำเข้า

en: Choose file
th: เลือกไฟล์

en: Choose one of the following answers
th: กรุณาเลือกเพียงหนึ่งคำตอบจากตัวเลือกที่ปรากฏ

en: Choose the CSV file to upload:
th: กรุณาเลือกไฟล์ CSV ที่ต้องการอัพโหลด:

en: Choose the file to upload:
th: เลือกไฟล์ที่จะอัพโหลด:

en: Choose token fields:
th: เลือกฟิลด์โทเค็น:

en: Choose when user can add a comment
th: เลือกเมื่อผู้ใช้สามารถเพิ่มความคิดเห็น

en: Choose your language
th: เลือกภาษาของคุณ

en: Chosen icon:
th: เลือกไอคอน

en: Circle
th: วงกลม

en: Classes
th: ชั้น

en: Clear
th: ล้างค่า

en: Clear all
th: ลบทั้งหมด

en: Clear assets cache:
th: ล้างแคชเนื้อหา:

en: Clear now
th: ล้างตอนนี้

en: Clear selection
th: ยกเลิกการเลือก

en: Click here to log in.
th: กรุณาคลิกที่นี่เพื่อล็อกอิน

en: Click here to start the survey.
th: คลิกที่นี่เพื่อเริ่มต้นแบบสอบถาม

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
th: คลิ๊กที่นี่เพื่อใช้การปรับปรุงอย่างง่ายหรือทำการดาวน์โหลด

en: Click here to use ComfortUpdate.
th: กดที่นี่เพื่อใช้การปรับปรุงอย่างง่าย

en: Click on 'Activate this survey'
th: คลิกที่ 'เปิดการสำรวจนี้'

en: Click on 'No, thanks'
th: คลิกที่ 'ไม่ขอบคุณ'

en: Click on 'Preview survey' and return to this window when you are done testing.
th: คลิกที่ 'แบบสำรวจตัวอย่าง' และกลับมาที่หน้าต่างนี้เมื่อคุณทดสอบเสร็จแล้ว

en: Click on 'Save and close' or 'Next' to proceed.
th: คลิกที่ 'บันทึกและปิด' หรือ 'ถัดไป' เพื่อดำเนินการต่อ

en: Click on the 'Add question group' button
th: คลิกที่ปุ่ม 'เพิ่มกลุ่มคำถาม'

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
th: คลิกที่กล่อง  'สร้างแบบสำรวจ' - หรือ 'ต่อไป' ในบทแนะนำนี้

en: Click on the 'Edit answer options' button.
th: คลิกที่ปุ่ม 'แก้ไขตัวเลือกคำตอบ'

en: Click on the 'Edit subquestions' button.
th: คลิกที่ปุ่ม 'แก้ไข คำถามย่อย'

en: Click on the following button if you want to
th: คลิกที่ปุ่มดังต่อไปนี้ถ้าคุณต้องการที่จะ

en: Click on the name of your survey to get back to the survey settings overview.
th: คลิกชื่อของแบบสำรวจเพื่อกลับไปที่ภาพรวมการตั้งค่าการสำรวจ

en: Click on the plus sign %s to add another subquestion to your question.
th: คลิกที่เครื่องหมายบวก %s เพื่อเพิ่มคำถามย่อยอีกข้อหนึ่งสำหรับคำถามของคุณ

en: Click this button to log out.
th: คลิกปุ่มนี้เพื่อออกจากระบบ

en: Click to adjust.
th: คลิกเพื่อปรับ

en: Click to expand
th: คลิกเพื่อขยาย

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
th: คลิ๊กเพื่อกำหนดสถานที่หรือลากและวางหมุด คุณยังสามารถป้อนพิกัดได้อีกทาง

en: Clicking 'Yes' will generate tokens for all those in this token list that have not been issued one. Continue?
th: คลิกที่ 'ใช่' จะสร้างโทเค็นสำหรับทุกคนในรายการโทเค็นนี้ที่ไม่มีอย่างใดอย่างหนึ่ง ดำเนินการต่อ?

en: Close
th: ปิด

en: Close editor
th: ปิดตัวแก้ไข

en: Close the picker
th: ปิดเครื่องมือเลือก

en: Closed group
th: กลุ่มปิด

en: Code
th: รหัส

en: Code filter
th: ตัวกรองรหัส

en: Code/text separator:
th: ตัวคั่นระหว่างโค๊ดและตัวอักษร

en: Code:
th: รหัส:

en: Code: '%s' is a reserved word.
th: รหัส: %s เป็นคำที่สงวนไว้

en: Collapse all
th: ยุบทั้งหมด

en: Collapsed menu
th: เมนูแบบยุบ

en: Collapsible text
th: ข้อความที่ยุบได้

en: Columns
th: สดมภ์

en: ComfortUpdate
th: การปรับปรุงอย่างง่าย

en: ComfortUpdate could not download the update!
th: การปรับปรุงอย่างง่าย ไม่สามารถดาวน์โหลดการปรับปรุงได้!

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
th: การปรัปรุงอย่างง่าย ไม่พบข้อมูลสำหรับการปรับปรุง

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
th: การปรับปรุงอย่างง่าย ไม่สามารถ zip ไฟล์สำหรับเพื่อการสำรองข้อมูลของคุณได้

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
th: การปรับปรุงอย่างง่าย ไม่พบไฟล์อัพเดตบนระบบของคุณ (หรือไฟล์อัพเดทสำหรับทำการอัพเดท)

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
th: การปรับปรุงอย่างง่าย ไม่สามารถลบไดเร็กทอรี่หนึ่งหรือมากกว่าหนึ่งไดเร็กทอรี่ที่ควรถูกลบในการปรับปรุง

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
th: การปรับปรุงอย่างง่าย ไม่สามารถลบไฟล์หนึ่งหรือมากกว่าหนึ่งไฟล์ที่ควรถูกลบในการปรับปรุง

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
th: การปรับปรุงอย่างง่าย ไม่สามารถขยายไฟล์อัพเดต (หรือไฟล์อัพเดทสำหรับทำการอัพเดท)

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
th: การปรับปรุงอย่างง่าย พบข้อผิดพลาดในขณะที่พยายามที่จะรับข้อมูลจากฐานข้อมูลของคุณ

en: ComfortUpdate has been updated!
th: การปรับปรุงอย่างง่ายได้รับการปรับปรุงแล้ว

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
th: การปรับปรุงอย่างง่ายถูกยกเลิกในการตั้งค่า LimeSurvey ของคุณ กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบสำหรับข้อมูลเพิ่มเติม

en: ComfortUpdate key
th: คีย์สำหรับการปรับปรุงอย่างง่าย

en: ComfortUpdate key information
th: ข้อมูลสำคัญในการปรับปรุงข้อมูลสำหรับการปรับปรุงอย่างง่าย

en: ComfortUpdate needs to be updated
th: การปรับปรุงอย่างง่ายจำเป็นต้องมีการปรับปรุงก่อน

en: ComfortUpdate step %s
th: ขั้นตอนที่ %s ของการปรับปรุงอย่างง่าย

en: Comma
th: จุลภาค

en: Comma (,)
th: จุลภาค (,)

en: Comment
th: ความเห็น

en: Comment only when
th: แสดงความคิดเห็นได้เมื่อ

en: Comment only when you choose an answer.
th: แสดงความคิดเห็นได้เฉพาะเมื่อคุณเลือกคำตอบ

en: Comment only when you don't choose an answer.
th: แสดงความคิดเห็นได้เฉพาะเมื่อคุณไม่เลือกคำตอบ

en: Comment your answers.
th: แสดงความเห็นคำตอบของคุณ

en: Comments
th: ข้อคิดเห็น

en: Compact
th: กะทัดรัด

en: Comparison operator
th: ตัวเปรียบเทียบ

en: Compatible
th: ความเข้ากันได้

en: Complete only
th: เฉพาะคำตอบที่สมบูรณ์เท่านั้น

en: Completed
th: เรียบร้อยสมบูรณ์

en: Completed responses only
th: เฉพาะการตอบคำถามที่เสร็จสมบูรณ์

en: Completed?
th: เสร็จสมบูรณ์ ?

en: Completion state:
th: สถานะความก้าวหน้า

en: Condition
th: สภาพ

en: Condition added.
th: เพิ่มเงื่อนไขแล้ว

en: Condition successfully copied
th: คัดลอกเงื่อนไขเรียบร้อย

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
th: คัดลอกเงื่อนไขเรียบร้อย (บางส่วนถูกข้ามเนื่องจากพบการซ้ำกัน)

en: Condition updated.
th: ทำการปรับปรุงเงื่อนไขแล้ว

en: Conditional processing
th: การประมวลผลตามเงื่อนไข

en: Conditions
th: เงื่อนไข

en: Conditions designer
th: การออกแบบเงื่อนไข

en: Config file is malformed or null.
th: ไฟล์ Config มีรูปแบบไม่ถูกต้องหรือไม่มีอยู่

en: Configuration
th: การกำหนดค่า

en: Configuration directory is not writable
th: ไดเรกทอรีตั้งค่าไม่สามารถเขียนได้

en: Configure
th: ปรับแต่ง

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Confirm password:
th: ยืนยันรหัสผ่าน:

en: Confirm your admin password
th: ยืนยันรหัสผ่านผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Confirmation
th: การยืนยัน

en: Confirmation attachments:
th: ไฟล์แนบอีเมล์ยืนยัน:

en: Confirmation email
th: อีเมล์ยืนยัน

en: Confirmation email body
th: เนื้อหาอีเมล์ยืนยัน

en: Confirmation email body:
th: เนื้อหาอีเมล์ยืนยัน:

en: Confirmation email subject
th: หัวข้ออีเมล์ยืนยัน

en: Confirmation email subject:
th: หัวเรื่องอีเมลยืนยัน:

en: Confirmation of your participation in our survey
th: ยืนยันการเข้าร่วมในแบบสอบถามของเรา

en: Connection with database failed. Please check database location, user name and password and try again.
th: การเชื่อมต่อกับฐานข้อมูลที่ล้มเหลว กรุณาตรวจสอบฐานข้อมูล, ชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านและลองอีกครั้ง

en: Constant
th: คงที่

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Continue?
th: ต่อไป?

en: Convert N to:
th: แปลง N เป็น:

en: Convert Y to:
th: แปลง Y เป็น:

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
th: แปลงสตริง 8 บิตเป็นสตริงที่ยกมาพิมพ์

en: Convert a date/time string to unix timestamp
th: แปลงวันที่ / เวลาสตริงเป็นแบบยูนิกซ์

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
th: แปลงค่าตัวเลขโดยใช้ inputTable และ outputTable ของค่าตัวเลข

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
th: แปลงสตริงที่ยกมาพิมพ์เป็นสตริงแบบ 8 บิต

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
th: แปลงหน่วย HTML ทั้งหมดไปสู่อักขระที่เหมาะสม (มักจะใช้ ENT_QUOTES และ UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
th: แปลงอักขระที่เหมาะสมทั้งหมด ไปสู่หน่วย HTML (มักจะใช้ ENT_QUOTES และ UTF-8)

en: Convert resource links?
th: แปลงลิ้งค์ทรัพยากร?

en: Convert spaces in question text to underscores:
th: แปลงช่องว่างในคำถามให้เป็นขีดล่าง (_)

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
th: แปลงหน่วย HTML พิเศษกลับไปที่ตัวอักษร (มักจะใช้ ENT_QUOTES และ UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
th: แปลงอักขระพิเศษไปสู่หน่วย HTML (มักจะใช้ ENT_QUOTES และ UTF-8)

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy a survey
th: คัดลอกแบบสำรวจ

en: Copy advanced settings?
th: คัดลอกการตั้งค่าขั้นสูง?

en: Copy answer options?
th: คัดลอกตัวเลือกคำตอบ?

en: Copy conditions
th: คัดลอกเงื่อนไข

en: Copy default answers?
th: ต้องการคัดลอกคำตอบตั้งต้นหรือไม่?

en: Copy failed
th: การคัดลอกผิดพลาด

en: Copy of survey is completed.
th: คัดลอกแบบสอบถามเสร็จสมบูรณ์

en: Copy options
th: ตัวเลือกในการคัดลอก

en: Copy question
th: คัดลอกคำถาม

en: Copy subquestions?
th: คัดลอกคำถามย่อย?

en: Copy survey
th: คัดลอกแบบสอบถาม

en: Copy the selected conditions to:
th: ทำสำเนาของเงื่อนไขที่เลือกไปยัง

en: Copy to local theme and save changes
th: คัดลอกไปยังเทมเพลตภายในและบันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Core admin theme
th: ธีมผู้ดูแลระบบหลัก

en: Core plugin can not be disabled.
th: ปลั๊กอินหลักไม่สามารถปิดการใช้งาน

en: Core theme
th: ธีมหลัก

en: Corner boxes
th: กรอบบริเวณมุม

en: Corner lines
th: เส้นบริเวณมุม

en: Corrected time:
th: เวลาที่ถูกต้อง

en: Cosine
th: โคไซน์

en: Could not connect to LDAP server.
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์ LDAP ได้

en: Could not create new box
th: ไม่สามารถสร้างกล่องใหม่ได้

en: Could not delete user group.
th: ไม่สามารถลบกลุ่มผู้ใช้

en: Could not delete user group. No group selected.
th: ไม่สามารถลบกลุ่มผู้ใช้ เนื่องจากไม่มีการเลือกกลุ่มที่ต้องการลบ

en: Could not delete user. User was not supplied.
th: ไม่สามารถลบผู้ใช้เรื่องจากไม่มีข้อมูลรองรับ

en: Could not insert all conditions.
th: ไม่สามารถใส่เงื่อนไขทั้งหมด

en: Could not modify user data.
th: ไม่สามารถแก้ไขข้อมูลผู้ใช้ได้

en: Could not open file
th: ไม่สามารถเปิดไฟล์ได้

en: Could not remove deleted files
th: ไม่สามารถลบไฟล์ได้

en: Could not remove the deleted directories
th: ไม่สามารถลบไดเร็กทอรี่ได้

en: Could not retrieve update info data
th: ไม่สามารถดึงข้อมูลในการปรับปรุงได้ในขณะนี้

en: Could not save theme %s: %s
th: ไม่สามารถบันทึกธีม %s: %s

en: Could not update box
th: ไม่สามารถอัพเดทกล่องได้

en: Could not update condition.
th: ไม่สามารถปรับปรุงเงื่อนไขได้

en: Could not write file
th: ไม่สามารถเขียนไฟล์ได้

en: Count
th: จำนวนที่นับ

en: Count the number of answered questions in the list
th: นับจำนวนคำถามที่ตอบแล้วในรายการ

en: Create
th: สร้าง

en: Create a new box
th: สร้างกล่องใหม่

en: Create a new question group inside your survey.
th: สร้างกลุ่มคำถามใหม่ในแบบสอบถามของคุณ

en: Create a new survey
th: สร้างแบบสำรวจใหม่

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
th: คลิกที่ไอคอน %s เพื่อสร้างแบบสอบถามใหม่

en: Create a new survey group
th: สร้างกลุ่มการสำรวจใหม่

en: Create a sample question and question group
th: สร้างคำถามตัวอย่างและกลุ่มคำถาม

en: Create database
th: สร้างฐานข้อมูล

en: Create dummy participants
th: สร้างผู้เข้าร่วมที่หลอก

en: Create example question group and question?
th: สร้างคำถามกลุ่มคำถามและคำถาม?

en: Create new survey menu
th: สร้างเมนูแบบสำรวจใหม่

en: Create new survey menu entry
th: สร้างรายการเมนูสำรวจใหม่

en: Create one or more questions inside the new question group.
th: สร้างอย่างน้อยหนึ่งคำถามภายในกลุ่มคำถามใหม่

en: Create or import new label set(s)
th: สร้างหรือนำเข้าชุดลาเบลใหม่

en: Create survey
th: สร้างแบบสอบถาม

en: Create survey groups:
th: สร้างกลุ่มสำรวจ:

en: Create survey menu entries
th: สร้างรายการเมนูสำรวจ

en: Create tokens
th: สร้างรายชื่อผู้ตอบแบบสอบถาม

en: Create, import, or copy survey
th: สร้าง, นำเข้าหรือการคัดลอกแบบสอบถาม

en: Create...
th: สร้าง...

en: Create/edit user groups
th: สร้าง/แก้ไขกลุ่มผู้ใช้งาน

en: Created
th: สร้างแล้ว

en: Created by
th: สร้างโดย

en: Created on
th: สร้างเมื่อ

en: Creating file backup
th: สร้างไฟล์สำรอง..

en: Credentials are valid but we failed to create a user
th: ข้อมูลประจำตัวถูกต้อง แต่ล้มเหลวในการสร้างผู้ใช้

en: Croatian
th: โครเอเชีย

en: Current
th: ณ ปัจจุบัน

en: Current database version:
th: รุ่นของบานข้อมูลปัจจุบัน

en: Current group is disabled
th: กลุ่มปัจจุบันถูกปิดใช้งาน

en: Current password:
th: รหัสผ่านปัจจุบัน:

en: Current theme options are applied for this survey.
th: ตัวเลือกธีมปัจจุบันที่จะใช้สำหรับแบบสำรวจนี้

en: Current value
th: ค่าปัจจุบัน

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
th: ไม่มีการกำหนดภาษาเพิ่มเติมสำหรับแบบสอบถามนี้

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
th: ยังไม่มีการตั้งค่าเงื่อนไขใดๆ สำหรับแบบสอบถามนี้

en: Currently we detect and handle the following changes:
th: ขณะนี้ เราตรวจพบและจัดการกับการเปลี่ยนแปลงต่อไปนี้:

en: Custom
th: ปรับแต่ง

en: Custom attributes
th: ปรับแต่งแอทริบิวท์

en: Custom handle Unicode code
th: จัดการรหัส Unicode ที่กำหนดเอง

en: Czech
th: เชค

en: Czech (informal)
th: เช็ก (ไม่เป็นทางการ)

en: DATA TO BE ENTERED
th: ข้อมูลที่จะถูกบันทึก

en: DB backup created:
th: มีการสำรองฐานข้อมูลแล้ว: %s

en: DEC West European
th: ยุโรปตะวันตก (DEC)

en: Danish
th: เดนมาร์ก

en: Data
th: ข้อมูล

en: Data consistency check
th: การตรวจสอบความสอดคล้องของข้อมูล

en: Data entry
th: รายการข้อมูล

en: Data entry screen
th: หน้ารายการข้อมูล

en: Data policy settings
th: การตั้งค่านโยบายข้อมูล

en: Data redundancy check
th: การตรวจสอบข้อมูลซ้ำ

en: Data security notice:
th: ประกาศแจ้งความปลอดภัยข้อมูล:

en: Data selection
th: การเลือกข้อมูล

en: Data selection:
th: การเลือกข้อมูล:

en: Data view control
th: การควบคุมการดูฐานข้อมูล

en: Database
th: ฐานข้อมุล

en: Database %s has been successfully populated.
th: ฐานข้อมูล %s ติดตั้งเรียบร้อย

en: Database configuration
th: การกำหนดค่าฐานข้อมูล

en: Database creation
th: การสร้างฐานข้อมูล

en: Database doesn't exist!
th: ฐานข้อมูลไม่มีอยู่!

en: Database driver
th: ไดร์เวอร์ฐานข้อมูล

en: Database driver version
th: รุ่นของไดร์เวอร์ฐานข้อมูล

en: Database error
th: ฐานข้อมูลผิดพลาด

en: Database error!
th: ฐานข้อมูลมีข้อผิดพลาด!

en: Database exists
th: มีฐานข้อมูลแล้ว

en: Database has been created.
th: ฐานข้อมูลได้ถูกสร้างแล้ว

en: Database has been successfully upgraded to version %s
th: ฐานข้อมูลได้ถูกอัพเดตเป็นเวอร์ชั่น %s

en: Database location
th: ฐานข้อมูล

en: Database name
th: ชื่อฐานข้อมูล

en: Database name:
th: ชื่อฐานข้อมูล:

en: Database password
th: รหัสผ่านฐานข้อมูล

en: Database server info
th: ข้อมูลเซิร์ฟเวอร์ฐานข้อมูล

en: Database server version
th: รุ่นเซิร์ฟเวอร์ฐานข้อมูล

en: Database settings
th: การตั้งค่าฐานข้อมูล

en: Database type
th: ชนิดฐานข้อมุล

en: Database type:
th: ชนิดของฐานข้อมูล:

en: Database update
th: ปรับปรุงบานข้อมูล

en: Database upgrade
th: อัพเดตฐานข้อมูล

en: Database user
th: ผู้ใช้ฐานข้อมูล

en: Date
th: วันที่

en: Date %s is invalid, please review your answer.
th: วันที่ %s ไม่ถูกต้องโปรดตรวจสอบคำตอบของคุณ

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
th: วัน (ปปปป-ดด-วว) ที่เท่ากับ

en: Date added
th: วันที่เพิ่ม

en: Date entered is invalid!
th: วันที่ป้อนไม่ถูกต้อง!

en: Date format:
th: รูปแบบวันที่:

en: Date in the format: %s
th: รูปแบบวันที่ซ %s

en: Date is
th: วันที่

en: Date last action
th: วันสุดท้ายที่มีการกระทำ

en: Date saved
th: วันที่บันทึกไว้

en: Date stamp:
th: วันที่ประทับ:

en: Date stamp?
th: ประทับวันที่?

en: Date started
th: วันเริ่มต้น

en: Date submitted
th: วันที่ส่ง

en: Date/Time
th: วัน/เวลา

en: Date/Time format
th: รูปแบบวันที่/เวลา

en: Datestamp
th: การบันทึกวันที่ที่ดำเนินการ

en: Day
th: วัน

en: Deactivate
th: ปิดการทำงาน

en: Deactivate Survey
th: ยกเลิกการทำงานของแบบสอบถาม

en: Deactivate quotas
th: ปิดการใช้งานโควต้า

en: Deactivate survey
th: ปิดการใช้งานแบบสอบถาม

en: Deactivated result tables
th: ตารางผลลัพธ์ที่ปิดการใช้งานแล้ว

en: Deactivated survey participants tables
th: ปิดตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Deactivation
th: การปิดการใช้งาน

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
th: เรียน คุณ {FIRSTNAME},
    
    ตามที่ท่านได้รับเชิญให้เข้าร่วมในแบบสอบถามนั้น 
    
    ทางเราใคร่ขอแจ้งให้ท่านทราบว่าท่านยังสามารถร่วมตอบแบบสอบถามได้ และจักเป็นพระคุณอย่างสูงหากท่านสามารถเข้าร่วมและทำแบบสอบถามที่ปรากฏด้านล่างนี้ให้เสร็จสมบูรณ์ 
    
    หัวข้อแบบสอบถาม
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    ทั้งนี้หากท่านยินดีในการร่วมทำแบบสอบถาม กรุณาคลิกที่ลิงค์ด้านล่างนี้ 
    
    ด้วยความเคารพอย่างสูง,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    กรุณาคลิกที่ลิงค์นี้:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
th: เรียน คุณ {FIRSTNAME},
    
    เนื่องจากอีเมล์ของท่านได้ถูกใช้ลงทะเบียนร่วมแบบสอบถามทางอินเตอร์เนต ในหัวข้อ {SURVEYNAME}.
    
    กรุณาเข้าร่วมแบบสอบถามตามลิงค์ที่ปรากฏนี้:
    
    {SURVEYURL}
    
    หากท่านมีข้อสงสัยใดเกี่ยวกับแบบสอบถามนี้ หรือหากท่านไม่ได้เป็นผู้ลงทะเบียนด้วยตนเอง หรือได้รับอีเมล์นี้โดยบังเอิญ กรุณาติดต่อ  {ADMINNAME} ทาง {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
th: คุณ {FIRSTNAME},
    
    email แสดงว่าคุณไปทำแบบสอบถาม {SURVEYNAME} และระบบได้บันทึกแล้ว. ขอบคุณสำหรับการเข้าร่วม.
    
    หากมีคำถามเกี่ยวกับ email นี้ ติดต่อ {ADMINNAME} ที่ {ADMINEMAIL}.
    
    ขอขอบคุณ,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
th: เรียน {FIRSTNAME},
    
    คนได้รับเชิญให้ร่วมการทำแบบสอบถาม.
    
    แบบสอบถามชื่อ:
    "{SURVEYNAME}"
    โดยมีรายละเอียด คือ
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    ขอขอบคุณ,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    คลิ้กเพื่อทำแบบสอบถาม:
    {SURVEYURL}

en: Dec
th: ธ.ค.

en: December
th: ธันวาคม

en: Decimal mark:
th: เครื่องหมายทศนิยม:

en: Decrease
th: ลดลง

en: Default
th: ค่าตั้งต้น

en: Default HTML editor mode:
th: กำหนดตัวแก้ไขในโหมด HTML:

en: Default answer for scale %s:
th: มาตราส่วนคำตอบเริ่มต้น %s:

en: Default answer value:
th: ค่าคำตอบเริ่มต้น:

en: Default answers
th: คำตอบที่เป็นค่าเริ่มต้น

en: Default attribute name:
th: ชื่อเริ่มต้นคุณสมบัติ:

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
th: พิกัดเริ่มต้นของแผนที่เมื่อหน้าแรกถูกโหลด รูปแบบ:เส้นรุ้ง [space]เส้นแวง

en: Default language
th: ภาษาเริ่มต้น

en: Default position
th: ตำแหน่งเริ่มต้น

en: Default scenario
th: สถานการณ์ที่กำหนดตั้งต้น

en: Default site admin email:
th: อีเมลล์ของผู้ดูแลเว็บไซต์ตั้งต้น:

en: Default site bounce email:
th: อีเมล์ของการรับส่งอื่นๆ:

en: Default site language:
th: ภาษาเริ่มต้นของเว็บไซต์:

en: Default survey menu entries restored.
th: รายการเมนูสำรวจที่ตั้งไว้เริ่มต้นถูกเรียกคืน

en: Default survey menus restored.
th: เรียกคืนเมนูสำรวจเริ่มต้นแล้ว

en: Default survey theme %s is not installed. Now %s is the new default survey theme
th: ธีมการสำรวจเริ่มต้น %s ไม่ได้ติดตั้งไว้ ตอนนี้ %s เป็นธีมการสำรวจเริ่มต้นใหม่แล้ว

en: Default theme:
th: ธีมเริ่มต้น:

en: Default value for option 'Other':
th: ค่าเริ่มต้นสำหรับตัวเลือก 'อื่น ๆ ':

en: Default value settings were successfully saved.
th: บันทึกการตั้งค่าเริ่มต้นเรียบร้อย

en: Default value:
th: ค่าเริ่มต้น:

en: Default:
th: ค่าตั้งต้น:

en: Define panel integrations for your survey
th: กำหนด การผสานรวมแผงสำหรับการสำรวจของคุณ

en: Delete
th: ลบ

en: Delete User
th: ลบผู้ใช้

en: Delete all conditions
th: ลบเงื่อนไขทั้งหมด

en: Delete all conditions in this scenario
th: ลบเงื่อนไขทั้งหมดในสถานการณ์นี้

en: Delete all files of this response
th: ลบไฟล์ทั้งหมดของการตอบกลับนี้

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
th: ลบคำตอบที่ไม่สมบูรณ์ทั้งหมดที่ตอบโดยโทเค็นนี้ แต่ยังคงบันทึกคำตอบที่สมบูรณ์ไว้

en: Delete all notifications
th: ลบการแจ้งเตือนทั้งหมด

en: Delete attachments
th: ลบไฟล์แนบ

en: Delete attribute
th: ลบคุณสมบัติ

en: Delete box
th: ลบกล่อง

en: Delete checked items!
th: ลบรายการที่เลือก

en: Delete condition
th: ลบเงื่อนไข

en: Delete current question group
th: ลบกลุ่มคำถามนี้

en: Delete current user group
th: ลบกลุ่มผู้ใช้ปัจจุบัน

en: Delete exported participants:
th: ลบผู้เข้าร่วมการสำรวจที่ส่งออกแล้ว:

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
th: ลบจากพาเนลกลางการสำรวจที่เกี่ยวข้องและคำตอบที่เกี่ยวข้องทั้งหมด

en: Delete from the central panel and associated surveys
th: ลบออกจากพาเนลกลางและแบบสำรวจที่เกี่ยวข้อง

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
th: ลบผู้เข้าร่วมที่ขึ้นบัญชีดำทั้งหมดจากฐานข้อมูล:

en: Delete label set
th: ลบชุดป้ายรายการ

en: Delete marked responses
th: ลบการตอบคำถามที่เลือกไว้

en: Delete menu entries
th: ลบรายการในเมนู

en: Delete menus
th: ลบเมนู

en: Delete now
th: ลบเดี๋ยวนี้

en: Delete one or more participants...
th: ลบผู้เข้าร่วม หนึ่งหรือมากกว่า ...

en: Delete only from the central panel
th: ลบออกจากพาเนลกลาง

en: Delete participant
th: ลบผู้เข้าร่วม

en: Delete participants table
th: ลบตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Delete question(s)
th: ลบคำถาม

en: Delete quotas
th: ลบโควต้า

en: Delete responses
th: ลบคำตอบ

en: Delete survey
th: ลบแบบสอบถาม

en: Delete survey files
th: ลบไฟล์การสำรวจ

en: Delete survey group
th: ลบกลุ่มสำรวจ

en: Delete survey group not possible
th: ไม่สามารถลบกลุ่มสำรวจได้

en: Delete survey participant
th: ลบผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Delete survey participants
th: ลบผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Delete survey participants table
th: ลบตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Delete surveys
th: ลบแบบสำรวจ

en: Delete table
th: ลบตาราง

en: Delete the selected entries
th: ลบรายการที่เลือก

en: Delete this assessment rule
th: ลบกฎการประเมินนี้

en: Delete this attribute
th: ลบแอตทริบิวต์นี้

en: Delete this attribute:
th: ลบคุณสมบัตินี้

en: Delete this entry
th: ลบรายการนี้

en: Delete this participant
th: ลบผู้เข้าร่วมนี้

en: Delete this response
th: ลบการตอบคำถามนี้

en: Delete this survey menu
th: ลบเมนูแบบสำรวจนี้

en: Delete this survey menu entry
th: ลบรายการเมนูสำรวจนี้

en: Delete this user
th: ลบผู้ใช้นี้

en: Delete this user group
th: ลบกลุ่มผู้ใช้นี้

en: Delete token attribute %s
th: ลบคุณสมบัติของโทเค็น %s

en: Delete user
th: ลบผู้ใช้

en: Delete user group
th: ลบกลุ่มผู้ใช้

en: Delete value
th: ลบค่า

en: Deleted
th: ถูกลบแล้ว

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
th: การลบคำถามนี้จะรวมถึงลบคำตอบและคำถามย่อยที่เกี่ยวข้อง คุณแน่ใจว่าคุณต้องการที่จะดำเนินการต่อ?

en: Deleting User
th: กำลังลบผู้ใช้

en: Deleting answers: %u answers deleted
th: ลบคำตอบ: คำตอบ %u ถูกลบแล้ว

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
th: ลบเงื่อนไข: %u ลบแล้ว

en: Deleting groups: %u groups deleted
th: ลบกลุ่ม: กลุ่ม %u ถูกลบแล้ว

en: Deleting orphaned user group assignments: %u assignments deleted
th: การลบการกำหนดกลุ่มผู้ใช้ที่ไม่ได้รับมอบหมาย: %u รายการที่ลบออก

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
th: การลบแอตทริบิวต์คำถาม: ลบ %u แอตทริบิวต์แล้ว

en: Deleting questions: %u questions deleted
th: ลบคำถาม: คำถาม %u ถูกลบแล้ว

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
th: กำลังลบการตั้งค่าภาษาการสำรวจ :%u ภาษาการสำรวจถูกลบแล้ว

en: Deleting survey participants table: %s
th: กำลังลบตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจ: %s

en: Deleting survey table: %s
th: กำลังลบตารางแบบสอบถาม: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
th: ลบแบบสอบถาม: แบบสอบถาม %u ถูกลบแล้ว

en: Deleting these questions will also delete their corresponding answer options and subquestions. Are you sure you want to continue??
th: การลบคำถามเหล่านี้จะลบตัวเลือกคำตอบและคำถามย่อยที่เกี่ยวข้องด้วย คุณแน่ใจหรือว่าต้องการดำเนินการต่อ?

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าจะลบข้อมูลในกลุ่มคำถามนี้ เพราะอาจทำให้คำถามและข้อมูลที่เก็บในกลุ่มนี้อยู่ถูกลบไปด้วย ?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
th: ลบคำถามนี้จะลบตัวเลือกคำตอบและคำถามย่อยที่รวมอยู่ด้วย คุณยืนยันจะลบไหม?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
th: โหมดทดลองเท่านั้น ไม่สามารถอัพโหลดไฟล์ได้

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
th: โหมดการสาธิต: การเข้าสู่ระบบข้อมูลประจำตัวที่จะเติมเอง - เพียงแค่คลิกที่ปุ่มเข้าสู่ระบบ

en: Demo mode: Uploading images is disabled.
th: โหมดสาธิต: การอัปโหลดภาพถูกปิดใช้งาน

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
th: โหมดตัวอย่าง : ไม่สามารถอัพโหลดไฟล์แม่แบบได้

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
th: โหมดการทดสอบ การอัพโหลดเทมเพลทไม่สามารถดำเนินการได้

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
th: ขึ้นอยู่กับจำนวนไฟล์ที่อัปโหลดซึ่งอาจใช้เวลาสักครู่

en: Deprecated survey themes:
th: ธีมการสำรวจที่ไม่สนับสนุน:

en: Describe your survey, but do not ask any question yet.
th: อธิบายการสำรวจของคุณ แต่อย่าถามคำถามใด ๆ

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Description of the survey
th: รายละเอียดของแบบสอบถาม

en: Description:
th: รายละเอียด :

en: Descriptive statistics
th: สถิติเชิงพรรณนา

en: Destination URL:
th: URL ปลายทาง:

en: Destination question group:
th: กลุ่มคำถามปลายทาง:

en: Detailed Error
th: รายละเอียดของข้อผิดพลาด

en: Detailed admin notification
th: แจ้งเตือนผู้ดูแลระบบแบบละเอียด

en: Detailed admin notification body
th: รายละเอียดเนื้อหาการแจ้งเตือนสำหรับผู้ดูแลระบบ

en: Detailed admin notification email body:
th: เนื้อหาอีเมล์แจ้งเตือนของผู้ดูแลระบบอย่างละเอียด:

en: Detailed admin notification subject
th: รายละเอียดหัวเรื่องการแจ้งเตือนสำหรับผู้ดูแลระบบ

en: Detailed admin notification subject:
th: หัวข้อการแจ้งเตือนผู้ดูแลระบบแบบละเอียด:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
th: แจ้งเตือนทางอีเมล์อย่างละเอียดพร้อมกับการตอบคำถามถูกส่งไปยัง:

en: Detailed notification attachments:
th: ไฟล์แนบอีเมล์แจ้งเตือนอย่างละเอียด:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
th: ตรวจสอบตัวแปรว่าเป็นค่าว่าง

en: Did Not Save
th: ไม่สามารถบันทึกข้อมูล

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
th: ไดเร็กทอรี่ชื่อ `%s` มีแล้ว กรุณาเลือกชื่อใหม่

en: Disable chart
th: ไม่แสดงแผนภูมิ

en: Disable map display
th: แสดงผลเป็นแผนที่

en: Disable only
th: ระงับการใช้งานเท่านั้น

en: Disable the next button until time limit expires
th: ระงับการใช้งานของปุ่ม "ถัดไป" เมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Disable the prev button until the time limit expires
th: ปิดการใช้งาน ปุ่มก่อนหน้า จนถึงหมดเวลา

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Disabled by configuration. Set 'showpopups' option in config.php file to enable this option.
th: ปิดใช้งานโดยการกำหนดค่า ตั้งค่า 'แสดงป๊อปอัพ' ในไฟล์ config.php เพื่อเปิดใช้งานตัวเลือกนี้

en: Display
th: แสดงผล

en: Display CPDB participants
th: แสดงผู้เข้าร่วม CPDB

en: Display a chart in the statistics?
th: แสดงแผนภูมิในสถิติ

en: Display as bar chart
th: แสดงผลเป็นแผนภูมิแท่ง

en: Display as pie chart
th: แสดงผลเป็นแผนภูมิวงกลม

en: Display attribute warnings:
th: แสดงคำเตือนคุณลักษณะ:

en: Display chart
th: แสดงแผนภูมิ

en: Display chart:
th: แสดงแผนภูมิ:

en: Display columns
th: แสดงตามแนวคอลัมน์

en: Display dropdown boxes
th: การแสดงผลช่องเลือกแบบดึงลง

en: Display logo:
th: แสดงโลโก้

en: Display map
th: แสดงแผนที่

en: Display min and max value under the slider
th: แสดงค่าต่ำสุดและสูงสุดด้านล่างของตัวเลื่อน

en: Display mode:
th: ตัวเลือกการแสดงผล:

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
th: แสดงตัวเลขที่มีเครื่องหมายจุลภาคเป็นตัวคั่นทศนิยม หากมีความจำเป็น

en: Display participants
th: แสดงผู้เข้าร่วม

en: Display responses
th: แสดงผลการตอบแบบสอบถาม

en: Display rows
th: แสดงตามแถว

en: Display slider min and max value
th: แสดงค่าต่ำสุดและสูงสุดด้านของตัวเลื่อน

en: Display survey tokens after adding?
th: แสดงโทเค็นของแบบสอบถามหนังจากการเพิ่ม?

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
th: แสดงคำเตือนการจำกัดเวลาครั้งที่ 2 \'เมื่อมีการนับถอยหลังนี้เป็นเวลาหลายวินาที (คำเตือนจะไม่ปรากฏหากปล่อยว่างไว้)

en: Display this box to:
th: แสดงกล่องนี้เพื่อ:

en: Display type
th: ชนิดการแสดงผล

en: Display/Export
th: แสดง / ส่งออก

en: Display:
th: แสดงผล

en: Displaying {count} survey(s).
th: กำลังแสดง {count} แบบสำรวจ.

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
th: แสดง {start}-{end} ของ {count} ผล.

en: Do you really want to continue?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าจะดำเนินการต่อ?

en: Do you really want to delete all marked responses?
th: คุณต้องการที่จะลบการตอบคำถามที่เลือกทั้งหมดหรือไม่?

en: Do you really want to delete this asessment rule?
th: คุณต้องการลบกฎการอ้างสิทธิ์นี้หรือไม่?

en: Do you really want to delete this label set?
th: คุณกำลังจะลบชุดป้ายชื่อนี้

en: Do you really want to delete this response?
th: คุณต้องการที่จะลบการตอบคำถามนี้?

en: Do you want to continue?
th: คุณต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
th: คุณต้องการที่จะสร้างตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจสำหรับการสำรวจครั้งนี้หรือไม่?

en: Do you want to delete this user?
th: คุณต้องการที่จะลบผู้ใช้นี้ใช่หรือไม่?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
th: ต้องการเพิ่มฐานข้อมูลโดยการสร้างเฉพาะตารางที่จำเป็น ?

en: Don't force on/off
th: ไม่ได้บังคับ เปิด/ปิด

en: Don't import if label set already exists:
th: ไม่ควรนำเข้าหากชุดลาเบลมีอยู่แล้ว:

en: Don't show
th: ไม่ต้องแสดง

en: Don't touch the values below unless you know what you're doing.
th: อย่าแตะต้องค่าด้านล่างจนกว่าคุณจะรู้ว่าคุณกำลังทำอะไร

en: Done. Test your survey using the %s icon.
th: สำเร็จ ทดสอบแบบสอบถามโดยการคลิกปุ่ม %s

en: Dot (.)
th: จุด (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
th: เลือกคำตอบจากช่องซ้าย โดยลากมาวางไว้ที่ช่องขวา ตามลำดับความสำคัญของคำตอบ

en: Doughnut
th: โดนัท

en: Doughnut chart
th: แผนภูมิโดนัท

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Download CSV file
th: ดาวน์โหลดไฟล์ CSV

en: Download all files in this response as a zip file
th: ดาวน์โหลดไฟล์ทั้งหมดในการตอบคำถามนี้เป็นไฟล์ zip

en: Download archive
th: ดาวน์โหลดเอกสาร

en: Download error!
th: การดาวน์โหลดผิดพลาด

en: Download files
th: ดาวน์โหลดไฟล์

en: Download marked files
th: ดาวน์โหลดไฟล์ที่เลือก

en: Download the data and the syntax file.
th: ดาวน์โหลดข้อมูลและไฟล์ไวยากรณ์

en: Download this file
th: ดาวน์โหลดไฟล์นี้

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
th: ลากและวางหมุดไปยังตำแหน่งที่ต้องการ คุณอาจคลิกขวาบนแผนที่เพื่อเลื่อนหมุดได้

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
th: วางฟิลด์ CSV ลงในแอตทริบิวต์ผู้เข้าร่วมที่มีอยู่ด้านล่างเพื่อนำเข้าข้อมูลของคุณลงในฟิลด์

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
th: วางเขตข้อมูล CSV ลงในพื้นที่นี้เพื่อสร้างแอตทริบิวต์ผู้เข้าร่วมใหม่และนำเข้าข้อมูลของคุณไปไว้

en: Drop-down list
th: รายการเลือกแบบดึงลง

en: Dropdown fields
th: ฟิลด์ดรอปดาวน์

en: Dropdown prefix/suffix
th: ช่องเลือกแบบดึงลง คำนำหน้า/คำลงท้าย

en: Dropdown separator
th: ตัวแบ่งคั่นช่องเลือกแบบดึงลง

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
th: มีการให้รหัสซ้ำซ้อน ระบบไม่สามารถทำการอัพเดตข้อมูลได้

en: Duplicate label set name
th: ชื่อชุดสัญลักษณ์ซ้ำ

en: Duplicate records removed
th: ได้ทำการลบระเบียนข้อมูลที่ซ้ำซ้อนแล้ว

en: Duplicates are determined by:
th: การซ้ำซ้อนถูกประเมินจาก:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
th: รายการที่ซ้ำกันจะถูกตรวจพบโดยการรวมกันของชื่อ, นามสกุลและที่อยู่อีเมล์

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
th: รายการที่ซ้ำกันจะถูกตรวจพบโดยใช้ฟิลด์ participant_id ในไฟล์ CSV นี้

en: Dutch
th: เนเธอร์แลนด์

en: Dutch (informal)
th: ดัตช์ (ไม่เป็นทางการ)

en: E-mail:
th: อีเมล์:

en: ERROR MESSAGE
th: ข้อความชี้แจงความผิดพลาด

en: EUC-JP Japanese
th: ญี่ปุ่น (EUC-JP)

en: EUC-KR Korean
th: เกาหลี (EUC-KR)

en: Each answer may only be a number.
th: แต่ละคำตอบควรเป็นเฉพาะตัวเลข

en: Each answer must be %s
th: แต่ละคำตอบต้องเป็น %s

en: Each answer must be at least %s
th: แต่ละคำตอบต้องไม่น้อยกว่า %s

en: Each answer must be at most %s
th: แต่ละคำตอบต้องไม่มากกว่า %s

en: Each answer must be between %s and %s
th: แต่ละคำตอบต้องอยู่ระหว่าง %s ถึง %s

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
th: แต่ละคำถามได้มีประเภทกราฟของตัวเองที่กำหนดไว้ในการตั้งค่าขั้นสูง

en: Earlier than:
th: ก่อน

en: Edge detection format:
th: รูปแบบการตรวจหาขอบ

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Group
th: แก้ไขกลุ่มคำถาม

en: Edit URL parameter
th: แก้ไข URL พารามิเตอร์

en: Edit and look at the assessements for this survey.
th: แก้ไขและดูการประเมินสำหรับแบบสำรวจนี้

en: Edit answer options
th: แก้ไขตัวเลือกคำตอบ

en: Edit answer options
th: แก้ไขตัวเลือกคำตอบ

en: Edit answer options for this question
th: แก้ไขตัวเลือกคำตอบสำหรับคำถามนี้

en: Edit assessments
th: แก้ไขการประเมิน

en: Edit attribute
th: แก้ไขคุณสมบัติ

en: Edit condition
th: แก้ไขเงื่อนไข

en: Edit current question group
th: แก้ไขกลุ่มคำถามนี้

en: Edit current user group
th: แก้ไขกลุ่มผู้ใช้ปัจจุบัน

en: Edit data policy settings
th: แก้ไขการตั้งค่านโยบายข้อมูล

en: Edit default answer values
th: แก้ไขคำตอบเริ่มต้น

en: Edit default answers
th: แก้ไขคำตอบตั้งต้น

en: Edit email templates
th: แก้ไขเทมเพลตอีเมล

en: Edit global settings
th: แก้ไขการตั้งค่าโดยรวม

en: Edit group
th: แก้ไขกลุ่ม

en: Edit label set
th: แก้ไขชุดป้ายรายการ

en: Edit label sets
th: แก้ไขชุดลาเบล

en: Edit participant
th: แก้ไขผู้เข้าร่วม

en: Edit permissions
th: แก้ไขสิทธิ์

en: Edit permissions for this survey
th: แก้ไขสิทธิ์สำหรับแบบสำรวจนี้

en: Edit presentation and navigation settings
th: แก้ไขการตั้งค่าการนำเสนอและการนำทาง

en: Edit publication and access settings
th: แก้ไขการเผยแพร่และการตั้งค่าการเข้าถึง

en: Edit question
th: แก้ไขคำถาม

en: Edit quota
th: แก้ไขโควต้า

en: Edit quotas
th: แก้ไขโควต้า

en: Edit quotas for this survey.
th: แก้ไขโควต้าสำหรับแบบสำรวจนี้

en: Edit relevance equation
th: แก้ไขสมการความสัมพันธ์

en: Edit response URL
th: แก้ไข URL การตอบคำถาม

en: Edit settings for notification and data management
th: แก้ไขการตั้งค่าสำหรับการแจ้งเตือนและการจัดการข้อมูล

en: Edit settings for publication and access control
th: แก้ไขการตั้งค่าสำหรับการเผยแพร่และการควบคุมการเข้าถึง

en: Edit simple plugin settings
th: แก้ไขการตั้งค่าปลั๊กอิน

en: Edit subquestions
th: แก้ไขคำถามย่อย

en: Edit subquestions
th: แก้ไขคำถามย่อย

en: Edit subquestions for this question
th: แก้ไขคำถามย่อยของคำถามนี้

en: Edit survey group
th: แก้ไขกลุ่มสำรวจ

en: Edit survey menu
th: แก้ไขเมนูแบบสำรวจ

en: Edit survey menu entry
th: แก้ไขรายการในเมนูสำรวจ

en: Edit survey panel integration
th: แก้ไขการผสานรวมแผงการสำรวจ

en: Edit survey participant
th: แก้ไขผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Edit survey permissions
th: แก้ไขการอนุญาตของแบบสอบถาม

en: Edit survey permissions for group %s
th: แก้ไขสิทธิ์แบบสอบถามของกลุ่ม %s

en: Edit survey permissions for user %s
th: แก้ไขสิทธิ์แบบสอบถามของผู้ใช้ %s

en: Edit survey settings
th: แก้ไขการตั้งค่าแบบสอบถาม

en: Edit text elements and general settings
th: แก้ไของค์ประกอบข้อความและการตั้งค่าทั่วไป

en: Edit the %s line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
th: แก้ไข  %s บรรทัดและป้อนชื่อไฟล์พร้อมพาธแบบเต็มไปยังแฟ้มข้อมูลที่ต้องการดาวน์โหลด

en: Edit the templates for invitation, reminder and registration emails
th: แก้ไขเทมเพลตสำหรับอีเมลคำเชิญ การช่วยเตือนและการลงทะเบียน

en: Edit theme options for this survey
th: แก้ไขตัวเลือกชุดรูปแบบสำหรับแบบสำรวจนี้

en: Edit theme permissions for user %s
th: แก้ไขสิทธิ์ของเทมเพลตสำหรับผู้ใช้ %s

en: Edit this assessment rule
th: แก้ไขกฎการประเมินนี้

en: Edit this attribute
th: แก้ไขแอตทริบิวต์นี้

en: Edit this entry
th: แก้ไขการเพิ่มข้อมูลนี้

en: Edit this participant
th: แก้ไขผู้เข้าร่วมนี้

en: Edit this response
th: แก้ไขการตอบคำถามนี้

en: Edit this survey menu
th: แก้ไขเมนูการสำรวจนี้

en: Edit this survey menu entry
th: แก้ไขรายการเมนูสำรวจนี้

en: Edit this survey participant
th: แก้ไขผู้ที่เข้าร่วมการสำรวจครั้งนี้

en: Edit this token
th: แก้ไขโทเค็นนี้

en: Edit this user
th: แก้ไขผู้ใช้นี้

en: Edit user group
th: แก้ไขกลุ่มผู้ใช้

en: Edit user permissions for user %s
th: แก้ไขสิทธิของผู้ใช้ %s

en: Edit value
th: แก้ไขค่า

en: Editing
th: กำลังแก้ไข

en: Editing %s
th: กำลังแก้ไข %s

en: Editing response (ID %s)
th: กำลังแก้ไขการตอบแบบสอบถาม (ID %s)

en: Editing user
th: กำลังแก้ไขผู้ใช้

en: Editing user group (Owner: %s)
th: กำลังแก้ไขกลุ่มผู้ใช้ (เจ้าของ : %s)

en: Either admin login name, password or email is empty
th: ทั้งชื่อเข้าสู่ระบบของผู้ดูแลระบบ รหัสผ่านหรืออีเมลยังว่างอยู่

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
th: ท่านอาจทิ้งระยะเวลานานเกินไป หรือ ห้ามการทำงานของคุ๊กกี้ (cookies) ในบราวเซอร์ของท่าน หรือ อาจเกิดปัญหาในการเชื่อมต่อกับระบบอินเตอร์เนต

en: Email
th: อีเมล์

en: Email address
th: ที่อยู่อีเมล์

en: Email address is not valid.
th: ที่อยู่อีเมล์ไม่สามารถใช้ได้

en: Email address of the survey administrator
th: ที่อยู่อีเมล์ของผู้บริหารระบบ

en: Email address:
th: ที่อยู่อีเมล:

en: Email batch size:
th: ขนาดของชุดอีเมล์:

en: Email failed
th: Email ไม่ถูกต้อง

en: Email from the token
th: อีเมล์จากรายชื่อผู้ร่วมแบบสอบถาม

en: Email from token
th: อีเมล์จากโทเคน

en: Email method:
th: วิธีการอีเมล์ :

en: Email settings
th: การตั้งค่าอีเมล

en: Email status
th: สถานะอีเมล์

en: Email status:
th: สถานะอีเมล์

en: Email templates
th: เทมเพลตอีเมล์

en: Email templates successfully saved.
th: บันทึกเทมเพลตอีเมล์เรียบร้อย

en: Email to %s failed. Error Message:
th: เกิดข้อผิดพลาดในการส่งอีเมล์ถึง %s เนื่องจาก:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
th: อีเมล์ถึง  {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) เกิดความล่าช้า รายชื่อผู้ร่วมแบบสอบถามอาจยังไม่

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
th: อีเมล์ถึง {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) ถูกข้าม เนื่องจากโทเค็นไม่ถูกต้องอีกต่อไป

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
th: อีเมล์ ถึง {NAME} ({EMAIL}) ผิดพลาด.

en: Email user group
th: อีเมล์กลุ่มผู้ใช้

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
th: อีเมล์ยังไม่ถูกส่งเนื่องจากเป็นโหมดทดลอง

en: Email:
th: อีเมล์:

en: Enable assessment mode:
th: เปิดใช้งานโหมดการประเมิน:

en: Enable chart
th: แสดงผลภูมิ

en: Enable map display
th: แสดงผลเป็นแผนที่

en: Enable token-based response persistence:
th: เปิดใช้งาน token-based การติดตามการตอบ:

en: Encryption type:
th: ชนิดการเข้ารหัส:

en: End
th: สิ้นสุด

en: End URL:
th: ที่อยู่เว็บไซต์ตอนจบแบบสอบถาม

en: End message:
th: ข้อความลงท้าย:

en: End tour
th: สิ้นสุดการทัวร์

en: End url
th: จบ url

en: End: %s
th: สิ้นสุด: %s

en: English
th: อังกฤษ

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
th: กำหนดจำนวนของคำตอบที่เป็นไปได้ (0 = ไม่จำกัด)

en: Enter a boolean equation to validate each subquestion.
th: ป้อนสมการบูลีนเพื่อตรวจสอบความถูกต้องของคำถามย่อยแต่ละข้อ

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
th: ป้อนสมการบูลีนเพื่อตรวจสอบคำถามทั้งหมด

en: Enter a header text for the first scale
th: กรอกข้อความหัวเรื่องสำหรับมาตรวัดแรก

en: Enter a header text for the second scale
th: กรอกข้อความหัวเรื่องสำหรับมาตรวัดที่สอง

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
th: ป้อนรายการรหัสการตอบที่จะลบ โดยคั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
th: กรุณากรอกชื่อและรหัสผ่านสำหรับแบบสอบถามนี้ แล้วคลิก "บันทึก" หรือ "save" ด้านล่าง

en: Enter a new key
th: กรุณาใส่คีย์ใหม่

en: Enter a title for your first question group
th: ป้อนชื่อสำหรับกลุ่มคำถามแรกของคุณ

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
th: กรอก ID คำถามเพื่อแสดงลำดับคำถามย่อยจากคำถามก่อน

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
th: ใส่รายละเอียดด้านล่าง แล้วอีเมลที่มี link ที่จะเข้าร่วมในแบบสอบถามครั้งนี้จะถูกส่งทันที

en: Enter your hostname and port, e.g.: %s
th: ใส่ชื่อโฮสต์และพอร์ตเช่น : %s

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
th: ใส่ชื่อโฮสต์และพอร์ตของคุณเช่น: imap.gmail.com: 995

en: Enter your labels:
th: ป้อนค่าลาเบลของคุณ

en: Enter your update key:
th: ป้อนคีย์สำหรับการปรับปรุง

en: Entity
th: เอกลักษณ์

en: Equals
th: เท่ากับ

en: Equals sum value
th: เท่ากับผลรวม

en: Equals:
th: เท่ากับ:

en: Equation
th: สมการ

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Error %s
th: ข้อผิดพลาด %s

en: Error : %s
th: ข้อผิดพลาด: %s

en: Error Files List
th: รายการไฟล์ที่ผิดพลาด

en: Error code:
th: รหัสข้อผิดพลาด:

en: Error creating LDAP connection
th: พบข้อผิดพลาดในการเชื่อมต่อกับ LDAP

en: Error files list
th: รายชื่อไฟล์ที่มีข้อผิดพลาด

en: Error in SQL update
th: เปิดข้อผิดพลาดในการอัพเดต SQL

en: Error in default value : %s
th: ข้อผิดพลาดในค่าเริ่มต้น : %s

en: Error message
th: ข้อความแจ้งข้อผิดพลาด

en: Error message returned by IMAP:
th: ข้อความข้อผิดพลาดที่ส่งกลับมาโดย IMAP:

en: Error on %s for subquestion %s: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดใน %s สำหรับคำถามย่อย %s: %s

en: Error saving results
th: ผลการบันทึกที่ผิดพลาด

en: Error when saving %s for plugin %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึก %s สำหรับปลั๊กอิน %s

en: Error while creating zip file
th: พบข้อผิดพลาดในขณะกำลังทำการสร้างไฟล์แบบบีบอัด

en: Error while updating template permissions.
th: พบข้อผิดพลาดในขณะทำการปรับปรุงสิทธิ์ของเทมเพลต

en: Error!
th: ข้อผิดพลาด:

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
th: ผิดพลาด ลบแอททริบิวท์ %s เกิดข้อผิดพลาด ข้อความแจ้งข้อผิดพลาด: %s

en: Error:
th: ข้อผิดพลาด:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
th: เกิดข้อผิดพลาด: 'other' เป็นคำหลักที่สงวนไว้

en: Error: Cannot purge files for a survey that is not deleted. Please delete the survey normally in the survey view.
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถล้างไฟล์สำหรับแบบสำรวจที่ไม่ได้ลบออก โปรดลบแบบสำรวจตามปกติในมุมมองแบบสำรวจ

en: Error: Could not delete some files:
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถลบบางไฟล์:

en: Error: Could not delete survey files.
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถลบไฟล์การสำรวจได้

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
th: เกิดข้อผิดพลาด: ไม่มีตารางคำตอบอยู่ แบบสอบถามไม่สามารถปิดการใช้งาน

en: Error: Theme "%s" is not installed.
th: ข้อผิดพลาด: ไม่ได้ติดตั้งธีม "%s" ไว้

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
th: เกิดข้อผิดพลาด: ไม่มีตัวเลือกคำตอบสำหรับคำถามนี้ และ / หรือ สิ่งเหล่านี้ไม่มีอยู่ในภาษานี้

en: Error: There are no answers defined for this question.
th: เกิดข้อผิดพลาด: ไม่มีคำตอบที่กำหนดไว้สำหรับคำถามนี้

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
th: ผิดพลาด มีการกำหนดรหัสของคำตอบซ้ำ

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
th: ผิดพลาด: คุณกำลังให้รหัสซ้ำกับรหัสป้ายรายการเดิม

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
th: เกิดข้อผิดพลาด: คุณกำลังพยายามที่จะใช้รหัสคำถามย่อยที่ซ้ำกัน

en: Error: You have to enter a group title for each language.
th: ผิดพลาด: กรุณาใส่ชื่อกลุ่มสำหรับแต่ละภาษา

en: Error: You have to enter a name for this label set.
th: ผิดพลาด: กรุณาใส่ชื่อสำหรับป้ายรายการนี้

en: Estonian
th: เอสโตเนีย

en: Every row is one subquestion. We recommend the usage of logical or numerical codes for subquestions. Your participants cannot see the subquestion code, only the subquestion text itself.
th: ทุกแถวเป็นหนึ่งในข้อคำถามย่อย เราขอแนะนำให้ใช้รหัสลอจิคัลหรือตัวเลขสำหรับข้อคำถามย่อย ผู้เข้าอบรมของคุณไม่สามารถมองเห็นรหัส ข้อคำถามย่อยได้เฉพาะข้อความข้อคำถามย่อยเท่านั้น

en: Everybody
th: ทุกคน

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
th: ไม่พบข้อบกพร่องใดๆ ท่านสามารถดำเนินการต่อได้

en: Example data
th: ข้อมูลตัวอย่าง

en: Exclude answers?
th: ไม่รวมคำตอบ?

en: Exclude quotas?
th: ไม่รวมโควต้า?

en: Exclude record IDs?
th: ไม่รวม ID ของระเบียน ?

en: Exclude survey permissions?
th: ไม่รวมสิทธิ์แบบสอบถาม?

en: Exclusive option
th: ทางเลือกที่ถูกละเว้น

en: Execute survey
th: ดำเนินการสำรวจ

en: Existing attribute
th: คุณสมบัติที่มีอยู่

en: Existing participant attributes
th: คุณสมบัติของผู้เข้าร่วมที่มีอยู่

en: Existing survey participant attributes
th: คุณลักษณะผู้เข้าร่วมการสำรวจที่มีอยู่

en: Exit and clear survey
th: ออกจากแบบสำรวจและลบข้อมูล

en: Expand all
th: ขยายทั้งหมด

en: Expand/Collapse
th: ขยาย/ย่อ

en: Expert mode
th: โหมดผู้เชี่ยวชาญ

en: Expiration
th: การหมดอายุ

en: Expiration date/time:
th: การหมดอายุ วัน/เวลา:

en: Expire survey
th: แบบสอบถามหมดอายุ

en: Expired
th: สิ้นสุด

en: Expired: %s
th: หมดาอายุ: %s

en: Expiry date/time:
th: วันสิ้นสุดแบบสอบถาม

en: Export
th: ส่งออก

en: Export
th: ส่งออก

en: Export %s participants to CSV
th: ส่งออกผู้เข้าร่วม %s ไปยัง CSV

en: Export VV file
th: ส่งออกไฟล์ VV

en: Export a VV survey file
th: ส่งออกไฟล์ VV

en: Export all participants
th: ส่งออกผู้เข้าร่วมทั้งหมด

en: Export as...
th: ส่งออกเป็น ...

en: Export data
th: ส่งออกข้อมูล

en: Export format:
th: รูปแบบการส่งออก:

en: Export images
th: ส่งออกภาพ

en: Export label set
th: ส่งออกชุดลาเบล

en: Export language:
th: รูปแบบภาษาในการส่งออก:

en: Export multiple label sets
th: ส่งออกชุดลาเบลหลายๆชุด

en: Export participant to CSV
th: ส่งออกผู้เข้าร่วมไปยังไฟล์ CSV

en: Export participants
th: ส่งออกผู้เข้าร่วม

en: Export printable survey
th: ส่งออกแบบสำรวจที่พิมพ์ได้

en: Export questions as:
th: ส่งคำถามเป็น:

en: Export resources as ZIP archive
th: ส่งออกทรัพยากรเป็นไฟล์ ZIP

en: Export response data to SPSS
th: ส่งออกผลลัพธ์ของข้อมูลเป็นรูปแบบ SPSS

en: Export responses
th: ส่งออกการตอบกลับ

en: Export responses as:
th: ส่งออกการตอบกลับเป็น:

en: Export responses to SPSS
th: ส่งคำตอบไปยัง SPSS

en: Export results
th: ผลของการส่งออก

en: Export selected label sets
th: ส่งออกชุดลาเบลที่เลือก

en: Export survey
th: ส่งออกแบบสอบถาม

en: Export survey archive
th: ส่งออกเอกสารการสำรวจ

en: Export survey results
th: ส่งออกผลการทำแบบสอบถาม

en: Export survey structure
th: ส่งออกโครงสร้างการสำรวจ

en: Export syntax
th: ส่งออกไวยากรณ์

en: Export these responses as PDF:
th: ส่งออกคำตอบเหล่านี้เป็น PDF:

en: Export these responses as queXML PDF:
th: ส่งออกคำตอบเหล่านี้เป็น queXML PDF:

en: Export this label set
th: ส่งออกกลุ่มของชุดคำตอบนี้

en: Export this question group
th: ส่งออกกลุ่มคำถามนี้

en: Export this question to PDF.
th: ส่งออกคำถามนี้ในรูปแบบ PDF

en: Export this response
th: ส่งออกการตอบแบบสอบถามนี้

en: Export tokens
th: ส่งออกโทเค็น

en: Export type
th: ประเภทการส่งออก

en: Export:
th: ส่งออก:

en: Exported
th: ส่งออกแล้ว

en: Exporting a questionnaire to queXML allows you to create PDF documents that can be printed, filled then scanned and processed using queXF software.
th: การส่งแบบสอบถามไปยัง queXML ช่วยให้คุณสามารถสร้างเอกสาร PDF ที่สามารถพิมพ์พิมพ์แล้วกรอกข้อมูลแล้วสแกนและประมวลผลโดยใช้ซอฟต์แวร์ queXF

en: Expression Manager descriptions
th: คำอธิบายของ Expression Manager

en: Extend theme
th: ธีมขยาย

en: Extended
th: ส่วนขยาย

en: Extends
th: ขยาย

en: External Link
th: การเชื่อมโยงภายนอก

en: Extra comma found in function
th: พบคอมม่าพิเศษในฟังก์ชัน

en: Extra tokens found
th: พบโทเค็นพิเศษ

en: Extracted files not found - maybe a permission problem?
th: ไม่พบไฟล์ที่แยกแล้ว - อาจเป็นปัญหาด้านสิทธิ์?

en: Failed
th: ผิดพลาด

en: Failed to activate the plugin.
th: ไม่สามารถเปิดใช้งานปลั๊กอินได้

en: Failed to add group! Group Name was not supplied.
th: ล้มเหลวในการเพิ่มกลุ่ม! ชื่อกลุ่มไม่ได้กรอก

en: Failed to add group! Group already exists.
th: ไม่สามารถเพิ่มกลุ่มได้ เนื่องจากมีชื่ออยู่แล้ว

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
th: ไม่สามารถเพิ่มกลุ่มได้ ชื่อกลุ่มมากกว่า 20 ตัวอักษร

en: Failed to add user
th: ไม่สามารถเพิ่มผู้ใช้งานได้

en: Failed to add user group.
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้ล้มเหลว

en: Failed to add user.
th: ไม่สามารถเพิ่มผู้ใช้งานได้:

en: Failed to create token entries
th: ผิดพลาดในการทำการสร้างรายชื่อโทเค็น

en: Failed to deactivate the plugin.
th: ไม่สามารถปิดการใช้งานปลั๊กอินได้

en: Failed to delete answer
th: ผิดพลาดในการลบคำตอบ

en: Failed to edit user group!
th: ไม่สามารถแก้ไขกลุ่มผู้ใช้ได้

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
th: เกิดการล้มเหลวในการเเปิดอินบ๊อกซ์ของบัญชีอีเมล์ตีกลับ

en: Failed to open the uploaded file!
th: ไม่สามารถเปิดไฟล์ที่อัพโหลดได้!

en: Failed to remove user.
th: ไม่สามารถลบผู้ใช้ได้

en: Failed to update answer:
th: การปรับปรุงคำตอบผิดพลาด:

en: Failed to update answers
th: ผิดพลาดในการอัพเดตคำตอบ

en: Failed to update survey permissions!
th: ไม่สามารถอัพเดตการอนุญาตของแบบสอบถามได้

en: Failed.
th: ล้มเหลว

en: Fax number:
th: หมายเลขโทรสาร:

en: Fax to:
th: โทรสาร ถึง:

en: Feb
th: ก.พ.

en: February
th: กุมภาพันธ์

en: Female
th: เพศหญิง

en: Field caption
th: คำอธิบายของฟิลด์

en: Field description
th: ฟิลด์รายละเอียด:

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
th: ช่องที่มีเครื่องหมายดอกจัน (%s) จำเป็นต้องกรอก

en: Fields marked with an asterisk are mandatory.
th: ช่องที่มีเครื่องหมายดอกจันจำเป็นต้องมีข้อมูล

en: Fields with %s are required.
th: ต้องระบุฟิลด์ที่มี %s

en: Fields with %s*%s are required.
th: ฟิลด์กับ %s*%s จำเป็น

en: File
th: ไฟล์

en: File %s
th: ไฟล์ %s

en: File %s cannot be deleted for security reasons.
th: ไม่สามารถลบไฟล์ %s ได้เนื่องจากเหตุผลด้านความปลอดภัย

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/themes folder
th: ไม่สามารถลบไฟล์ %s ได้. กรุณาตรวจสอบสิทธิ์ไดเรกทอรี่ /upload/template

en: File %s deleted
th: ไฟล์ %s ถูกลบแล้ว

en: File %s uploaded
th: อัปโหลดไฟล์ %s แล้ว

en: File %s, line %s.
th: ไฟล์ %s, บรรทัด %s

en: File backup created: %s
th: สร้างไฟล์สำรองแล้ว: %s

en: File count
th: ตัวนับไฟล์

en: File extension:
th: นามสกุลของไฟล์

en: File metadata
th: เมตาดาต้าไฟล์

en: File name
th: ชื่อไฟล์

en: File seems empty or has only one line
th: ไฟล์ว่างเปล่า

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for most spreadsheet tools). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
th: ไฟล์ควรเป็นรูปแบบมาตรฐานของ CSV (comma delimited) พร้อมกับการใช้ อัญประกาศ ("") กำกับค่าของข้อมูล (ซึ่งเป็นมาตรฐานของ OpenOffice และ Excel) บรรทัดแรกต้องมีการระบุชื่อไฟล์ ในขณะที่ช่องข้อมูลสามารถเรียงลำดับอย่างไรก็ได้

en: File size
th: ขนาดไฟล์

en: File system
th: ระบบไฟล์

en: File upload
th: อัพโหลดไฟล์

en: File upload succeeded.
th: การอัพโหลดสำเร็จ

en: File: %s
th: ไฟล์: %s

en: File: %s (%s)
th: ไฟล์: %s (%s)

en: Files
th: ไฟล์

en: Files imported:
th: ไฟล์ที่นำเข้า:

en: Files skipped:
th: ไฟล์ที่ข้าม:

en: Filipino
th: ฟิลิปปินส์

en: Filter HTML for XSS:
th: ตัวกรอง HTML สำหรับ XSS:

en: Filter blank email addresses:
th: กรองที่อยู่อีเมลที่ว่างเปล่า:

en: Filter by email address:
th: กรองโดยที่อยู่อีเมล

en: Filter by language:
th: กรองโดยภาษา:

en: Filter duplicate records:
th: กรองข้อมูลที่ซ้ำซ้อน:

en: Filter the available answers by this value
th: คัดเลือกคำตอบที่เป็นไปได้สำหรับค่านี้

en: Filtered from statistics script
th: กรองข้อมูลจากสคริปต์สถิติ

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
th: สมการสุดท้ายที่จะตั้งอยู่ในฐานข้อมูล เริ่มต้นที่จะตั้งคำถามข้อความ

en: Finalize response submission
th: ปรับปรุงการตอบแบบสอบถามเพื่อส่งคำตอบ

en: Finally, activate your survey
th: สุดท้าย เปิดใช้การสำรวจของคุณ

en: Find highest value
th: หาค่าสูงสุด

en: Find lowest value
th: หาค่าต่ำสุด

en: Find whether the type of a variable is string
th: หาชนิดของตัวแปรที่เป็นอักขระ

en: Finds whether a value is not a number
th: หาชนิดของตัวแปรที่ไม่ใช่ตัวเลข

en: Finds whether a variable is NULL
th: หาตัวแปรที่เป็น NULL

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
th: หาตัวแปรที่เป็นตัวเลข

en: Finds whether the type of a variable is float
th: หาชนิดของตัวแปรที่เป็น float

en: Finish
th: เสร็จสิ้น

en: Finish & save
th: เสร็จสิ้นและบันทึก

en: Finnish
th: ฟินแลนด์

en: First choice
th: ตัวเลือกแรก

en: First line contains the code of questions:
th: บรรทัดแรกประกอบด้วยรหัสของคำถาม:

en: First name
th: ชื่อ

en: First name from token
th: ชื่อจริงจากโทเค็น

en: First name:
th: ชื่อ:

en: Folder
th: โฟลเดอร์

en: Folder: %s
th: โฟลเดอร์: %s

en: Follow the following link to update it
th: คลิกที่ลิงค์ที่ปรากฏเพื่ออัพเดตรายการ

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
th: แบบสอบถามต่อไปนี้ยังไม่เปิดใช้งานแต่คุณสามารถลงทะเบียนได้

en: Font size of PDFs:
th: ขนาดฟอนต์ของ PDF

en: Fontawesome icon
th: ไอคอน Fontawesome

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
th: เพื่อความสะดวกในการเปิดไฟล์ใน MS Excel กรุณาเปลี่ยนสกุลของไฟล์เป็น '.tab' หรือ '.txt'

en: For further information please contact %s:
th: สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม กรุณาติดต่อ %s:

en: For more information consult our manual, or our forums.
th: สำหรับข้อมูลเพิ่มเติมโปรดดูคู่มือหรือฟอรัมของเรา

en: For more information please consult our manual or our forum.
th: สำหรับข้อมูลเพิ่มเติมโปรดอ่านคู่มือหรือฟอรัมของเรา

en: For now it's best to leave these additional settings as they are. If you want to know more about randomization and relevance settings, have a look at our manual.
th: ตอนนี้คุณควรออกจากการตั้งค่าเพิ่มเติมเหล่านี้ตามที่เป็นอยู่ หากคุณต้องการทราบข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับการตั้งค่าการสุ่มและการตั้งค่าความเกี่ยวข้องโปรดดูคู่มือของเรา

en: For our simple survey it is better to start in open access mode.
th: สำหรับการสำรวจแบบง่ายๆของเราควรเริ่มต้นในโหมดการเข้าถึงแบบเปิด

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
th: สำหรับการสำรวจตัวอย่างนี้ การตั้งค่าเริ่มต้นจะไม่เป็นไร แต่อ่านข้อความรับผิดชอบโดยละเอียดเมื่อคุณเปิดใช้การสำรวจของคุณเอง

en: Forbidden Extension
th: สกุลที่หวงห้าม

en: Force HTTPS:
th: บังคับใช้ HTTPS:

en: Force each answer option to have the same height.
th: บังคับให้แต่ละตัวเลือกคำตอบให้มีความสูงเท่ากัน

en: Force import:
th: นำเข้าแบบบังคับ:

en: Force the choice list and the rank list to have the same height.
th: บังคับให้รายการตัวเลือกและรายการอันดับมีความสูงเท่ากัน

en: Forgot your password?
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: Format
th: รูปแบบ

en: Format a GMT date/time
th: รูปแบบวันที่แบบ GMT date/time

en: Format a local date/time
th: รูปแบบ วันที่/เวลาท้องถิ่น

en: Format a local time/date as integer
th: รูปแบบ เวลา/วันที่ท้องถิ่น เป็นจำนวนเต็ม

en: Format a number with grouped thousands
th: รูปแบบตัวเลขโดยมีการจัดกลุ่มหลักพัน

en: Format:
th: รูปแบบ :

en: Format: %s
th: รูปแบบ : %s

en: Found
th: พบ

en: Found & writable
th: พบและเขียนทับได้

en: Found no participant share
th: ไม่พบว่ามีผู้เข้าร่วมที่ใช้ร่วมกัน

en: Found no response with ID %d
th: ไม่พบคำตอบของรหัส %d

en: Four
th: สี่

en: French
th: ฝรั่งเศส

en: From left to right it should be 'Create survey', 'List surveys' and 'Global settings'. Best we start by creating a survey.
th: จากซ้ายไปขวาควรเป็น 'สร้างการสำรวจ',  'รายชื่อการสำรวจ' และ 'การตั้งค่าสากล' สิ่งที่ดีที่สุดที่เราเริ่มต้นด้วยการสร้างแบบสำรวจ

en: From survey participants table
th: จากตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: From:
th: จาก:

en: Full
th: สมบูรณ์

en: Full answers
th: คำตอบแบบเต็ม

en: Full name
th: ชื่อ-นามสกุล

en: Full name:
th: ชื่อ นามสกุล:

en: Full names
th: ชื่อเต็ม

en: Full question text
th: ข้อความคำถามแบบเต็ม

en: Full responses
th: การตอบคำถามแบบสมบูรณ์

en: Full selector
th: ตัวเลือกทั้งหมด

en: Full template editor
th: แก้ไขเทมเพลตแบบเต็มรูปแบบ

en: Further settings for application administrator
th: การตั้งค่าเพิ่มเติมสำหรับผู้ดูแลระบบแอ็พพลิเคชัน

en: GB2312 Simplified Chinese
th: จีนสมัยใหม่ (GB2312)

en: GBK Simplified Chinese
th: จีนสมัยใหม่ (GBK)

en: GEOSTD8 Georgian
th: จอร์เจีย (GEOSTD8)

en: GNU General Public License:
th: สัญญาอนุญาตสาธารณะทั่วไป:

en: Galician
th: เกลิค

en: Gender
th: เพศ

en: General
th: ทั่วไป

en: General filters
th: ตัวกรองข้อมูลทั่วไป

en: General options
th: ตัวเลือกทั่วไป

en: General settings
th: การตั้งค่าทั่วไป

en: General settings & texts
th: การตั้งค่าทั่วไปและข้อความ

en: General survey settings
th: การตั้งค่าการสำรวจทั่วไป

en: Generate a random integer
th: สร้างเลขสุ่ม

en: Generate tokens
th: สร้างโทเค็น

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: German
th: เยอรมัน

en: German (informal)
th: เยอรมัน (ไม่เป็นทางการ)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
th: รับค่าการประทับเวลาแบบ UNIX สำหรับวันที่ (ค่าทั้ง 6 แต่ละค่าเป็นตัวเลือก)

en: Get order from previous question
th: ใช้ลำดับจากคำถามก่อนหน้า

en: Get string length
th: รับค่าความยาวอักขระ

en: Get system information
th: รับข้อมูลระบบ

en: Get the default location using the user's IP address?
th: รับตำแหน่งเริ่มต้นโดยใช้ที่อยู่ IP ของผู้ใช้หรือไม่

en: Get the integer value of a variable
th: รับค่าจำนวนเต็มของตัวแปร

en: Get value of pi
th: รับค่าของ pi

en: Global
th: ภาพรวม

en: Global settings
th: ตั้งค่าโดยรวม

en: Global settings were saved.
th: บันทึกการตั้งค่าโดยรวมแล้ว

en: Go to question
th: ไปยังคำถาม

en: Go to question group
th: ไปที่กลุ่มคำถาม

en: Go to survey
th: ไปยังแบบสอบถาม

en: Go to survey participant and token settings
th: ไปที่ผู้เข้าร่วมการสำรวจและการตั้งค่าโทเค็น

en: Go to today
th: ไปวันที่ปัจจุบัน

en: Google Analytics settings:
th: การตั้งค่า Google Analytics:

en: Google Analytics style:
th: รูปแบบ Google Analytics:

en: Google Maps
th: แผนที่กูเกิล

en: Grand total
th: ผลรวมสุดท้าย

en: Graph labels:
th: ลาเบลของกราฟ:

en: Greater than
th: มากกว่า

en: Greater than (Strings)
th: มากกว่า (Strings)

en: Greater than or equal to
th: มากกว่าหรือเท่ากับ

en: Greater than or equal to (Strings)
th: มากกว่าหรือเท่ากับ (ตัวอักษร)

en: Greater than:
th: มากกว่า:

en: Greek
th: กรีก

en: Gross percentage
th: ร้อยละขั้นต้น

en: Group
th: กลุ่ม

en: Group / Question order
th: กลุ่ม / ลำดับคำถาม

en: Group 1: The first lot of questions
th: กลุ่มที่ 1: คำถามกลุ่มแรก

en: Group ID
th: หมายของกลุ่ม

en: Group by Group
th: ตามกลุ่ม

en: Group by group
th: กลุ่มต่อกลุ่ม

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
th: ไม่สามารถลบกลุ่มเนื่องจากเงื่อนไขขึ้นอยู่กับ

en: Group could not be deleted
th: กลุ่มคำถามไม่สามารถลบได้

en: Group description
th: รายละเอียดของกลุ่ม

en: Group description:
th: คำอธิบายกลุ่ม:

en: Group member can only see own group:
th: กลุ่มสมาชิกสามารถดูได้เฉพาะของกลุ่มตนเอง:

en: Group members
th: สมาชิกในกลุ่ม

en: Group name
th: ชื่อกลุ่ม

en: Group name can contain only alphanumeric character, underscore or dot.
th: ชื่อกลุ่มสามารถมีได้ทั้งตัวอักษรและตัวเลขเครื่องหมายขีดล่างหรือจุด

en: Group not found
th: ไม่พบกลุ่ม

en: Group not found.
th: ไม่พบกลุ่ม

en: Group of checkboxes
th: กลุ่มของตัวเลือกแบบ  checkbox

en: Group order
th: เรียงลำดับลำดับของกลุ่ม

en: Group quick actions
th: การกระทำกลุ่มอย่างเร็ว

en: Group relevance:
th: ความเกี่ยวข้องของกลุ่ม:

en: Group summary
th: สรุปกลุ่ม

en: Group time
th: เวลาของกลุ่ม

en: Group “%s“ was set to “%s“
th: กลุ่ม "%s" ถูกตั้งค่าให้เป็น "%s"

en: Group:
th: กลุ่ม:

en: Group:
th: กลุ่ม:

en: Groups to which I belong
th: กลุ่มที่ฉันสังกัดอยู่

en: Gujarati
th: คุชราต

en: HP West European
th: ยุโรปตะวันตก (HP)

en: HTML editor
th: ตัวแก้ไข HTML

en: HTML editor mode:
th: โหมดตัวแก้ไข HTML

en: HTML source
th: ต้นฉบับ HTML

en: Header for first scale
th: หัวเรื่องสำหรับมาตรวัดแรก

en: Header for second scale
th: หัวเรื่องสำหรับมาตรวัดที่สอง

en: Heading
th: หัวข้อ

en: Headings
th: ส่วนหัว

en: Hebrew
th: ฮิบบรู (อิสราเอล)

en: Height of dropdown
th: ความสูงของรายการแบบเลื่อนลง

en: Hello %s,
th: สวัสดีครับ/ค่ะ %s,

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
th: สวัสดี,
    
    มีคำตอบใหม่ในแบบสอบถามของคุณ '{SURVEYNAME}'.
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อ reload แบบสอบถาม:
    {RELOADURL}
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อดูคำตอบ:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อแก้ไขคำตอบ:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อดูสถิติ:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
th: สวัสดี,
    
    มีคำตอบใหม่ในแบบสอบถามของคุณ '{SURVEYNAME}'.
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อ reload แบบสอบถาม:
    {RELOADURL}
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อดูคำตอบ:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อแก้ไขคำตอบ:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อดูสถิติ:
    {STATISTICSURL}
    
    
    คำตอบจากผู้เข้าร่วม:
    {ANSWERTABLE}

en: Help about this question
th: ตัวช่วยเหลือสำหรับคำถามนี้

en: Help:
th: ช่วยเหลือ:

en: Here you can select to start your survey in closed access mode.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกที่จะเริ่มการสำรวจของคุณในโหมดการเข้าถึงที่ปิดได้

en: Hidden
th: ซ่อน

en: Hidden:
th: ซ่อน:

en: Hide advanced settings
th: ซ่อนการตั้งค่าขั้นสูง

en: Hide blacklisted participants:
th: ซ่อนผู้เข้าร่วมที่อยู่ในบัญชีดำ:

en: Hide both
th: ซ่อนทั้งสอง

en: Hide both (Forced by the system administrator)
th: ซ่อนทั้งสอง (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: Hide the tip that is normally shown with a question
th: งดการแสดงคำอธิบายเสริมที่แสดงคู่กับคำถามอยู่แล้ว

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
th: งดการแสดงคำถามนี้ เพื่อเป็นประโยชน์กับการกรอกข้อมูลที่เสร็จสิ้นแล้ว

en: Hide tip
th: งดการแสดงคำอธิบายเสริม

en: Hindi
th: ฮินดี

en: Hint when response is not valid
th: คำแนะนำเมื่อการตอบไม่ถูกต้อง

en: Hint when response is valid
th: คำแนะนำเมื่อการตอบถูกต้อง

en: Home page settings
th: การตั้งค่าหน้าโฮม

en: Horizontal
th: แนวนอน

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: How many roads must a man walk down?
th: มีถนนสักกี่สายที่มนุษย์ต้องเดิน

en: How many rows to display
th: จำนวนแถวที่ต้องการแสดง ?

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
th: จะอย่างไรก็ตาม เป็นสิ่งสำคัญมากในการที่จะล้างแคชของเบราว์เซอร์ของคุณตอนนี้ หลังจากนั้นโปรดคลิกที่ปุ่มด้านล่างนี้

en: Huge Free Text
th: คำตอบข้อความแบบยาวพิเศษ

en: Hungarian
th: ฮังการี

en: I accept
th: ฉันยอมรับ

en: I confirm
th: ฉันยืนยัน

en: IFrame embedding allowed:
th: อนุญาตให้ใช้ IFrame ในการฝังได้:

en: IP Addresses will be logged
th: ที่อยู่ IP ของผู้ตอบฯ จะถูกบันทึกไว้

en: IP address
th: ที่อยู่ IP

en: IP as default location
th: IP เป็นตำแหน่งเริ่มต้น

en: ISO 8859-7 Greek
th: กรีก (ISO 8859-7)

en: ISO 8859-8 Hebrew
th: ฮิบรูว (ISO 8859-8)

en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

en: Icon
th: ไอคอน

en: Icon name must be a simple class name (alphanumeric, space, minus and underscore).
th: ชื่อไอคอนต้องเป็นชื่อคลาสแบบง่าย (ตัวอักษรและตัวเลข, ช่องว่าง, เครื่องหมายลบและขีดล่าง)

en: Icon:
th: ไอคอน:

en: Identifier
th: ตัวระบุข้อมูล

en: Identifier:
th: ตัวระบุค่า:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
th: หากมีข้อบกพร่องปรากฏขึ้นคุณอาจต้องรันสคริปต์นี้ซ้ำแล้วซ้ำอีก

en: If necessary the database will be updated in a final step.
th: ถ้าจำเป็นจะต้องมีการปรับปรุงฐานข้อมูลจะมีดำเนินการในขั้นตอนสุดท้าย

en: If necessary the database will be updated.
th: ฐานข้อมูลจะมีการอัพเดตในกรณีที่จำเป็น

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
th: ถ้าหนึ่งในคำถามย่อยมีการทำเครื่องหมายแล้ว สำหรับแต่ละคำถามย่อยที่ระบุไว้ ค่านี้จะมีการเพิ่มค่าตามที่กำหนดไว้

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
th: ถ้าฐานข้อมูลยังไม่มีมันจะถูกสร้างขึ้น (ให้แน่ใจว่าผู้ใช้ฐานข้อมูลของคุณมีสิทธิ์ที่จำเป็น) ในทางตรงกันข้ามหากมีตารางอยู่ในฐานข้อมูลมันจะถูกปรับโดยอัตโนมัติหลังจากการติดตั้ง

en: If the external-option is not set, this will be appended to the current admin url.
th: หากไม่ได้ตั้งค่าตัวเลือกภายนอกสิ่งนี้จะถูกผนวกเข้ากับ URL ของผู้ดูแลระบบปัจจุบัน

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
th: หากลิงค์ไม่ทำงานและคุณเปิด HTTPS, LimeSurvey จะไม่ทำงานและคุณจะไม่สามารถที่จะเข้าถึงได้

en: If the link should have any extra classes, please insert them here.
th: ถ้าลิงก์ควรมีคลาสพิเศษโปรดแทรกไว้ที่นี่

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants. If you are running a closed survey you will NOT be able to link responses to participants if the survey is set to be anonymous.
th: ถ้ามีการเปิดใช้งานตัวเลือก - การตอบรับแบบไม่ระบุตัวตนจะมีเพียงประทับวันที่หลอก (1980-01-01) สำหรับการตอบกลับทั้งหมดเพื่อให้แน่ใจว่าผู้เข้าร่วมของคุณไม่เปิดเผยชื่อ หากคุณใช้แบบสำรวจที่ปิดคุณจะไม่สามารถเชื่อมโยงการตอบกลับกับผู้เข้าร่วมได้หากการสำรวจถูกตั้งค่าให้ไม่ระบุตัวตน

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
th: หากผู้เข้าร่วมทำเครื่องหมายตัวเลือกทั้งหมดให้ยกเลิกการเลือกทั้งหมดและตรวจสอบตัวเลือกที่ตั้งไว้ในการตั้งค่า "ตัวเลือกพิเศษ "

en: If the username and email address is valid and you are allowed to use the internal database authentication a new password has been sent to you.
th: หากชื่อผู้ใช้และอีเมล์ถูกต้องและคุณจะได้รับอนุญาตให้ใช้การตรวจสอบผู้ใช้จากฐานข้อมูลภายในของระบบ รหัสผ่านใหม่ได้ทำการส่งไปให้คุณแล้ว

en: If tokens are used, the public may register for this survey
th: ในกรณีที่มีการใช้ระบบรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ ผู้สนใจอื่นๆอาจสามารถเข้าร่วมแบบสอบถามนี้ได้

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
th: หากคุณถูกขึ้นบัญชีดำ แต่ต้องการเข้าร่วมการสอบถามและต้องการคำเชิญ กรุณาคลิ้กลิ้งค์:
    {OPTINURL}

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
th: ถ้าคุณต้องการที่จะใช้งานฟังก์ชันโทเค็น หรือ การแจ้งเตือนอีเมลล์ คุณจำเป็นต้องติดตั้งอีเมล์ของผู้ดูแลระบบ

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
th: หากคุณเลือก '%s' กรุณาระบุรายละเอียดในช่องที่กำหนดให้

en: If you click on this tab, the survey settings menu will be displayed. The most important settings of your survey are accessible from this menu.
th: หากคุณคลิกที่แท็บนี้เมนูการตั้งค่าการสำรวจจะปรากฏขึ้น การตั้งค่าที่สำคัญที่สุดของการสำรวจของคุณสามารถเข้าถึงได้จากเมนูนี้

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
th: หากทำการลบรายชื่อผู้ร่วมแบบสอบถามแล้ว จะทำให้ผู้ที่ถูกลบไม่สามารถเข้าถึงแบบสอบถามนี้ได้อีก

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
th: ถ้าคุณไม่ต้องการเข้าร่วมในแบบสอบถามนี้ และไม่ต้องการรับคำเชิญใด กรุณาคลิ้กที่นี่:
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
th: หากคุณยังไม่มีบัญชีสมาชิกบน limesurvey.org กรุณา %sลงทะเบียนก่อน%s

en: If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
th: หากคุณป้อน URL ด้วยตัวเองโปรดตรวจสอบการสะกดของคุณและลองอีกครั้ง

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
th: ถ้าคุณให้ที่อยู่อีเมล์ อีเมล์ที่มีรายละเอียดจะถูกส่งไปยังคุณ

en: If you have a lot of items and use a filter you can disable this to improve browser speed.
th: หากคุณมีรายการจำนวนมากและใช้ตัวกรองคุณสามารถปิดการใช้งานนี้เพื่อปรับปรุงความเร็วเบราว์เซอร์ได้

en: If you have any issues, please try using a modern browser first, before reporting it.
th: หากคุณมีปัญหาใด ๆ โปรดลองใช้เบราว์เซอร์รุ่นใหม่ก่อนที่จะรายงาน

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
th: ในกรณีที่ท่านมีข้อสงสัยใดๆ กรุณาติดต่อผู้บริหารระบบที่ %s ขอขอบคุณ

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
th: หากท่านพบปัญหาโทเค็น กรุณาใส่ข้อมูลด้านล่างและคลิก ดำเนินการต่อ

en: If you initialise a survey participants table for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
th: หากคุณทำการสร้างโทเค็นสำหรับแบบสอบถามนี้จะมีผลให้ แบบสอบถามนี้สามารถเข้าถึงได้เฉพาะผู้ที่มีรายชื่อที่มีการเชิญชวนหรือลงทะเบียนผ่าน URL เอาไว้เท่านั้น

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
th: หากคุณลบคุณสมบัตินี้คุณจะสูญเสียข้อมูลทั้งหมด

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
th: ถ้าคุณเปลี่ยนตั้งค่าลาเบล การประเมินที่มีอยู่จะหายไป

en: If you replace the label set these translations will be lost.
th: หากคุณเปลี่ยนชุดลาเบลที่กำหนดนี้ การแปลเหล่านี้จะหายไป

en: If you set 'Yes' then no link will exist between survey participants table and survey responses table. You won't be able to identify responses by their token.
th: ถ้าคุณตั้งค่า 'ใช่' แล้วจะไม่มีการเชื่อมโยงอยู่ระหว่างตาราง token สำรวจและตารางการตอบสนอง คุณจะไม่สามารถที่จะระบุการตอบสนองโดยโทเค็นของพวกเขาได้

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
th: ในกรณีที่ทำการเปลี่ยนรูปแบบอีเมล์ กรุณาตรวจสอบเทมเพลทของอีเมล์อีกครั้งเพื่อความเหมาะสม

en: If you think this is a server error, please contact %s.
th: หากคุณคิดว่านี่เป็นข้อผิดพลาดของเซิร์ฟเวอร์โปรดติดต่อ %s

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
th: หากคุณเปิด -การตอบคำถามแบบนิรนาม- และสร้างตารางโทเค็น, LimeSurvey จะทำเครื่องหมาย 'Y' แทนวัน / เวลาเพื่อให้แน่ใจว่าตัวตนของผู้เข้าร่วมจะไม่ถูกบันทึก

en: If you used an identifying token to access this survey, please rest assured that this token will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses.
th: หากคุณใช้โทเค็นที่ระบุเพื่อเข้าถึงแบบสำรวจนี้โปรดมั่นใจว่าโทเค็นนี้จะไม่ได้รับการจัดเก็บพร้อมกับคำตอบของคุณ มีการจัดการในฐานข้อมูลที่แยกต่างหากและจะได้รับการอัปเดตเพื่อระบุว่าคุณทำแบบสำรวจนี้หรือไม่ ไม่มีวิธีจับคู่โทเค็นประจำตัวที่มีการตอบแบบสอบถาม

en: If you want to activate it click here:
th: ถ้าคุณต้องการเปิดใช้งานคลิกที่นี่:

en: If you want to apply original theme options, click here:
th: หากคุณต้องการใช้ตัวเลือกธีมต้นฉบับให้คลิกที่นี่:

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
th: ถ้าคุณต้องการส่งออกผู้เข้าร่วมที่เป็นบัญชีดำให้ตั้ง  "ซ่อนผู้เข้าร่วมที่ไม่ได้รับอนุญาต" ไว้ใน "ไม่" ในการตั้งค่า CPDB

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
th: ถ้าคุณต้องการที่จะนำเข้าแบบสอบถามในการติดตั้งโปรแกรมรุ่นเก่าหรือถ้าแบบสอบถามของคุณมีปัญหา: ให้ใช้รุ่นเก่า (เลือกโดยอัตโนมัติถ้ารหัสซ้ำ)

en: If you want to know more about them, check our manual.
th: หากคุณต้องการทราบข้อมูลเพิ่มเติมโปรดตรวจสอบคู่มือของเรา

en: If you want to modify it %s you can extend it%s.
th: ถ้าคุณต้องการแก้ไข %s คุณสามารถขยาย %s ได้

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
th: คุณอาจอัพโหลดได้อีก %s ไฟล์; หรือกลับไปยังแบบสอบถาม.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
th: ถ้าฐานข้อมูลของคุณจะถูกใช้ร่วมกันแนะนำให้ใช้ คำนำหน้าคือ "lime_" นอกนั้นคุณสามารถเว้นว่างได้

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
th: หากฐานข้อมูลของคุณใช้พอร์ตที่กำหนดเอง คุณจำเป็นต้องใช้เครื่องหมายโคลอนเพื่อระบุหมายเลขพอร์ต ตัวอย่าง: db.host.com:5431

en: Ignore
th: ไม่สนใจ

en: Ignored columns
th: คอลัมน์ที่ไม่ต้องการ

en: Image
th: รูปภาพ

en: Images
th: รูปภาพ

en: Import
th: นำเข้า

en: Import CSV
th: นำเข้า CSV

en: Import Label Set
th: นำเข้าชุดป้ายชื่อ

en: Import VV file
th: นำเข้าไฟล์ VV

en: Import a VV response data file
th: อิมพอร์ตไฟล์ข้อมูลการตอบกลับ VV

en: Import a VV survey file
th: นำเข้าไฟล์ VV

en: Import a group
th: นำเข้ากลุ่ม

en: Import a question
th: นำเข้าคำถาม

en: Import a survey
th: นำเข้าแบบสำรวจ

en: Import as not finalized answers?
th: นำเข้าคำตอบที่ไม่สมบูรณ์ด้วยหรือไม่ ?

en: Import failed because of page reload.
th: การนำเข้าล้มเหลวเนื่องจากโหลดหน้าซ้ำ

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
th: นำเข้าล้มเหลว. คุณระบุชนิดของไฟล์ไม่ถูกต้อง '%s'.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
th: นำเข้าผิดพลาด:ไฟล์ที่นำเข้าไม่ได้มีคอลัมน์พอสำหรับแบบสอบถาม

en: Import failed: No answers could be mapped.
th: นำเข้าล้มเหลว: ไม่มีคำตอบที่จะได้รับการแมป

en: Import label set resources
th: นำเข้าทรัพยากรของลาเบล

en: Import label set(s)
th: นำเข้าชุด label set

en: Import of label set(s) is completed.
th: นำเข้ากลุ่มของชุดคำตอบเรียบร้อย

en: Import of survey is completed.
th: นำเข้าของแบบสอบถามเสร็จสมบูรณ์

en: Import old tokens
th: นำเข้ารายชื่อผู้ตอบแบบสอบถามเดิม

en: Import participants from:
th: นำเข้าผู้เข้าร่วมประชุมจาก:

en: Import question
th: นำเข้าคำถาม

en: Import question group
th: นำเข้ากลุ่มคำถาม

en: Import resources ZIP archive
th: นำเข้าไฟล์ทรัพยากรแบบ ZIP

en: Import responses
th: นำเข้าการตอบคำถาม

en: Import responses from a deactivated survey table
th: นำเข้าการตอบคำถามจากแบบสอบถามที่ปิดการใช้งานแล้ว

en: Import survey
th: นำเข้าแบบสอบถาม

en: Import survey data
th: นำเข้าข้อมูลแบบสอบถาม

en: Import survey participants from CSV file
th: นำเข้าผู้เข้าร่วมการสำรวจจากไฟล์ CSV

en: Import survey participants from LDAP
th: นำเข้าผู้เข้าร่วมการสำรวจจาก LDAP

en: Import survey resources
th: นำเข้าทรัพยากรแบบสอบถาม

en: Import theme result:
th: ผลการนำเข้าธีม:

en: Import timings (if exist)
th: การกำหนดเวลานำเข้า (ถ้ามี)

en: Importance
th: ความสำคัญ

en: Important instructions
th: คำแนะนำสำคัญ

en: Important: Quote all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections.
th: สำคัญ: อ้างถึงเนื้อหาทั้งหมดที่ขึ้นต้นด้วยเครื่องหมายเท่ากับเพื่อป้องกันการแทรก CSV

en: Imported Files List
th: รายการไฟล์ที่นำเข้า

en: Imported files list
th: รายชื่อไฟล์ที่นำเข้าแล้ว

en: Imported files:
th: นำเข้าไฟล์แล้ว:

en: Imported resources for
th: ทรัพยากรที่นำเข้า สำหรับ

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
th: ไม่สามารถลบกลุ่มคำถามนี้ได้ เนื่องจากมีการตั้งค่าเงื่อนไขไว้กับคำถามอย่างน้อยหนึ่งข้อ

en: In LimeSurvey a survey is organized in question groups and questions. To begin creating questions, we first need a question group.
th: ใน LimeSurvey แบบสำรวจจะจัดการกลุ่มคำถามและคำถาม ในการเริ่มสร้างคำถามก่อนอื่นเราต้องมีกลุ่มคำถามก่อน

en: In the printable version replace the relevance equation with this explanation text.
th: ในรุ่นที่สามารถพิมพ์ได้ให้แทนที่สมการความเกี่ยวข้องกับข้อความอธิบายนี้

en: In this field you may type a short description of your survey.
th: ในฟิลด์นี้คุณสามารถพิมพ์คำอธิบายสั้น ๆ ของแบบสำรวจได้

en: Inactive
th: ไม่ถูกใช้งาน

en: Include:
th: รวมถึง:

en: Incomplete only
th: เฉพาะคำตอบที่ไม่สมบูรณ์เท่านั้น

en: Incomplete responses
th: การตอบคำถามแบบไม่สมบูรณ์

en: Incomplete responses only
th: เฉพาะการตอบคำถามที่ยังไม่เสร็จสมบูรณ์

en: Incorrect permissions in your %s folder.
th: การอนุญาตไม่ถูกต้องกับแฟ้ม %s

en: Incorrect username and/or password!
th: ชื่อผู้ใช้หรือรหัสผ่าน ไม่ถูกต้อง

en: Increase
th: เพิ่มขึ้น

en: Incremental
th: เพิ่มขึ้น

en: Indonesian
th: อินโดนีเซีย

en: Info
th: รายละเอียด

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
th: ผู้บริหารระบบขั้นสูง(คนแรก) ไม่สามารถถูกลบได้

en: Initialise participant table
th: กำลังเริ่มต้นตารางผู้เข้าร่วม

en: Inline HTML editor
th: ตัวแก้ไขในโหมด HTML แบบ Inline

en: Inline text
th: ข้อความแบบอินไลน์

en: Input
th: ข้อมูลที่รับ

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
th: กำหนดให้คำถามนี้อยู่ในหน้าถัดไปในโหมดการพิมพ์ (แทรกตัวคั่นหน้า) โดยคลิก ใช่

en: Insert page break in printable view
th: แทรกตัวคั่นหน้าในโหมดการพิมพ์

en: Insert/edit placeholder field
th: แทรก/แก้ไขฟิลด์ placeholder

en: Inserting the label set failed.
th: การแทรกชุดลาเบลล้มเหลว

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
th: ใส่ HTML line Break ก่อนที่จะขึ้นบรรทัดใหม่ทั้งหมดในอักษร

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Installed survey themes:
th: ชุดธีมการสำรวจที่ติดตั้งแล้ว:

en: Instructions for the impatient
th: คำแนะนำสำหรับการดำเนินการที่เร่งรีบเกืนไป

en: Integer only
th: ตัวเลขเท่านั้น

en: Interface language:
th: ภาษาสำหรับการโต้ตอบกับผู้ใช้

en: Interfaces
th: ส่วนต่อประสาน

en: Internal database authentication
th: การตรวจสอบผู้ใช้จากฐานข้อมูลภายใน LimeSurvey

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
th: การตรวจสอบผู้ใช้ด้วยฐานข้อมูลใน LimeSurvey ไม่อนุญาตสำหรับผู้ใช้นี้

en: Interview time
th: เวลาสัมภาษณ์

en: Invalid ID
th: ID ไม่ถูกต้อง

en: Invalid action
th: การทำงานไม่ถูกต้อง

en: Invalid datetime %s value for %s
th: ค่า datetime %s ไม่ถูกต้องสำหรับ %s

en: Invalid email address.
th: ที่อยู่อีเมลไม่ถูกต้อง

en: Invalid group id
th: รหัสกลุ่มไม่ถูกต้อง

en: Invalid group number for this survey:
th: จำนวนกลุ่มไม่ถูกต้องสำหรับแบบสอบถามครั้งนี้:

en: Invalid label set.
th: ชุดลาเบลไม่ถูกต้อง

en: Invalid notification id
th: รหัสการแจ้งเตือนไม่ถูกต้อง

en: Invalid numeric value for %s
th: ค่าตัวเลขไม่ถูกต้องสำหรับ %s

en: Invalid parameter %s (%s already set)
th: พารามิเตอร์ %s ไม่ถูกต้อง (%s ถูกตั้งค่าไว้แล้ว)

en: Invalid question - probably missing subquestions or language-specific settings for language %s
th: คำถามไม่ถูกต้อง - อาจเป็นเพราะคำถามย่อยไม่มี หรือมีปัญหาเกี่ยวกับการตั้งค่าภาษา %s

en: Invalid question id
th: รหัสคำถามไม่ถูกต้อง

en: Invalid screen name
th: ชื่อหน้าจอที่ไม่ถูกต้อง

en: Invalid survey ID
th: ID แบบสอบถามไม่ถูกต้อง

en: Invalid survey id
th: รหัสการสำรวจไม่ถูกต้อง

en: Invalid theme name
th: ชื่อธีมไม่ถูกต้อง

en: Invalid type.
th: ชนิดที่ไม่ถูกต้อง.

en: Invitation
th: คำเชิญ

en: Invitation %s skipped, already sent.
th: ข้อความเชิญ %s ถูกข้าม ส่งไปแล้ว

en: Invitation attachments:
th: ไฟล์แนบการเชิญชวน:

en: Invitation email
th: email เชิญชวน

en: Invitation email body
th: เนื้อหาอีเมล์คำเชิญ

en: Invitation email body:
th: เนื้อหาอีเมล์เชิญชวน:

en: Invitation email subject
th: หัวข้ออีเมล์การเชิญชวน

en: Invitation email subject:
th: หัวเรื่องของอีเมลเชิญ:

en: Invitation email:
th: อีเมล์เชิญ:

en: Invitation sent date
th: วันที่ส่งคำเชิญ

en: Invitation sent to:
th: ส่งการเชิญชวนไปยัง

en: Invitation sent?
th: ส่งการเชิญชวน?

en: Invitation status:
th: สถานะการเชิญ

en: Invitation to participate in a survey
th: ขอเชิญเข้าร่วมตอบทำแบบสอบถาม

en: Invitations & reminders
th: การเชิญและการแจ้งเตือน

en: Invited
th: เชิญแล้ว

en: Irish
th: ไอริช

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
th: ผู้เข้าร่วมต้องแสดงความคิดเห็นไฟล์ที่อัพโหลดหรือไม่

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
th: ผู้เข้าร่วมต้องระบุชื่อไฟล์ที่อัพโหลดหรือไม่

en: Is your ComfortUpdate up to date?
th: การปรับปรุงอย่างง่ายของคุณได้รับการปรับปรุงแล้วหรือยัง ?

en: It also makes it easy to do bulk editing of your survey, such as find-replace, bulk-reordering, looping (repeating groups), and testing (such as temporarily disabling mandatory or validation criteria).
th: นอกจากนี้ยังช่วยในการแก้ไขแบบสำรวจจำนวนมากเช่นการค้นหาแทนที่จัดเรียงจำนวนมากวนซ้ำ (กลุ่มซ้ำ) และการทดสอบ (เช่นการปิดใช้งานข้อกำหนดบังคับหรือการตรวจสอบความถูกต้องชั่วคราว)

en: It completely eliminates the dependence upon SGQA codes.
th: มันสมบูรณ์กำจัดการพึ่งพา SGQA code

en: It is missing a quota message for the following languages:
th: ข้อความโควต้าหายไปสำหรับภาษาดังต่อไปนี้:

en: It is not suitable for backing up a LimeSurvey survey as it cannot export conditions, and isn't able to export all question types.
th: ไม่เหมาะสำหรับการสำรองข้อมูลการสำรวจของ LimeSurvey เนื่องจากไม่สามารถส่งออกเงื่อนไขและไม่สามารถส่งออกประเภทคำถามทั้งหมดได้

en: It is presented group by group.
th: คำถามจะแสดงทีละกลุ่มคำถาม

en: It is presented on one single page.
th: คำถามจะแสดงทั้งหมดในหน้าเดียวกัน

en: It is presented question by question.
th: คำถามจะแสดงทีละคำถาม

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
th: ดูเหมือนว่า การปรับปรุงอย่างง่าย จะไม่ทราบรุ่นที่คุณกำลังพยายามที่จะปรับปรุงให้เป็น กรุณาเริ่มต้นกระบวนการใหม่

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
th: ดูเหมือนว่า ใช้การปรับปรุงอย่างง่าย จะไม่ตอบสนองสำหรับตอนนี้ โปรดลองอีกครั้งในอีกไม่กี่นาทีหรือติดต่อทีม LimeSurvey

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
th: ดูเหมือนว่าเซิร์ฟเวอร์ของคุณไม่สนับสนุน PHP CURL กรุณาติดตั้งก่อนที่จะดำเนินการต่อไป

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
th: ดูเหมือนว่าคุณกำลังใช้ LimeSurvey รุ่นที่มาจาก GitHub คุณไม่สามารถใช้ การปรับปรุงอย่างง่ายได้

en: It uses cookies for access control.
th: ใช้คุกกี้สำหรับการควบคุมการเข้าถึงแบบสอบถาม

en: It will also contain the necessary stylesheets to put it up on any HTML-ready devices or browsers.
th: นอกจากนี้ยังจะมีสไตล์ชีตที่จำเป็นที่จะนำมาวางบนอุปกรณ์หรือเบราว์เซอร์ที่รองรับ HTML

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
th: นอกจากนี้ยังจะลบทรัพยากร/ไฟล์ใดๆ ที่ได้รับการอัปโหลดในแบบสอบถามนี้

en: It will include the following data in a ZIP file ending with '.lsa'.
th: จะมีข้อมูลต่อไปนี้ในไฟล์ ZIP ที่ลงท้ายด้วย '.lsa'

en: It will not affect your update key.
th: มันจะไม่ส่งผลกระทบกับคีย์สำหรับปรับปรุงของคุณ

en: It will not contain any logic or EM-functionality, you'll have to take that into account yourself.
th: จะไม่มีตรรกะหรือฟังก์ชัน EM ใด ๆ คุณจะต้องพิจารณาด้วยตัวเอง

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
th: ก็ยังคงเป็นไปได้ที่จะทำสถิติการตอบคำถามโดยใช้ LimeSurvey

en: Italian
th: อิตาลี

en: Italian (informal)
th: อิตาลี (ทางการ)

en: Iterate survey
th: กำหนดแบบสอบถาม

en: JS-Debug mode [Backend]:
th: โหมดตรวจแก้จุดบกพร่อง JS [แบ็คเอนด์]:

en: JS-Debug mode [Frontend]:
th: โหมดตรวจแก้จุดบกพร่อง JS [ส่วนหน้า]:

en: Jan
th: ม.ค.

en: January
th: มกราคม

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: JavaScript files:
th: ไฟล์จาวาสคริปต์

en: Join array elements with a string
th: เชื่อมค่าในอาร์เรย์ด้วยสตริง

en: Jul
th: ก.ค.

en: July
th: กรกฎาคม

en: Jun
th: มิ.ย.

en: June
th: มิถุนายน

en: Just click on this button and a new window will open, where you can test run your survey.
th: เพียงคลิกที่ปุ่มนี้และหน้าต่างใหม่จะเปิดขึ้นซึ่งคุณสามารถทดสอบใช้งานการสำรวจได้

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
th: เพียงแชร์ลิงก์นี้กับเพื่อนของคุณและแน่นอนลองทดสอบด้วยตัวคุณเอง

en: KOI8-R Relcom Russian
th: รัสเซีย (KOI8-R Relcom)

en: KOI8-U Ukrainian
th: ยูเครน (KOI8-U)

en: Keep old value
th: เก็บค่าเดิมไว้

en: Key can't be null!
th: คีย์สำหรับปรับปรุงไม่สารมารถเว้นว่างได้

en: Key update
th: ข้อมูลสำคัญในการปรับปรุง

en: Korean
th: เกาหลี

en: Kurdish (Sorani)
th: เคิร์ด (Sorani)

en: Kyrgyz
th: คีร์กีซ

en: LDAP authentication
th: การตรวจสอบผู้ใช้จาก LDAP

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
th: การตรวจสอบผู้ใช้จาก LDAP ล้มเหลว: ไม่พบโมดูล LDAP PHP

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
th: การทำงานของ LDAP ถูกยกเลิก จึงมีผลให้ข้อมูลของ LDAP ไม่สามารถดำเนินการได้

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
th: คำสั่ง LDAP จะถูกกำหนดโดยผู้ดูแลระบบในแฟ้มการกำหนดค่าที่ /application/config/ldap.php

en: Label
th: ป้ายรายการ

en: Label %s
th: ลาเบล %s

en: Label column width
th: ความกว้างของคอลัมน์ลาเบล

en: Label for 'Other:' option
th: คำอธิบายแทน "อื่นๆ"

en: Label set ID
th: ID ชุดลาเบล

en: Label set browser
th: ชุดลาเบลเบราว์เซอร์

en: Label set import summary
th: ผลสรุปการนำเข้าชุดลาเบล

en: Label set name
th: ชื่อชุดสัญลักษณ์

en: Label set properties sucessfully updated.
th: ปรับปรุงคุณสมบัติของชุดลาเบลสำเร็จแล้ว

en: Label set storage
th: ที่จัดเก็บชุดลาเบล:

en: Label set sucessfully deleted.
th: ลบชุดลาเบลเรียบร้อย

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
th: ไม่ได้นำเข้าชุดลาเบลเนื่องจากมีชุดลาเบลเดียวกันอยู่แล้ว

en: Label set “%s” was successfully deleted.
th: ลบชุดลาเบล %s  สำเร็จแล้ว

en: Label sets
th: ชุดลาเบล

en: Label sets list
th: รายการชุดลาเบล

en: Label:
th: ป้ายรายการ:

en: Labels
th: ป้ายชื่อ

en: Labels sucessfully updated
th: ลาเบลได้รับการปรับปรุงแล้ว

en: Landscape
th: แนวนอน

en: Language
th: ภาษา

en: Language Switch
th: เปลี่ยนภาษา

en: Language code
th: รหัสของภาษา

en: Language selection
th: เลือกภาษา

en: Language successfully deleted
th: ลบภาษาเรียบร้อยแล้ว

en: Language:
th: ภาษา:

en: Language?
th: ภาษา?

en: Languages
th: ภาษา

en: Languages:
th: ภาษา:

en: Last VV version
th: รุ่น VV ล่าสุด

en: Last invited
th: การเชิญชวนล่าสุด

en: Last name
th: นามสกุล

en: Last name from token
th: นามสกุลจากโทเค็น

en: Last name:
th: นามสกุล:

en: Last page
th: หน้าสุดท้าย

en: Last reminder sent date
th: วันที่ส่งตัวเตือนความจำครั้งล่าสุด

en: Last visited question:
th: คำถามล่าสุดที่เข้าชม:

en: Last visited survey:
th: แบบสอบถามล่าสุดที่เข้าชม:

en: Later than:
th: หลังจาก

en: Latvian
th: ลัทเวีย

en: Launch the survey with this token
th: เริ่มการสำรวจกับโทเค็นนี้

en: Left to right
th: จากซ้ายไปขวา

en: Less than
th: น้อยกว่า

en: Less than (Strings)
th: น้อยกว่า (ตัวอักษร)

en: Less than or equal to
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: Less than or equal to (Strings)
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ (ตัวอักษร)

en: Less than:
th: น้อยกว่า:

en: Let's add a question group
th: เพิ่มกลุ่มคำถาม

en: Let's have a look at your first survey.
th: ลองดูการสำรวจครั้งแรกของคุณกันเถอะ

en: Let's start with subquestions.
th: ขอเริ่มต้นด้วย คำถามย่อย

en: Level
th: ระดับ

en: License
th: อนุญาต

en: LimeSurvey 3.0 theme editor
th: ตัวแก้ไขธีม LimeSurvey 3.0

en: LimeSurvey 3.x or newer does not support Internet Explorer for the LimeSurvey administration, anymore. However most of the functionality should still work.
th: LimeSurvey 3.x หรือใหม่กว่าไม่สนับสนุน Internet Explorer สำหรับการบริหารจัดการ LimeSurvey อีกต่อไป อย่างไรก็ตามฟังก์ชันการทำงานส่วนใหญ่จะยังคงทำงานอยู่

en: LimeSurvey Bootstrap Vanilla Survey Theme
th: ธีมวานิลลา LimeSurvey Bootstrap

en: LimeSurvey Fruity Theme
th: ธีมฟรุ๊ตตี้ LimeSurvey

en: LimeSurvey build
th: LimeSurvey หมายเลข

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
th: ทาง LimeSurvey สามารถสร้างระบบฐานข้อมูลใหม่ให้แก่ท่านได้

en: LimeSurvey extension marketplace
th: marketplace ส่วนต่อขยาย LimeSurvey

en: LimeSurvey has been installed successfully.
th: LimeSurvey ได้รับการติดตั้งเรียบร้อยแล้ว

en: LimeSurvey installer
th: เครื่องมือติดตั้ง LimeSurvey

en: LimeSurvey offers you a lot of different question types.
th: LimeSurvey มีคำถามมากมายหลายแบบ

en: LimeSurvey online manual
th: คู่มือ LimeSurvey แบบ Online

en: LimeSurvey version
th: หมายเลขรุ่นของ LimeSurvey

en: Limesurvey online manual
th: คู่มือการใช้งาน Limesurvey ออนไลน์

en: Limit
th: ลิมิต

en: Limit the number of possible answers
th: จำกัดจำนวนของคำตอบที่เป็นไปได้

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
th: จำกัดจำนวนของคำตอบที่เป็นไปได้การแก้ไขโดยจำนวนของคอลัมน์ในฐานข้อมูล

en: Limit time to answer question (in seconds)
th: เวลาสำหรับการตอบคำถามนี้ (วินาที)

en: Limit:
th: จำกัด:

en: Line
th: เส้น

en: Line %s
th: บรรทัด %s

en: Line %s : %s
th: บรรทัด %s : %s

en: Line %s : %s %s
th: บรรทัด %s : %s %s

en: Line %s : %s %s (%s)
th: บรรทัด %s : %s %s (%s)

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
th: บรรทัด %s : %s %s (%s) - token : %s

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
th: บรรทัด %s : พบขอบเขตข้อมูล: %s ยกเว้น: %s

en: Line chart
th: แผนภูมิเส้น

en: List
th: รายการ

en: List (Dropdown)
th: รายการแบบทิ้งตัวลง

en: List (Radio)
th: รายการ(กำหนดคำตอบเอง)

en: List active surveys
th: รายชื่อแบบสำรวจที่ทำงานอยู่

en: List available surveys
th: ลิสต์รายการแบบสอบถามที่ใช้งานได้

en: List menu entries
th: ลิสต์เมนูรายการ

en: List question groups
th: ลิสต์กลุ่มคำถาม

en: List questions
th: ลิสต์รายการคำถาม

en: List survey publicly:
th: รายการแบบสอบถามสำหรับบุคคลทั่วไป

en: List surveys
th: ลิสต์รายการแบบสอบถาม

en: List with comment
th: รายการพร้อมความคิดเห็น

en: Listed publicly:
th: แสดงรายการแบบสาธารณะ:

en: Lithuanian
th: ลิทัวเนีย

en: Load
th: โหลด

en: Load now
th: กำลังเรียกข้อมูล

en: Load unfinished survey
th: เรียกแบบสอบถามที่ยังไม่เสร็จ

en: Load with pjax
th: โหลดด้วย pjax

en: Loading translations
th: กำลังโหลดการแปล

en: Loading...
th: กำลังโหลด ...

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: Log in
th: เข้าสู่ระบบ

en: Logic
th: ตรรกะ

en: Logic File for Survey #
th: ไฟล์ลอจิกสำหรับแบบสำรวจหมายเลข #

en: Logout
th: ออกจากระบบ

en: Logout successful.
th: ออกจากระบบสมบูรณ์

en: Long Free Text
th: คำตอบข้อความแบบยาว

en: Luxembourgish
th: ลักเซมเบิร์ก

en: MYSQL version is only %s
th: ต้อง MySQL รุ่น %s เท่านั้น

en: MYSQL version required:
th: MySQL จำเป็นต้องใช้รุ่น:

en: Mac Central European
th: แมค ยุโรปกลาง

en: Mac West European
th: แมค ยุโรปตะวันตก

en: Macedonian
th: มาเซโดเนีย

en: Mail to all Members
th: ส่งเมล์ไปยังสมาชืกทั้งหมด

en: Main Admin Screen
th: หน้าผู้บริหารระบบหลัก

en: Main survey menu
th: เมนูหลักการสำรวจ

en: Maintenance!
th: ปรับปรุงระบบ!

en: Make a comment on your choice here:
th: กรุณาให้ความคิดเห็น

en: Make a string lowercase
th: ทำให้อักขระเป็นตัวพิมพ์เล็ก

en: Make a string uppercase
th: ทำให้อักขระเป็นตัวพิมพ์ใหญ่

en: Make sure all images on this screen are loaded before clicking on the button.
th: ตรวจสอบให้แน่ใจว่ารูปภาพทั้งหมดบนหน้าจอนี้ได้โหลดเสร็จแล้ว ก่อนที่จะคลิกที่ปุ่ม

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
th: บังคับให้ผู้ตอบฯ ต้องกรอกความเห็น เมื่อช่อง "อื่นๆ" ถูกเลือก

en: Make these mappings automatic in future
th: ทำให้การจับคู่เหล่านี้เป็นอัตโนมัติในอนาคต

en: Malay
th: ภาษามลายู

en: Malayalam
th: มาลายาลัม

en: Male
th: เพศชาย

en: Maltese
th: ภาษามอลตา

en: Manage attribute fields
th: จัดการเขตข้อมูลแอตทริบิวต์

en: Manage attributes
th: จัดการคุณลักษณะ

en: Manage label sets
th: จัดการชุดลาเบล

en: Manage menu entries
th: จัดการรายการเมนู

en: Manage survey administrators
th: จัดการผู้ดูแลแบบสอบถาม

en: Manage your key
th: จัดการคีย์ของคุณ

en: Mandatory
th: จำเป็น

en: Mandatory Question
th: คำถามนี้จำเป็นต้องตอบ

en: Mandatory field:
th: ฟิลด์จำเป็นต้องตอบ:

en: Mandatory fields:
th: ฟิลด์จำเป็นต้องตอบ

en: Mandatory:
th: จำเป้นต้องตอบ ? :

en: Mandatory?
th: จำเป็นต้องตอบ?

en: Map height
th: ความสูงของแผนที่

en: Map height in pixel
th: ความสูงของแผนที่เป็นพิกเซล

en: Map participant attributes
th: แมพคุณลักษณะผู้เข้าร่วม

en: Map survey participant attributes
th: จับคู่คุณลักษณะผู้เข้าร่วมกับการสำรวจ

en: Map width
th: ความกว้างของแผนที่

en: Map width in pixel
th: ความกว้างของแผนที่เป็นพิกเซล

en: Map zoom level
th: ระดับการขยายของแผนที่

en: Mar
th: มี.ค.

en: Marathi
th: มราฐี

en: March
th: มีนาคม

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
th: ระยะขอบก่อนที่จะถึงรายละเอียดของคำถาม (มม.)

en: Mask questions
th: คำถามแบบคำตอบกำหนดไว้แล้ว

en: Max number of files
th: จำนวนไฟล์สูงสุด

en: Max reminders:
th: จำนวนการเตือนความจำสูงสุด:

en: Maximum
th: ขั้นสูง

en: Maximum answers
th: ขอบเขตคำตอบสูงสุด

en: Maximum characters
th: จำนวนตัวอักษรสูงสุด

en: Maximum characters allowed
th: จำนวนตัวอักษรสูงสุดที่อนุญาต

en: Maximum columns for answers
th: คอลัมน์สูงสุดสำหรับคำตอบ

en: Maximum date
th: อย่างมากวันที่

en: Maximum file size allowed (in KB)
th: ขนาดไฟล์สูงสุด (หน่วย KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
th: จำนวนไฟล์สูงสุดที่อัพโหลดได้ในคำถามนี้

en: Maximum sum value
th: ผลรวมสูงสุด

en: Maximum sum value of multiple numeric input
th: ผลรวมสูงสุดของค่าทางคณิตศาสตร์ที่รับเข้ามา

en: Maximum value
th: ค่าสูงสุด

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
th: จำนวนสูงสุดของประเภทคำถามแบบอาร์เรย์(mult-flexible)

en: Maximum value of the numeric input
th: จำนวนตัวเลขสูงสุด

en: Maximum:
th: ขั้นสูง:

en: May
th: พ.ค.

en: Maybe you don't have permission.
th: ท่านอาจไม่ได้รับอนุญาตให้ดำเนินการนี้

en: Median:
th: ค่ามัธยฐาน:

en: Members
th: สมาชิก

en: Menu
th: เมนู

en: Menu ID?
th: รหัสเมนู?

en: Menu class
th: ชั้นเมนู

en: Menu class?
th: ชั้นเมนู?

en: Menu configuration
th: การกำหนดค่าเมนู

en: Menu entries
th: รายการเมนู

en: Menu entries configuration
th: กำหนดค่ารายการเมนู

en: Menu icon
th: ไอคอนเมนู

en: Menu icon type
th: ประเภทไอคอนเมนู

en: Menu link
th: ลิงค์เมนู

en: Menu name
th: ชื่อเมนู

en: Menu title
th: ชื่อเมนู

en: Message
th: ข้อความ

en: Message(s) sent successfully!
th: ข้อความถูกส่งเรียบร้อยแล้ว!

en: Message:
th: ข้อความ:

en: Microsoft Excel
th: ไมโครซอฟท์เอกซ์เซล

en: Microsoft Word
th: ไมโครซอฟท์เวิร์ด

en: Millisecond
th: มิลลิวินาที

en: Min days between reminders:
th: ระยะเวลาขั้นต่ำสำหรับการเว้นช่วงการส่งการเตือนความจำ:

en: Min number of files
th: จำนวนไฟล์น้อยสุด

en: Minimum
th: ขั้นต่ำ

en: Minimum answers
th: ขอบเขตคำตอบต่ำสุด

en: Minimum date
th: อย่างน้อยวันที่

en: Minimum height of single choice answer boxes
th: ความสูงขั้นต่ำของกล่องคำตอบแบบตัวเลือกเดียว

en: Minimum height of subquestion items
th: ความสูงขั้นต่ำของรายการคำถามย่อย

en: Minimum memory available
th: หน่วยความจำขั้นต่ำที่มีอยู่

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
th: จำนวนไฟล์น้อยสุดที่ผู้เข้าร่วมต้องอัพโหลดในคำถามนี้

en: Minimum requirements
th: ความต้องการขั้นต่ำ

en: Minimum section height (mm)
th: ส่วนของความสูงขั้นต่ำ (มม.)

en: Minimum sum value
th: ผลรวมน้อยที่สุด

en: Minimum value
th: ค่าต่ำสุด

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
th: จำนวนต่ำสุดของประเภทคำถามแบบอาร์เรย์(mult-flexible)

en: Minimum value of the numeric input
th: จำนวนตัวเลขน้อยสุด

en: Minimum:
th: ขั้นต่ำ:

en: Minute
th: นาที

en: Miscellaneous files
th: ไฟล์เบ็ดเตล็ด

en: Missing %s closing right parentheses
th: ปิดวงเล็บด้านขวา %s หายไป

en: Missing columns
th: คอลัมน์ที่ขาดหายไป

en: Mobile
th: โทรศัพท์มือถือ

en: Modified by
th: แก้ไขโดย

en: Modified on
th: แก้ไขเพิ่มเติมบน

en: Modify
th: แก้ไข

en: Mongolian
th: มองโกเลีย

en: Month
th: เดือน

en: Month display style
th: รูปแบบการแสดงผลเดือน

en: Move all fields to create column
th: ย้ายฟิลด์ทั้งหมดเพื่อสร้างคอลัมน์

en: Move on without warning
th: ดำเนินการต่อโดยไม่มีการเตือน

en: Move to question:
th: ย้ายไปยังคำถาม:

en: Moving user templates to new location at %s...
th: ย้ายเทมเพลตผู้ใช้ไปยัง %s...

en: Multiple Numerical Input
th: ตัวเลขแบบหลายคำตอบ

en: Multiple Short Text
th: ข้อความสั้นแบบหลายคำตอบ

en: Multiple choice
th: เลือกตอบได้หลายตัว

en: Multiple choice questions
th: คำถามแบบเลือกตอบได้หลายตัว

en: Multiple choice with comments
th: เลือกตอบได้หลายตัวพร้อมความคิดเห็น

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
th: ผลรวมทางคณิตศาสตร์ที่ได้จะต้องมีค่าเท่าจำนวนที่ตั้งไว้นี้

en: My account
th: บัญชีของฉัน

en: My first question group
th: กลุ่มคำถามแรกของฉัน

en: My personal menu entries
th: รายการเมนูส่วนตัวของฉัน

en: My personal menus
th: เมนูส่วนตัวของฉัน

en: My personal settings
th: การตั้งค่าส่วนบุคคล

en: My profile
th: โปรไฟล์ของฉัน

en: My user groups
th: กลุ่มผู้ใช้ของฉัน

en: Myanmar (Burmese)
th: พม่า (พม่า)

en: Name
th: ชื่อ

en: Name [ID]
th: ชื่อ [ID]

en: Name of the page where the box should be shown
th: ชื่อของหน้าเว็บที่กล่องควรจะแสดงผล

en: Name of the survey
th: ชื่อของแบบสอบถามนี้

en: Name of the survey administrator
th: ชื่อผู้บริหารระบบ

en: Name:
th: ชื่อ:

en: Navigation
th: การนำทาง

en: Navigation delay (seconds):
th: หน่วงเวลา (วินาที):

en: Need {n} token.|Need {n} tokens.
th: ต้องการ {n} โทเค็น | ต้องการ {n} โทเค็น

en: New
th: ใหม่

en: New UNSTABLE update available:
th: มีการปรับปรุงแบบ ยังไม่เสถียร ใหม่ :

en: New answer for quota '%s'
th: คำตอบใหม่สำหรับโควต้า '%s'

en: New answer option
th: ตัวเลือกคำตอบใหม่

en: New box
th: กล่องใหม่

en: New box created
th: กล่องใหม่ได้ถูกสร้างแล้ว

en: New dummy participants were added.
th: ผู้เข้าร่วมคนหลอกใหม่ถูกเพิ่มเข้ามา

en: New entry was added.
th: เพิ่มรายการใหม่แล้ว

en: New files were successfully installed.
th: ไฟล์ใหม่ได้ถูกติดตั้งแล้ว

en: New files will be downloaded and installed.
th: ไฟล์ใหม่ จะถูกดาวน์โหลดและติดตั้ง

en: New key
th: คีย์ใหม่

en: New label set
th: ชุดลาเบลใหม่

en: New password:
th: รหัสผ่านใหม่:

en: New password: %s
th: รหัสผ่านใหม่: %s

en: New question group was saved.
th: บันทึกกลุ่มคำถามใหม่แล้ว

en: New quota
th: โควต้าใหม่

en: New quota saved
th: โควต้าใหม่ได้รับการบันทึกแล้ว

en: New scenario number:
th: หมายเลขสถานการณ์ใหม่:

en: New survey
th: แบบสำรวจใหม่

en: New survey id:
th: ID  ของการสำรวจใหม่:

en: New survey title:
th: ชื่อเรื่องแบบสอบถามใหม่:

en: New update available:
th: มีการปรับปรุงใหม่ที่สามารถดำเนินการได้:

en: Next
th: ต่อไป

en: Next century
th: ศตวรรษหน้า

en: Next choice
th: ตัวเลือกถัดไป

en: Next decade
th: ทศวรรษหน้า

en: Next month
th: เดือนหน้า

en: Next year
th: ปีหน้า

en: Next, we will create subquestions and answer options.
th: จากนั้นเราจะสร้าง คำถามย่อย และ ตัวเลือกคำถาม

en: No
th: ไม่

en: No (Forced by the system administrator)
th: ไม่ใช่ (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: No (but optional)
th: ไม่มี (แต่มีตัวเลือกอื่นๆ)

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
th: ไม่มีการกำหนดรหัสของกลุ่มคำถาม  GID (Group) จีงไม่สามารถนำเข้าคำถามได้

en: No HTML editor
th: ไม่มีตัวแก้ไขในโหมด HTML

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
th: ไม่มีการกำหนดรหัสของแบบสอบถาม  SID (Survey) จีงไม่สามารถนำเข้าคำถามได้

en: No Username selected.
th: กรุณาเลือกชื่อผู้ใช้งาน

en: No answer
th: ไม่มีคำตอบ

en: No answer:
th: ไม่มีคำตอบ:

en: No answers have been set for this quota.
th: ไม่มีการตั้งค่าคำตอบสำหรับโควต้านี้

en: No attributes found.
th: ไม่พบแอตทริบิวต์

en: No available surveys
th: ไม่มีแบบสอบถามที่เปิดใช้งาน

en: No build version found!
th: ไม่พบรุ่นที่สร้าง

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
th: เงื่อนไขไม่ได้รับการทำสำเนา เนื่องจากเกิดการซ้ำซ้อน

en: No control on checkbox
th: ไม่มีการควบคุมในช่องทำเครื่องหมาย

en: No customizable entries found.
th: ไม่พบรายการที่ปรับแต่งได้

en: No database action required!
th: ไม่จำเป็นต้องใช้คำสั่งฐานข้อมูล

en: No file selected
th: ยังไม่มีการเลือกไฟล์

en: No file was uploaded.
th: ไม่มีไฟล์ในการอัปโหลด

en: No group found!
th: ไม่พบกลุ่ม!

en: No invitation code is needed to complete the survey.
th: การร่วมตอบแบบสอบถามนี้ไม่ต้องมีการใช้รหัสของการเชิญชวน

en: No issues with question group order found.
th: ไม่พบปัญหาเกี่ยวกับการเรียงลำดับกลุ่มคำถาม

en: No issues with question order found.
th: ไม่พบปัญหาเกี่ยวกับการเรียงลำดับคำถาม

en: No label sets available
th: ไม่มีชุดลาเบลที่ใช้ได้

en: No label sets found.
th: ไม่พบชุดลาเบล

en: No matching group
th: ไม่มีกลุ่มที่ตรงกับฐานข้อมูล

en: No matching question
th: ไม่มีคำถามที่ตรงกับฐานข้อมูล

en: No matching survey
th: ไม่มีแบบสอบถามที่ตรงกับฐานข้อมูล

en: No new participants were created
th: ไม่มีการเพิ่มผู้เข้าร่วมใหม่

en: No notifications found
th: ไม่พบการแจ้งเตือน

en: No of surveys
th: จำนวนแบบสำรวจ

en: No old responses found.
th: ไม่พบการตอบคำถามเก่า

en: No old survey or survey participants table selected.
th: ไม่ได้เลือกแบบสำรวจหรือแบบสำรวจผู้เข้าร่วมการสำรวจแบบเก่า

en: No parent menu
th: ไม่มีเมนูหลัก

en: No participant information lost.
th: ไม่มีข้อมูลผู้เข้าร่วมที่หายไป

en: No participant shares were deleted
th: ไม่มีผู้เข้าวมร่วมใช้ร่วมกันถูกลบ

en: No participant table found for this survey!
th: ไม่มีตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจสำหรับการสำรวจครั้งนี้!

en: No participants deleted
th: ไม่ได้ลบผู้เข้าร่วม

en: No participants found.
th: ไม่พบผู้เข้าร่วม

en: No permission
th: ไม่มีสิทธ์

en: No preview available
th: ไม่มีหน้าตัวอย่าง

en: No question group found.
th: ไม่พบกลุ่มคำถาม

en: No question group in this survey
th: ไม่มีกลุ่มคำถามในแบบสอบถามนี้

en: No question index will be shown with this format.
th: ไม่มีดัชนีคำถามจะแสดงกับรูปแบบนี้

en: No questions found.
th: ไม่พบคำถาม

en: No questions groups found.
th: ไม่พบกลุ่มคำถาม

en: No quotas
th: ไม่มีโควต้า

en: No quotas have been set for this survey
th: ไม่มีการกำหนดโควต้าสำหรับแบบสอบถามนี้

en: No reminder(s) sent
th: ยังไม่มีการส่งการเตือนความจำ

en: No replacement variable available for this field
th: ไม่พบตัวแปรที่เปลี่ยนแปลงได้สำหรับช่องข้อมูลนี้

en: No response lines in your file.
th: ไม่มีบบรทัดการตอบในไฟล์ของคุณ

en: No responses are lost.
th: ไม่มีการตอบคำถามที่หายไป

en: No server answer
th: ไม่มีการตอบสนองจากเซิร์ฟเวอร์

en: No server answer!
th: ไม่มีคำตอบเซิร์ฟเวอร์!

en: No shared participants found
th: ไม่พบว่ามีผู้เข้าร่วมที่ใช้ร่วมกันได้

en: No simple graph for this question type
th: ไม่มีกราฟอย่างง่ายสำหรับคำถามประเภทนี้

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
th: ไม่ได้รับ ID ของแบบสอบถาม ไม่สามารถคัดลอกได้

en: No survey participants found.
th: ไม่พบผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: No survey participants table.
th: ไม่มีตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: No surveys found.
th: ไม่พบแบบสอบถาม

en: No syntax errors detected in this survey.
th: ไม่พบข้อผิดพลาดในไวยากรณ์ของแบบสำรวจนี้

en: No update available for your version.
th: ยังไม่มีการปรับปรุงใช้ได้สำหรับรุ่นของคุณ

en: No user groups found.
th: ไม่พบกลุ่มผู้ใช้

en: No, cancel
th: ไม่ใช่ ยกเลิก

en: No, thanks.
th: ไม่เป็นไร ขอบคุณ

en: Nobody
th: ไม่มีใคร

en: Nominal
th: ค่าอ้างอิงกลุ่ม/ประเภท

en: Non-existing survey participants table
th: ไม่มีตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจอยู่

en: None
th: ไม่มีข้อมูล

en: None found
th: ไม่พบ

en: None selected
th: ไม่มีรายการที่เลือก

en: Norwegian (Bokmal)
th: นอร์เวย์ (บ็อกมอล)

en: Norwegian (Nynorsk)
th: นอร์เวย์ (นีนอกส์)

en: Not Selected
th: ไม่ถูกเลือก

en: Not a broken theme!
th: ไม่ใช่ธีมที่เสีย!

en: Not a valid expression
th: ไม่ใช่นิพจน์ที่ถูกต้อง

en: Not active.
th: ยังไม่ทำงาน

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
th: ไม่สามารถบันทึกคำตอบของคำถามไว้ได้ทั้งหมด เหตุการ์เช่นนี้นี้มักจะเกิดขึ้นเนื่องจากข้อจำกัดของเซิร์ฟเวอร์ (การตั้งค่า PHP max_input_vars) - โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Not all emails were sent:
th: อีเมลทั้งหมดที่ไม่ได้ถูกส่ง:

en: Not all labels were updated successfully.
th: ลาเบลที่รับการปรับปรุงแต่ไม่สามารถปรับปรุงได้ทั้งหมด

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
th: ไม่สามารถบันทึกคำถามย่อยไว้ได้ทั้งหมด เหตุการณ์เช่นนี้นี้มักจะเกิดขึ้นเนื่องจากข้อ จำกัด ของเซิร์ฟเวอร์ (การตั้งค่า PHP max_input_vars) - โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Not completed
th: ยังไม่เรียบร้อย

en: Not completed or Not displayed
th: ไม่สมบูรณ์หรือไม่แสดง

en: Not displayed
th: ไม่แสดง

en: Not enough response data
th: ไม่มีข้อมูลการตอบที่เพียงพอ

en: Not enough space
th: พื้นที่ว่างไม่เพียงพอ

en: Not enough values for calculation
th: ไม่มีจำนวน/ค่าที่รับเข้ามา เพียงพอสำหรับการคำนวณ

en: Not equal to
th: ไม่เท่ากับ

en: Not found
th: ไม่ปรากฏ

en: Not found!
th: ไม่พบ!

en: Not imported label sets
th: ยังไม่มีการนำเข้าชุดลาเบล

en: Not invited
th: ยังไม่เชิญ

en: Not relevant for this question type
th: ไม่เกี่ยวข้องกับคำถามประเภทนี้

en: Not started
th: ยังไม่ได้เริ่มต้น

en: Not updatable!
th: ไม่ได้ทำการปรับปรุง!

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
th: หมายเหตุ: ในบางโฮสต์ เช่นโฮสติ้งที่ใช้ร่วมกันก็อาจมีการแจ้งพื้นที่ว่างที่ได้ไม่ถูกต้อง หากคุณตรวจสอบด้วยตนเองแล้วพบว่าคุณมีพื้นที่ว่างพอที่จะปรับปรุง คุณไม่ต้องสนใจกับข้อผิดพลาดนี้

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
th: การประเมินผลจะแสดงเฉพาะในกรณีที่กฏการประเมินผลถูกตั้งไว้และโหมดการประเมินผลถูกตั้งให้ดำเนินการ

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
th: คำเตือน: ข้อมูลที่คุณลบทิ้งจะไม่สามารถเรียกคินมาได้อีก

en: Note:
th: หมายเหตุ:

en: Note: All fields marked with (*) are required.
th: หมายเหตุ: ช่องที่มี (*) ต้องกรอกให้ครบถ้วน

en: Note: Automatically loading the end URL works only if the survey is activated.
th: หมายเหตุ: การโหลด URL ปลายทางโดยอัตโนมัติจะทำงานเฉพาะเมื่อเปิดใช้งานการสำรวจ

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
th: หมายเหตุ: เนื่องจากคุณกำลังปรับปรุงจากรุ่นเสถียรไปยังรุ่นที่ไม่เสถียรหรือในทางกลับกัน การบันทึกการเปลี่ยนแปลงอาจจะไม่สมบูรณ์หรือไม่สามารถใช้ได้

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
th: หมายเหตุ: โหมดสาธิตการเปิดใช้งาน การตั้งค่าที่ทำเครื่องหมาย (*) ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
th: หมายเหตุ:  หากแบบสอบถามที่ถูกยกเลิกการทำงานนี้เกิดขึ้นโดยบังเอิญ/อุบัติเหตุ การเรียกฐานข้อมูลกลับคืนอาจทำได้หากโครงสร้างของแบบสอบถามยังไม่เกิดการเปลี่ยนแปลงในกรณีใดๆ สำหรับรายละเอียดกรุณาดูจากเอกสารประกอบของ LimeSurvey

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
th: หมายเหตุ: หากคุณเปิดการใช้งาน -แบบสอบถามแบบนิรนาม- สำหรับแบบสำรวจนี้แล้ว LimeSurvey จะทำเครื่องหมาย 'Y' ว่าการตอบของคุณเสร็จสมบูรณ์เท่านั้น แทนวัน / เวลาเพื่อให้แน่ใจว่าตัวตนของผู้เข้าร่วมของคุณไม่ถูกบันทึก

en: Note: Print will not include items on this page
th: หมายเหตุ: การพิมพ์จะไม่รวมรายการในหน้านี้

en: Note: This is a standard theme.
th: หมายเหตุ: นี่คือธีมมาตรฐาน

en: Note: This link only works if the survey is activated.
th: หมายเหตุ: ลิงค์นี้ใช้ได้เฉพาะเมื่อเปิดใช้งานการสำรวจ

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
th: หมายเหตุ: คุณสามารถให้สิทธิ์ที่ จำกัด ให้กับผู้ใช้อื่น ๆ เพราะสิทธิ์ของคุณเองก็ถูก จำกัด ไว้ด้วย

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
th: หมายเหตุ: คุณไม่สามารถแก้ไขสมการความเกี่ยวข้องได้เพราะปัจจุบันมีเงื่อนไขที่ตั้งไว้สำหรับคำถามนี้แล้ว

en: Nothing to translate on this page
th: ไม่มีอะไรที่จะแปลในหน้านี้

en: Nothing to update
th: ไม่มีอะไรที่จะปรับปรุง

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
th: หมายเหตุ: ฟิลด์ \'%s' ถูกปล่อยว่างไว้แม้ว่าจะเป็นแอตทริบิวต์ที่บังคับ

en: Notification %s not found
th: ไม่พบการแจ้ง %s

en: Notification & data management
th: การแจ้งเตือนและการจัดการข้อมูล

en: Notification and data management settings
th: การตั้งค่าการแจ้งเตือนและการจัดการข้อมูล

en: Notifications
th: การแจ้งเตือน

en: Notifications & data
th: การแจ้งเตือนและข้อมูล

en: Nov
th: พ.ย.

en: November
th: พฤศจิกายน

en: Now click on "Save & activate survey"
th: คลิก "บันทึกและเปิดใช้งานการสำรวจ" ตอนนี้เลย

en: Now click on 'Save and add question'.
th: ตอนนี้คลิก 'บันทึกและเพิ่มคำถาม'

en: Now save the answer options
th: บันทึกตัวเลือกคำตอบแล้ว

en: Now save the created question
th: ตอนนี้บันทึกคำถามที่สร้างขึ้นแล้ว

en: Now save the subquestions
th: บันทึกคำถามย่อยแล้ว

en: Now save your survey
th: บันทึกการสำรวจของคุณแล้ว

en: Now that we've got some subquestions, we have to add answer options as well.
th: ตอนนี้เรามีข้อย่อยแล้วเราจำเป็นต้องเพิ่มตัวเลือกคำตอบอีกด้วย

en: Now when you are finished click on 'Save and add question'.
th: ตอนนี้เมื่อคุณดำเนินการเส็จสิ้นแล้วคลิก 'บันทึกและเพิ่มคำถาม'

en: Now, activate your survey.
th: ขณะนี้ได้เปิดใช้การสำรวจของคุณแล้ว

en: Null values are ignored in calculations
th: การคำนวณไม่ได้รวมช่องที่ไม่มีข้อมูล

en: Number greater than
th: จำนวนที่มากกว่า

en: Number less than
th: จำนวนที่น้อยกว่า

en: Number of attribute fields to add:
th: จำนวนของช่องรายละเอียดที่ต้องการเพิ่ม:

en: Number of cases
th: จำนวนของกรณี

en: Number of characters:
th: จำนวนตัวของอักษร

en: Number of columns:
th: จำนวนของคอลัมน์:

en: Number of files greater than
th: จำนวนของไฟล์มากกว่า

en: Number of files less than
th: จำนวนไฟล์น้อยกว่า

en: Number of participants:
th: จำนวนผู้เข้าร่วมการสำรวจ:

en: Number of questions/groups:
th: จำนวนของคำถาม/กลุ่มคำถาม

en: Number of records in this query:
th: จำนวนของระเบียนของแบบสอบถามนี้

en: Numbers
th: ตัวเลข

en: Numbers only
th: ตัวเลขเท่านั้น

en: Numbers only for 'Other'
th: ค่าตัวเลขเท่านั้น ในช่อง "อื่นๆ"

en: Numerical Input
th: คำตอบแบบตัวเลข

en: OK
th: ตกลง

en: OK!
th: ตกลง!

en: OR
th: หรือ

en: Occitan
th: อ็อกซิตัน

en: Oct
th: ต.ค.

en: October
th: ตุลาคม

en: Off
th: ปิด

en: Off (Forced by the system administrator)
th: ปิด (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: Ok
th: ตกลง

en: Old VV version
th: VV รุ่นเก่า

en: On
th: เปิด

en: On (Forced by the system administrator)
th: เปิด (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: On errors
th: ความผิดพลาด

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
th: ในการเรียกข้อมูลการอัพเดตจาก limesurvey.org เกิดความผิดพลาด:

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
th: ในหน้าต่อไปคุณจะสามารถสร้าง pdf ที่สามารถพิมพ์พิมพ์และสแกนได้อีกครั้ง

en: Once a survey is activated you can no longer:
th: หลังจากแบบสอบถามนี้เริ่มทำงานคุณจะไม่สามารถ :

en: One
th: หนึ่ง

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
th: ไฟล์หนึ่งไฟล์หรือมากว่ามีขนาดไฟล์เกินกว่าและมีรูปแบบไม่ถูกต้อง หรือจำนวนขั้นต่ำของไฟล์ไม่ได้มีการอัปโหลด คุณไม่สามารถดำเนินการต่อได้จนกว่ากระบวนการข้างต้นจะแล้วเสร็จ

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
th: มีข้อคำถามจำเป็นต้องตอบที่ยังไม่ได้ตอบ กรุณาใส่คำตอบเพื่อดำเนินการต่อไป

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
th: มีคำตอบที่เป็นโมฆะ กรุณาใส่คำตอบใหม่เพื่อดำเนินการต่อไป

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
th: หนึ่งในไฟล์ที่อัปโหลดไม่ได้อยู่ในรูปแบบหรือขนาดที่เหมาะสม  คุณไม่สามารถดำเนินการต่อไปจนกว่าจะมีไฟล์เหล่านี้จะถูกต้อง

en: Online Manual
th: คู่มือการใช้งานออนไลน์

en: Online manual
th: คู่มือการใช้งานออนไลน์

en: Only %s new dummy participants were added after %s trials.
th: มีเพียง %s ผู้ร่วมตอบตัวอย่างที่เพิ่มเข้ามาหลังการลองใช้งาน %s ครั้ง.

en: Only CSV files are allowed.
th: อนุญาตเฉพาะแฟ้ม CSV เท่านั้น

en: Only Superadmin
th: เฉพาะผู้ดูแลระบบสูงสุด

en: Only admin
th: เฉพาะผู้ดูแลระบบ

en: Only an integer value may be entered in this field.
th: เฉพาะค่าจำนวนเต็มที่ป้อนได้ในฟิลด์นี้

en: Only answer the following question if:
th: เพียงตอบคำถามต่อไปนี้ถ้า:

en: Only answer this if the following conditions are met:
th: กรุณาตอบในกรณีที่เป็นไปตามเงื่อนไขที่ปรากฏ:

en: Only answer this question if the following conditions are met:
th: ตอบคำถามนี้ ในกรณีที่สอดคล้องกับเงื่อนไขที่ปรากฏ:

en: Only export entries which contain this string in the email address.
th: ส่งออกเฉพาะรายการที่มีสตริงนี้ในที่อยู่อีเมล

en: Only integer values may be entered in these fields.
th: เฉพาะค่าจำนวนเต็มที่ป้อนได้ในฟิลด์เหล่านี้

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
th: เฉพาะตัวเลขเท่านั้นที่จะเข้าไปอยู่ใน %s กล่องข้อความ

en: Only numbers may be entered in these fields.
th: ตัวเลขเท่านั้น

en: Only numbers may be entered in this field.
th: ช่องนี้ใส่เฉพาะหมายเลขเท่านั้น

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
th: มีเพียงหนึ่งแอตทริบิวต์ CSV ที่แม็พกับแอตทริบิวต์กลางเท่านั้น

en: Only one central attribute is mapped with token attribute
th: แอตทริบิวต์กลางเดียวเท่านั้นที่ถูกแมปกับแอตทริบิวต์โทเค็น

en: Only previous pages answers are available
th: คำตอบสำหรับหน้าที่ผ่านมาเท่านั้นที่สามารถดำเนินการได้

en: Only show question
th: แสดงเฉพาะคำถาม:

en: Only variables can be assigned values
th: ตัวแปรเหล่านี้เท่านั้นที่สามารถได้รับการกำหนดค่า

en: Only {n} token has been created.|Only {n} tokens have been created.
th: เฉพาะ {n}โทเค็นที่ได้ถูกสร้างขึ้น | เฉพาะโทเค็น {n} ได้ถูกสร้างขึ้น

en: Oops, There was an error deleting the file
th: โอ๊ะ! มีปัญหาในการลบไฟล์

en: Open general survey settings
th: เปิดการตั้งค่าการสำรวจทั่วไป

en: Open imported theme
th: เปิดธีมที่นำเข้า

en: Open printable view
th: เปิดมุมมองที่พิมพ์ได้

en: Open template editor in new window
th: เปิดตัวแก้ไขแม่แบบในหน้าต่างใหม่

en: Open template options
th: เปิดตัวเลือกเทมเพลต

en: Open the date time chooser
th: เปิดตัวเลือกเวลาวันที่

en: Open the general survey overview
th: เปิดภาพรวมการสำรวจทั่วไป

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
th: เปิดไฟล์ syntax ใน SPSS แบบโหมด Unicode

en: Open-access mode:
th: โหมดการเข้าถึงแบบเปิด:

en: OpenStreetMap via MapQuest
th: OpenStreetMap ผ่าน MapQuest

en: Operating system
th: ระบบปฏิบัติการ

en: Option
th: ตัวเลือก

en: Option 'Other':
th: ตัวเลือก 'อื่น ๆ ':

en: Optional
th: ตัวเลือก

en: Optional Question
th: คำถามเพิ่มเติม

en: Optional fields:
th: ช่องอื่นๆ:

en: Optional modules
th: โมดูลตัวเลือก

en: Or, try out our interactive tutorial tour
th: หรือลองใช้บทแนะนำการกวดวิชาแบบโต้ตอบของเรา

en: Order
th: เรียงลำดับ

en: Ordinal
th: ค่าอ้างอิงลำดับ

en: Organize question groups/questions
th: จัดระเบียบกลุ่มคำถาม/คำถาม

en: Orientation
th: การปรับทิศทาง

en: Original value
th: ค่าเดิม

en: Other
th: อื่นๆ

en: Other comment
th: ความคิดเห็นอื่นๆ

en: Other files:
th: ไฟล์อื่น ๆ:

en: Other users may edit this participant
th: ผู้ใช้อื่นกำลังแก้ไขผู้เข้าร่วมนี้อยู่

en: Other:
th: อื่นๆ:

en: Outdated
th: ล้าสมัย

en: Output format
th: รูปแบบเอาท์พุท

en: Output options
th: ทางเลือกในการแสดงผล

en: Overall assessment score
th: คะแนนการประเมินโดยรวม

en: Overview
th: ภาพรวม

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
th: เขียนทับคุณสมบัติที่มีอยู่ถ้ามีผู้เข้าร่วมอยู่แล้ว?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
th: เขียนทับค่าฟิลด์มาตรฐานที่มีอยู่ถ้ามีผู้เข้าร่วมอยู่แล้ว?

en: Overwrite existing token attribute values if a duplicate participant is found?
th: เขียนทับค่าคุณสมบัติโทเค็นที่มีอยู่ถ้าพบผู้เข้าร่วมที่ซ้ำกัน?

en: Overwrite existing token attribute values if a participant already exists?
th: เขียนทับคุณสมบัติของโทเค็นที่มีอยู่ถ้ามีผู้เข้าร่วมอยู่แล้ว?

en: Owner
th: เจ้าของ

en: Owner ID
th: ID เจ้าของ

en: Owner UID
th: เจ้าของ UID

en: Owner:
th: เจ้าของ:

en: Owner?
th: เจ้าของ?

en: PDF export
th: ส่งออกแบบ PDF

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
th: อักษรส่วนหัวของรูปแบบไฟล์ PDF (ถ้าว่างจะใช้ชื่อการสำรวจ)

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
th: ชื่อส่วนหัวของรูปแบบไฟล์ PDF (ถ้าว่างชื่อเว็บไซต์จะถูกนำมาใช้)

en: PDF questions in bold:
th: คำถามใน PDF เป็นตัวหนา:

en: PHP version
th:  รุ่น PHP

en: PHP version is only %s
th: PHP เป็นเพียงรุ่น %s

en: PHP version required:
th: ต้องการ PHP รุ่น

en: PHP_CURL library not loaded
th: ไม่สามารถเรียกใช้ PHP_CURL ได้

en: Page format:
th: รูปแบบหน้า

en: Page orientation:
th: การจัดหน้า

en: Panel integration
th: การผสานรวมแผง

en: Papiamento (Curaçao & Bonaire)
th: Papiamento (คูราเซาและโบแนร์)

en: Parameter
th: พารามิเตอร์

en: Parameter name:
th: ชื่อพารามิเตอร์:

en: Parent group
th: กลุ่มหลัก

en: Parent menu?
th: เมนูหลัก?

en: Partial
th: เป็นบางส่วน

en: Partial (saved) responses
th:  การตอบคำถามบางส่วน (ที่บันทึก)

en: Partial:
th: บางส่วน:

en: Participant
th: ผู้เข้าร่วม

en: Participant ID
th: ID ผู้เข้าร่วม

en: Participant attributes to create
th: สร้างคุณสมบัติผู้เข้าร่วม

en: Participant deleted
th: ลบผู้เข้าร่วมแล้ว

en: Participant may save and resume later:
th: ผู้เข้าร่วมสามารถบันทึกและดำเนินการต่อภายหลังได้:

en: Participant removed from sharing
th: ผู้เข้าร่วมถูกลบออกจากการใช้ร่วมกัน

en: Participant settings
th: การตั้งค่าผู้เข้าร่วม

en: Participant share deleted
th: ผู้เข้าร่วมที่ใช้ร่วมกันถูกลบ

en: Participant shared.
th: ผู้เข้าร่วมที่ใช้ร่วมกัน

en: Participant successfully added
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมเรียบร้อย

en: Participant successfully updated
th: ทำการอัพเดทผู้เข้าร่วมแล้ว

en: Participants can save partially finished surveys
th: ผู้ร่วมแบบสอบถามสามารถบันทึกแบบสอบถามที่ถูกตอบไปเป็นบางส่วนได้

en: Participants may print answers:
th: ผู้เข้าร่วมกิจกรรมสามารถพิมพ์คำตอบ:

en: Participants owned by you
th: ผู้เข้าร่วมที่เป็นของคุณ

en: Participants shared with you
th: ผู้เข้าร่วมที่แบ่งปันกับคุณ

en: Participants you have shared
th: ผู้เข้าร่วมที่คุณแบ่งปัน

en: Pashto
th: พาช

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password warning
th: คำเตือนเกี่ยวกับรหัสผ่าน

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Passwords do not match!
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Percentage
th: ร้อยละ

en: Percentage of total:
th: ยอดรวม (ร้อยละ) :

en: Permission
th: การอนุญาต

en: Permission level
th: ระดับสิทธิ์

en: Permission level?
th: ระดับสิทธิ์?

en: Permission to activate/deactivate a survey
th: สิทธิการ เปิด / ปิดการใช้งานแบบสอบถาม

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
th: สิทธิ์ในการสร้างผู้เข้าร่วมของตัวเองในการเข้าร่วมฐานข้อมูลกลาง (ซึ่งสิทธิ์ทั้งหมดจะได้รับโดยอัตโนมัติ), การดู, ปรับปรุงและลบผู้เข้าร่วมอื่น

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
th: สิทธิ์ในการสร้าง(ซึ่งสิทธิ์ทั้งหมดจะได้รับโดยอัตโนมัติ), การดู, อัพเดตและการลบแบบสอบถามของผู้อื่น

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
th: สิทธิการอนุญาตให้ สร้าง(ป้อนข้อมูล) / ดู / อัพเดต / ลบ / นำเข้า / ส่งออก คำตอบ

en: Permission to create, view, update and delete user groups
th: สิทธิ์ในการสร้าง, ดู, อัพเดตและลบกลุ่มผู้ใช้

en: Permission to create, view, update and delete users
th: สิทธิ์ในการสร้าง, ดู, อัพเดตและลบผู้ใช้

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
th: สิทธิ์ในการสร้าง, ดู, อัพเดต, ลบ, ส่งออกและนำเข้า label sets/labels

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
th: สิทธิ์ในการสร้าง, ดู, อัพเดต, ลบ, ส่งออกและนำเข้าเทมเพลต

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
th: สิทธิการ สร้าง / ดู / อัพเดต / ลบ / นำเข้า / ส่งออก รายการโทเค็น

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
th: สิทธิการอนุญาตให้ สร้าง / ดู / อัพเดต / ลบ กฎการประเมินผลสำหรับแบบสอบถาม

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
th: สิทธิการอนุญาตให้ สร้าง / ดู / อัพเดต / ลบ กฎโควต้าผลสำหรับแบบสอบถาม

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
th: สิทธิการ สร้าง / ดู / อัพเดต / ลบ / นำเข้า / ส่งออก คำถาม, กลุ่ม, การตอบคำถามและเงื่อนไขของแบบสอบถาม

en: Permission to delete a survey
th: สิทธิการลบแบบสอบถาม

en: Permission to modify survey security settings
th: สิทธิการ ปรับเปลี่ยนการตั้งค่าความปลอดภัยแบบสอบถาม

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
th: สิทธิการอนุญาตให้ ดูและอัพเดต การแปลด้วยการใช้งานการแปลแบบเร่งด่วน

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
th: สิทธิ์ในการดูและอัพเดตปลั๊กอินและการตั้งค่าโดยรวม และลบและนำเข้าปลั้กอิน

en: Permission to view statistics
th: สิทธิการดูสถิติข้อมูล

en: Permission to view/update the survey settings including survey participants table creation
th: อนุญาตให้ดู / อัปเดตการตั้งค่าการสำรวจซึ่งรวมถึงการสร้างตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Permission to view/update the survey text elements, e.g. survey title, survey description, welcome and end message
th: ได้รับสิทธิ์ให้ดู / ปรับปรุงองค์ประกอบของการสำรวจ: ชื่อการสำรวจ รายละเอียดการสำรวจ คำต้อนรับและข้อความลงท้าย ...

en: Permission?
th: ได้รับอนุญาต?

en: Permissions were successfully updated.
th: อัพเดตการอนุญาตเรียบร้อยแล้ว

en: Persian
th: เปอร์เซีย

en: Pie chart
th: แผนภูมิวงกลม

en: Placeholder fields
th: ฟิลด์ Placeholder

en: Please %s check your settings %s.
th: กรุณา %s ตรวจสอบการตั้งค่าของคุณ %s.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
th: กรุณา <a href="%s">เข้าสู่ระบบ</a>.

en: Please add at least two subquestions
th: โปรดเพิ่มคำถามย่อยอย่างน้อยสองรายการ

en: Please be aware that your answers will not be saved, because the survey isn't active yet.
th: โปรดทราบว่าคำตอบของคุณจะไม่ได้รับการบันทึกเนื่องจากการสำรวจยังไม่มีการใช้งาน

en: Please be careful - if you delete default entries you may not be able access some parts of the application.
th: โปรดระวัง - ถ้าคุณลบรายการเริ่มต้นคุณอาจไม่สามารถเข้าถึงบางส่วนของแอ็พพลิเคชันได้

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
th: กรุณารอ และลองอีกครั้งในอีก 5 นาทีข้างหน้า

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
th: โปรดรอจนกว่าคุณจะถูกส่งต่อไปยัง URL ส่วนสุดท้าย

en: Please be very careful.
th: โปรดใช้ความระมัดระวังเป็นอย่างยิ่ง

en: Please buy a new one!
th: กรุณาซื้อใหม่

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview themes.
th: กรุณาแก้ไขสิทธิ์ของไดเรกทอรี่ %s เพื่อให้สามารถแสดงตัวอย่างธีมได้.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
th: กรุณาตรวจสอบข้อขัดข้องและดำเนินการขั้นตอนสุดท้าย

en: Please check at least one box per row.
th: กรุณาเลือกอย่างน้อยตัวเลือกต่อแถว

en: Please check at least one item.
th: กรุณาเลือกอย่างน้อย 1 คำตอบ

en: Please check the directory permissions.
th: กรุณาตรวจสอบการเข้าถึงไดเร็กทอรี่

en: Please check the format of your answer.
th: กรุณาตรวจสอบรูปแบบของคำตอบของคุณ

en: Please check the matching combinations.
th: กรุณาตรวจสอบรวม​​กันที่ตรงกัน

en: Please check these settings now:
th: กรุณาตรวจสอบการตั้งค่าเหล่านี้:

en: Please choose
th: กรุณาเลือก

en: Please choose *all* that apply:
th: กรุณาเลือกข้อที่เหมาะสมทุกข้อ:

en: Please choose *only one* of the following:
th: กรุณาเลือกเพียงหนึ่งข้อจากที่ปรากฏ:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
th: กรุณาเลือกข้อที่เหมาะสมทุกข้อ พร้อมทั้งความเห็นเพิ่มเติม:

en: Please choose at least %s items.
th: กรุณาเลือกอย่างน้อย %s อย่าง.

en: Please choose no more than %s items.
th: กรุณาเลือกไม่เกิน %s อย่าง.

en: Please choose one option.
th: กรุณาเลือกตัวเลือกอย่างน้อยตัว

en: Please choose the appropriate response for each item:
th: กรุณาเลือกลักษณะการตอบที่เหมาะสมสำหรับแต่ละข้อ:

en: Please choose the label sets you want to export:
th: กรุณาเลือกชุดลาเบลที่คุณต้องการส่งออก

en: Please choose...
th: กรุณาเลือก...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
th: กรุณาคลิกและลากตัวสไลด์เพื่อป้อนคำตอบของคุณ

en: Please complete all parts of the date.
th: กรุณากรอกส่วนประกอบของวันที่ให้ครบถ้วน!

en: Please complete all parts.
th: กรุณาตอบให้ครบทุกส่วน

en: Please confirm
th: กรุณายืนยัน

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
th: โปรดยืนยันว่าคุณต้องการยกเลิกการตอบแบบสำรวจนี้โดยคลิกที่ปุ่มด้านล่าง

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
th: กรุณายืนยันโทเค็นโดยการกรอกข้อมูลด้านล่างและ คลิก ดำเนินการต่อ

en: Please confirm you want to clear your response?
th: โปรดยืนยันว่าคุณต้องการล้างการตอบกลับของคุณ

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
th: กรุณาติดต่อ %s ( %s ) เพื่อรับความช่วยเหลือเพิ่มเติม

en: Please contact %s to report this problem.
th: โปรดติดต่อ %s เพื่อรายงานปัญหานี้

en: Please contact the LimeSurvey team.
th: กรุณาติดต่อทีมงาน LimeSurvey

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
th: กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบสำหรับ password ของท่าน

en: Please continue with populating the database.
th: กรุณาดำเนินการต่อกับการติดตั้งฐานข้อมูล

en: Please do a backup of the menu entries you want to keep.
th: โปรดสำรองข้อมูลรายการเมนูที่คุณต้องการเก็บไว้

en: Please do a backup of the menus you want to keep.
th: โปรดสำรองข้อมูลของเมนูที่คุณต้องการเก็บไว้

en: Please do not repeat the request without modifications.
th: โปรดอย่าทำซ้ำคำขอโดยไม่มีการแก้ไข

en: Please enter a date:
th: กรุณาใส่วันที่:

en: Please enter only numbers.
th: โปรดป้อนตัวเลขเท่านั้น

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
th: โปรดป้อนการตั้งค่าฐานข้อมูลที่คุณต้องการใช้สำหรับ LimeSurvey:

en: Please enter the name for the new theme:
th: กรุณาใส่ชื่อสำหรับธีมใหม่:

en: Please enter your comment here
th: กรุณาใส่ข้อเสนอแนะเพิ่มเติมของคุณที่นี่

en: Please explain something in detail:
th: กรุณาอธิบายรายละเอียดเพิ่มเติม:

en: Please fax your completed survey to:
th: กรุณาส่งโทรสารของแบบสอบถามที่เสร็จแล้วที่ :

en: Please fill in %s answers
th: กรุณากรอก %s คำตอบ

en: Please fill in at least %s answers
th: กรุณาเติมอย่างน้อย %s คำตอบ

en: Please fill in at least one answer
th: กรุณาเติมอย่างน้อยหนึ่งคำตอบ

en: Please fill in at most %s answers
th: กรุณาเติมอย่างมาก %s คำตอบ

en: Please fill in at most one answer
th: กรุณาเติมอย่างมากหนึ่งคำตอบ

en: Please fill in from %s to %s answers.
th: กรุณากรอกคำตอบจาก %s ถึง %s

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
th: โปรดอัปเดตเป็นเวอร์ชัน 2.6.4 หรือเวอร์ชันหลัง 2.x ก่อนอัปเดตเป็นเวอร์ชัน 3.x

en: Please fix the following errors:
th: โปรดแก้ไขข้อผิดพลาดต่อไปนี้:

en: Please fix this error in your database and try again
th: กรุณาซ่อมแซมฐานข้อมูลและลองอีกครั้ง

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
th: กรุณารอและลองใหม่ในอีก 30 นาที ขอขอบคุณสำหรับความเข้าใจ

en: Please log in first.
th: กรุณาเข้าสู่ระบบก่อน

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
th: โปรดทราบว่าเมื่อมีการมีการตอบคำถามในแบบสอบถามครั้งนี้แล้ว แต่คุณต้องการที่จะเพิ่มหรือลบกลุ่ม / คำถามหรือการเปลี่ยนแปลงการตั้งค่าอย่างใดอย่างหนึ่ง. คุณจะต้องปิดการใช้งานแบบสอบถามครั้งนี้ซึ่งข้อมูลทั้งหมดจะย้ายเข้าสู่ ตารางแยกเก็บ

en: Please note: This file does not contain any collected responses.
th: โปรดทราบ: ไฟล์นี้ไม่มีคำตอบที่รวบรวมไว้

en: Please number each box in order of preference from 1 to
th: กรุณาใส่ตัวเลขลงในช่องว่างตามลำดับ จาก 1 ถึง

en: Please rank all items.
th: กรุณาเรียงลำดับสำหรับทุกตัวเลือก

en: Please remember that in order to have a valid code, it must contain only letters and numbers, also please check that it starts with a letter.
th: โปรดจำไว้ว่าเพื่อให้มีรหัสที่ถูกต้องต้องประกอบด้วยเฉพาะตัวอักษรและตัวเลขเท่านั้นโปรดตรวจสอบด้วยว่าต้องเริ่มต้นด้วยตัวอักษร

en: Please select %s answers
th: กรุณาเลือก %s คำตอบ

en: Please select a file to import!
th: กรุณาเลือกแฟ้มข้อมูลที่ต้องการนำเข้า

en: Please select a language:
th: กรุณาเลือกภาษา

en: Please select a user first
th: กรุณาเลือกผู้ใช้

en: Please select a user group first
th: กรุณาเลือกผู้ใช้

en: Please select an answer for each combination.
th: กรุณาเลือกคำตอบสำหรับแต่ละชุด

en: Please select at least %s answers
th: กรุณาเลือกอย่างน้อย %s คำตอบ

en: Please select at least one answer
th: กรุณาเลือกอย่างน้อยหนึ่งคำตอบ

en: Please select at least one file for deletion
th: เลือกอย่างน้อยหนึ่งไฟล์สำหรับการลบ

en: Please select at least one file for download
th: เลือกอย่างน้อยหนึ่งไฟล์สำหรับการดาวน์โหลด

en: Please select at least one item
th: กรุณาเลือกอย่างน้อย 1 ตัวเลือก

en: Please select at most %s answers
th: กรุณาเลือกอย่างมาก %s คำตอบ

en: Please select at most one answer
th: กรุณาเลือกอย่างมากหนึ่งคำตอบ

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
th: เลือกตัวกรองและคลิกปุ่ม "ดูสถิติ" เพื่อทำการสร้างสถิติ

en: Please select from %s to %s answers.
th: กรุณาเลือกคำตอบจาก %s ถึง %s

en: Please select one answer
th: กรุณาเลือกคำตอบอย่างน้อยหนึ่งคำตอบ

en: Please select the 'Array'-type.
th: โปรดเลือกชนิด 'อาร์เรย์'

en: Please select your preferred language:
th: กรุณาเลือกภาษาที่คุณต้องการ:

en: Please solve the following equation:
th: กรุณาแก้สมการต่อไปนี้:

en: Please submit by %s
th: กรุณาส่งก่อน %s

en: Please type in a code that consists only of letters and numbers, and doesn't start with a number.
th: โปรดพิมพ์รหัสที่ประกอบด้วยเฉพาะตัวอักษรและตัวเลขและไม่ได้เริ่มต้นด้วยตัวเลข

en: Please type in the new theme name above.
th: โปรดพิมพ์ชื่อธีมใหม่ด้านบน

en: Please upload %s files
th: กรุณาอัพโหลด %s ไฟล์

en: Please upload %s more file(s).
th: กรุณาอัพโหลดอีก %s ไฟล์.

en: Please upload at least %s files
th: กรุณาเลือกไฟล์เพื่ออัพโหลดอย่างน้อย %s ไฟล์

en: Please upload at least one file
th: กรุณาเลือกไฟล์เพื่ออัพโหลดอย่างน้อย 1 ไฟล์

en: Please upload at most %s files
th: กรุณาเลือกไฟล์เพื่ออัพโหลดอย่างมาก %s ไฟล์

en: Please upload at most one file
th: กรุณาเลือกไฟล์เพื่ออัพโหลดอย่างมาก 1 ไฟล์

en: Please upload between %s and %s files
th: กรุณาอัพโหลดระหว่าง %s ถึง %s ไฟล์

en: Please upload one file
th: กรุณาอัพโหลด 1 ไฟล์

en: Please use the survey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
th: โปรดใช้ปุ่มหรือดัชนีการนำทางแบบสำรวจ ดูเหมือนว่าคุณได้พยายามใช้ปุ่มย้อนกลับของเบราเซอร์เพื่อส่งหน้าใหม่อีกครั้ง

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
th: กรุณาตรวจสอบข้อมูลก่อนอัพเดตฐานข้อมุล

en: Please wait, loading data...
th: กรุณารอสักครู่กำลังโหลดข้อมูล ...

en: Please write your answer here:
th: กรุณาให้คำตอบที่นี่:

en: Please write your answer(s) here:
th: กรุณาให้คำตอบที่นี่:

en: Plugin
th: ปลั๊กอิน

en: Plugin %s didn't exist, settings not imported
th: ปลั๊กอิน %s ไม่มีอยู่ การตั้งค่าไม่ได้นำเข้า

en: Plugin '%s' was missing and is removed from the database.
th: ไม่พบปลั้กอิน '%s' และนำออกจากฐานข้อมูล

en: Plugin error
th: ข้อผิดพลาดของปลั๊กอิน

en: Plugin is not active
th: ปลั๊กอินยังไม่ทำงาน

en: Plugin manager
th: ตัวจัดการปลั๊กอิน

en: Plugin not found
th: ไม่พบปลั๊กอิน

en: Plugin settings:
th: การตั้งค่าปลั๊กอิน:

en: Plugin was activated.
th: ปลั๊กอินถูกเปิดใช้งานแล้ว

en: Plugin was deactivated.
th: ปลั๊กอินถูกปิดการใช้งานแล้ว

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Polar chart
th: แผนภูมิขั้วโลก

en: Polish
th: โปแลนด์

en: Polish (Informal)
th: ภาษาโปแลนด์ (ไม่เป็นทางการ)

en: Populate database
th: ติดตั้งฐานข้อมูล

en: Popup
th: ป๊อปอัพ

en: Popup HTML editor
th: ตัวแก้ไขในโหมด HTML แบบ Popup

en: Portrait
th: แนวตั้ง

en: Portuguese
th: โปรตุเกส

en: Portuguese (Brazilian)
th: โปรตุเกส(บราซิล)

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Position:
th: ตำแหน่ง:

en: Position?
th: ตำแหน่ง?

en: Pre-installation check
th: ตรวจสอบก่อนการติดตั้ง

en: Pre-installation check for LimeSurvey
th: การตรวจสอบก่อนการติดตั้งสำหรับ LimeSurvey

en: Predefined
th: กำหนดไว้ล่วงหน้า

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
th: คำนำหน้า/ตามหลัง สำหรับรายการ Dropdown

en: Present answer options in reverse order
th: ตัวเลือกคำตอบปัจจุบันที่อยู่ในลำดับที่กลับกัน

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
th: แสดงเป็นกล่องข้อความแทนที่ตัวเลือก

en: Present subquestions/answer options in random order
th: เลือกคำถามย่อย/คำตอบในลำดับแบบสุ่ม

en: Presentation
th: การแสดงผล

en: Presentation & navigation
th: การแสดงผลและการนำทาง

en: Presentation & navigation settings
th: ตั้งค่าการนำเสนอและการนำทาง

en: Preview
th: ดูตัวอย่าง

en: Preview question
th: ตัวอย่างคำถาม

en: Preview question group
th: แสดงตัวอย่างกลุ่มคำถาม

en: Preview question type
th: แสดงตัวอย่างของประเภทคำถาม

en: Preview survey
th: ดูตัวอย่างแบบสำรวจ

en: Preview:
th: ดูตัวอย่าง:

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Previous answer fields
th: ฟิลด์คำตอบก่อนหน้า

en: Previous century
th: ศตวรรษก่อน

en: Previous decade
th: ทศวรรษที่ผ่านมา

en: Previous month
th: เดือนที่แล้ว

en: Previous questions
th: คำถามที่ผ่านมา

en: Previous session is set to be finished.
th: ช่วงที่แล้วได้ถูกกำหนดให้เสร็จสิ้นแล้ว

en: Previous year
th: ปีที่แล้ว

en: Print answers
th: พิมพ์คำตอบ

en: Print your answers.
th: พิมพ์คำตอบของท่าน

en: Printable survey
th: แบบสำรวจที่พิมพ์ได้

en: Printable survey (*.html)
th: แบบสำรวจที่พิมพ์ได้ (*.html)

en: Prior to 16
th: ก่อน 16

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
th: เคล็ดลับแบบโปร: คำถามย่อยอาจมีโค้ด HTML ได้

en: Processing...
th: กำลังดำเนินการ...

en: Progress
th: ความคืบหน้า

en: Public statistics:
th: แสดงสถิติสาธารณะ:

en: Publication & access
th: การเผยแพร่และการเข้าถึง

en: Publication & access control
th: ความเป็นสาธารณะและการเข้าถึง

en: Publication & access control settings
th: การตั้งค่าการเผยแพร่และควบคุมการเข้าใช้งาน

en: Publication and access settings
th: การตั้งค่าการเผยแพร่และเข้าถึง

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
th:  APIเผยแพร่บน /ผู้ดูแล/การควบคุมระยะไกล:

en: Punjabi
th: ปัญจาบ

en: Q1 and Q3 calculated using %s
th: การคำนวณหา ค่าควอไทล์ที่ 1 (Q1) และ 3 (Q3) โดยใช้ %s

en: Question
th: คำถาม

en: Question ID
th: หมายเลขคำถาม

en: Question ID (qid): '%s' is already in use.
th: รหัสคำถาม (qid): %s มีการใช้งานแล้ว

en: Question Type:
th: ลักษณะของคำถาม:

en: Question attribute
th: คุณสมบัติของคำถาม

en: Question attributes
th: คุณสมบัติคำถาม

en: Question attributes:
th: คุณสมบัติคำถาม:

en: Question by Question
th: ทีละคำถาม

en: Question by question
th: คำถามต่อคำถาม

en: Question by question mode not yet supported.
th: โหมดคำถามต่อคำถามยังไม่สนับสนุน

en: Question code
th: รหัสคำถาม

en: Question code %s was updated to %s.
th: รหัสคำถาม %s อัพเดตเป็น %s.

en: Question code & question text
th: รหัสคำถามและข้อความคำถาม

en: Question code / ID
th: รหัสคำถาม / ID

en: Question code may not be empty.
th: รหัสคำถามไม่สามารถว่างได้

en: Question code:
th: รหัสคำถาม:

en: Question codes must be unique.
th: รหัสคำถามต้องไม่ซ้ำกัน

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
th: รหัสคำถามต้องเริ่มต้นด้วยตัวอักษรภาษาอังกฤษและอาจมีตัวเลข

en: Question codes were successfully regenerated.
th: รหัสคำถามที่ถูกสร้างใหม่แล้ว

en: Question could not be created with error on %s: %s
th: ไม่สามารถสร้างคำถามได้ เพราะความผิดพลาด %s: %s

en: Question could not be created.
th: ไม่สามารถเพิ่มคำถามได้

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
th: ไม่สามารถลบคำถามได้ มีเงื่อนไขสำหรับคำถามอื่น ๆ ที่พึ่งพาคำถามนี้ คุณไม่สามารถลบคำถามนี้จนกว่าเงื่อนไขเหล่านั้นจะถูกลบออก

en: Question could not be updated
th: การอัพเดตคำถามนี้ยังไม่สามารถทำได้

en: Question could not be updated with error on %s: %s
th: ไม่สามารถอัพเดตคำถามได้จากความผิดพลาด %s: %s

en: Question could not be updated.
th: ไม่สามารถอัพเดตคำถามได้

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
th: ไม่สามารถอัพเดตคำถามได้ เนื่องจากมีเงื่อนไขสำหรับคำถามอื่น ๆ ที่อาศัยอยู่กับคำตอบในคำถามนี้และการเปลี่ยนชนิดจะทำให้เกิดปัญหาได้ คุณต้องลบเงื่อนไขเหล่านี้ก่อนที่คุณจะสามารถเปลี่ยนประเภทของคำถามนี้

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
th: การอัพเดตคำถามนี้อาจมีปัญหาเกิดขึ้น เนื่องจากได้มีการตั้งเงื่อนไขเชื่อมโยงความสัมพันธ์ไปยังคำถามที่เกี่ยวข้องอื่นๆ กรุณาลบเงื่อนไขของคำถามนี้ก่อนดำเนินการแก้ไขใดๆ เกี่ยวกับลักษณะของคำถาม

en: Question explorer
th: สำรวจคำถาม

en: Question group
th: กลุ่มคำถาม

en: Question group description
th: คำอธิบายของกลุ่มคำถาม

en: Question group import is complete.
th: นำเข้ากลุ่มคำถามเสร็จสมบูรณ์

en: Question group import summary
th: สรุปการนำเข้ากลุ่มคำถาม

en: Question group name
th: ชื่อกลุ่มคำถาม

en: Question group successfully saved.
th: บันทึกกลุ่มคำถามแล้ว

en: Question group was not saved.
th: กลุ่มของคำถามยังไม่ได้ถูกบันทึก

en: Question group:
th: กลุ่มคำถาม :

en: Question groups
th: กลุ่มคำถาม

en: Question groups in this survey
th: กลุ่มคำถามในแบบสอบถามนี้

en: Question help
th: คำถามช่วยเหลือ

en: Question id
th: รหัสคำถาม

en: Question import is complete.
th: การนำเข้าคำถามสมบูรณ์

en: Question import summary
th: สรุปการนำเข้าคำถาม

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
th: ไม่สามารถสร้างคำถามในภาษา %s ได้เนื่องจากความผิดพลาด %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
th: ไม่สามารถสร้างคำถามในภาษา %s

en: Question index
th: ดัชนีคำถาม

en: Question is added to target (result is set to database default value).
th: คำถามถูกเพิ่มในเป้​​าหมาย (ผลลัพธ์ถูกตั้งค่าเป็นค่าเริ่มต้นฐานข้อมูล)

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
th: คำถามถูกย้ายไปยังกลุ่มอื่น (ผลลัพธ์นำเข้าอย่างถูกต้อง)

en: Question is removed from target (result is ignored).
th: คำถามถูกลบออกจากเป้าหมาย (ผลลัพธ์จะถูกละเว้น)

en: Question not found
th: ไม่พบคำถาม

en: Question preview
th: แสดงตัวอย่างคำถาม

en: Question quick actions
th: การดำเนินการคำถามอย่างรวดเร็ว

en: Question selection
th: การเลือกคำถาม

en: Question summary
th: สรุปคำถาม

en: Question text
th: ข้อความคำถาม

en: Question theme
th: ธีมคำถาม

en: Question theme:
th: ชุดคำถาม:

en: Question themes
th: ธีมคำถาม

en: Question themes:
th: ธีมคำถาม:

en: Question time
th: เวลาของคำถาม

en: Question title
th: ชื่อคำถาม

en: Question type
th: ชนิดของคำถาม

en: Question type selector:
th: ตัวเลือกประเภทคำถาม:

en: Question type:
th: ชนิดของคำถาม

en: Question validation equation
th: สมการการตรวจสอบของคำถาม

en: Question validation tip
th: เคล็ดลับการตรวจสอบของคำถาม

en: Question was successfully added.
th: คำถามถูกเพิ่มเข้ามาแล้ว

en: Question was successfully deleted.
th: คำถามถูกลบแล้ว

en: Question was successfully saved.
th: คำถามถูกบันทึกแล้ว

en: Question:
th: คำถาม :

en: Question:
th: คำถาม:

en: Questions
th: คำถาม

en: Questions in group:
th: คำถามในกลุ่ม:

en: Questions in this survey
th: คำถามในการสำรวจครั้งนี้

en: Questions with conditions to this group
th: มีการตั้งค่าเงื่อนไขไว้กับคำถามอย่างน้อยหนึ่งข้อ สำหรับกลุ่มคำถามนี้

en: Quick CSV report
th: รายงาน CSV แบบรวดเร็ว

en: Quick add...
th: เพิ่มอย่างรวดเร็ว ...

en: Quick menu
th: เมนูด่วน

en: Quick statistics
th: สถิติเบื้องต้น

en: Quick translation
th: การแปลแบบเร่งด่วน

en: Quick-add answers
th: เพิ่มคำตอบแบบรวดเร็ว

en: Quick-add conditions
th: การเพิ่มเงื่อนไขอย่างเร็ว

en: Quick-add subquestion or answer items
th: เพิ่มคำถามย่อยหรือคำตอบของคำถามแบบด่วน

en: Quick-translation
th: แปลแบบรวดเร็ว

en: Quota action
th: สถานะของโควต้า

en: Quota could not be added!
th: ไม่สามารถเพิ่มโควต้าได้

en: Quota language settings:
th: การตั้งค่าภาษาโควต้า:

en: Quota members
th: โควต้าสมาชิก

en: Quota members:
th: โควต้าสมาชิก:

en: Quota message (%s)
th: ข้อความโควต้า (%s)

en: Quota message:
th: ข้อความโควต้า:

en: Quota name
th: ชื่อโควต้า

en: Quota name (%s)
th: ชื่อโควต้า (%s)

en: Quota out
th: หมดโควต้า

en: Quota saved
th: บันทึกโควต้าแล้ว

en: Quota with ID %s was deleted
th: โควต้าที่มี ID %s ถูกลบแล้ว

en: Quotas
th: โควต้า

en: Quotas exceeded
th: เกินโควต้าแล้ว

en: Quote equations
th: อ้างสมการ

en: Quote equations for CSV export
th: สมการอ้างอิงสำหรับการส่งออก CSV

en: Quote equations:
th: อ้างสมการ:

en: RANK
th: อันดับ

en: RPC interface enabled:
th: อนุญาตให้มีการเชื่อมต่อแบบ PRC

en: Radar
th: เรดาร์

en: Radar chart
th: แผนภูมิเรดาร์

en: Radio list
th: รายการตัวเลือกเดียว

en: Random order
th: ลำดับแบบสุ่ม

en: Random order:
th: สุ่มลำดับ:

en: Randomization group name
th: ชื่อกลุ่มแบบสุ่ม

en: Randomization group:
th: กลุ่มแบบสุ่ม:

en: Randomize on each page load
th: สุ่มในการโหลดแต่ละหน้า

en: Range
th: ขอบเขต

en: Rank %s
th: ลำดับ %s

en: Ranking
th: คำตอบแบบจัดลำดับ

en: Read
th: อ่าน

en: Really delete this survey menu entry?
th: ต้องการลบรายการเมนูสำรวจนี้ไหม

en: Really delete this survey menu?
th: ต้องการลบเมนูสำรวจนี้จริงๆหรือ

en: Really restore the default survey menu entries?
th: ต้องการเรียกคืนรายการเมนูสำรวจเริ่มต้นหรือไม่

en: Really restore the default survey menus?
th: เรียกคืนเมนูสำรวจเริ่มต้นหรือไม่

en: Reason:
th: เหตุผล:

en: Recommended
th: แนะนำ

en: Record Deleted
th: ข้อมูลถูกลบแล้ว

en: Records displayed:
th: แสดงจำนวนบันทึก:

en: Records imported
th: ได้ทำการนำเข้าระเบียนข้อมูลแล้ว

en: Recover your password
th: กู้คืนรหัสผ่าน

en: Referrer URL
th: URL อ้างอิง

en: Referrer URL will be saved.
th: บันทึก URL อ้างอิงแล้ว

en: RegExp
th: นิพจน์ปรกติ (เช่น แบบ Perl5 และแบบ Posix)

en: Regenerate question codes
th: โค้ดคำถามนำกลับมาใช้ใหม่

en: Registration
th: การลงทะเบียน

en: Registration attachments:
th: ไฟล์แนบอีเมล์การลงทะเบียน:

en: Registration email
th: อีเมล์ลงทะเบียน

en: Registration email body
th: เนื้อหาอีเมล์การลงทะเบียน

en: Registration email body:
th: เนื้อหาอีเมล์การลงทะเบียน:

en: Registration email subject
th: หัวข้ออีเมล์ลงทะเบียน

en: Registration email subject:
th: เนื้อหาหัวข้อการลงทะเบียนอีเมล์:

en: Regular expression
th: นิพจน์ปรกตื (เช่น แบบ Perl5 และแบบ Posix)

en: Regular update
th: อัพเดตทั่วไป

en: Relative width of the labels
th: ความกว้างสัมพัทธ์ของลาเบล

en: Relevance
th: ความสัมพันธ์กัน

en: Relevance [Validation] (Default value)
th: ความเกี่ยวข้อง [การตรวจสอบความถูกต้อง] (ค่าเริ่มต้น)

en: Relevance equation
th: สมการความสัมพันธ์กัน

en: Relevance equation:
th: สมการความเกี่ยวข้อง:

en: Relevance help for printable survey
th: ความช่วยเหลือที่เกี่ยวข้องสำหรับแบบสำรวจที่พิมพ์ได้

en: Relevance:
th: ความสัมพันธ์กัน:

en: Reload URL
th: โหลด URL ใหม่

en: Reload captcha
th: โหลด captcha ใหม่

en: Reload image
th: โหลดภาพอีกครั้ง

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
th: เรียกแบบสอบถามของท่านโดยการคลิกที่ลิงค์ด้านล่าง (หรือคัดลอกไปใส่ในแถบบราวเซอร์แอดเดรส)

en: Reloading screen. Please wait.
th: โหลดหน้าจอ กรุณารอสักครู่

en: Remaining
th: คงเหลือ

en: Remaining updates:
th: การปรับปรุงที่เหลือ:

en: Remember the plus button
th: จดจำปุ่มบวกไว้

en: Reminder
th: การแจ้งเตือน

en: Reminder %s skipped, already sent.
th: การแจ้งเตือน %s ถูกข้าม ส่งไปแล้ว

en: Reminder Email:
th: อีเมล์เตือนความจำ

en: Reminder attachments:
th: ไฟล์แนบอีเมล์เตือนความจำ:

en: Reminder count
th: จำนวนของการเตือนความจำ

en: Reminder count:
th: จำนวนรายการเตือนการตอบแบบสอบถาม

en: Reminder email
th: อีเมล์แจ้งเตือน

en: Reminder email body
th: เนื้อหาอีเมล์เตือนความจำ

en: Reminder email body:
th: เนื้อหาอีเมล์เตือนความจำ:

en: Reminder email subject
th: หัวข้ออีเมลการแจ้งเตือน

en: Reminder email subject:
th: หัวเรื่องของอีเมลเตือน:

en: Reminder sent to:
th: การเตือนความจำถูกส่งไปยัง:

en: Reminder sent?
th: ส่งการเตือนความจำ ?

en: Reminder status:
th: สถานะการเตือนความจำ

en: Reminder to participate in a survey
th: การแจ้งเตือนการทำแบบสอบถาม

en: Reminder(s) sent
th: การเตือนความจำที่ส่งไปแล้ว

en: Remove
th: ลบออก

en: Remove attachment
th: ลบสิ่งที่แนบมา

en: Remove filters
th: ลบฟิลเตอร์

en: Remove from blacklist?
th: ลบออกจากแบ็คลิสต์

en: Remove link
th: นำลิงก์ออก

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
th: ลบข้อความหรือยกเลิกทำเครื่องหมายในช่องทำเครื่องหมาย โดยอัตโนมัติ

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อใหม่

en: Rename this theme to:
th: เปลี่ยนชื่อธีมนี้เป็น:

en: Renumber scenarios
th: เปลี่ยนลำดับสถานการณ์การใหม่

en: Renumber the new record.
th: ให้หมายเลขระเบียนใหม่

en: Reorder
th: เรียงลำดับใหม่

en: Reorder questions/question groups
th: เรียงลำดับคำถาม / กลุ่มคำถามใหม่

en: Repeat a string
th: ซ้ำค่าอักขระ

en: Repeat answer options
th: ตัวเลือกคำตอบซ้ำ

en: Repeat answer options every X subquestions (Set to 0 to deactivate answer options repeat, deactivate minimum answer options repeat from config).
th: ทำซ้ำตัวเลือกคำตอบทุกข้อคำถามย่อย X (ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อปิดใช้งานตัวเลือกคำตอบซ้ำปิดใช้งานตัวเลือกคำตอบขั้นต่ำซ้ำจาก config)

en: Repeat new password:
th: รหัสผ่านใหม่อีกครั้ง:

en: Repeat password:
th: กรอกรหัสผ่านอีกครั้ง

en: Replace
th: แทนที่

en: Replace answers in file in the existing record.
th: แทนที่คำตอบในแฟ้มด้วยระเบียนที่มีอยู่

en: Replace choice header (default: "%s")
th: แทนที่ส่วนหัวของตัวเลือก (ค่าเริ่มต้น: "%s")

en: Replace rank header (default: "%s")
th: แทนที่ส่วนหัวอันดับ (ค่าเริ่มต้น: "%s")

en: Replace the existing record.
th: แทนระเบียนที่มีอยู่ด้วยระเบียนใหม่

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
th: ให้เปลี่ยนจากคำว่า อื่นๆ เป็นตามข้อความที่กรอกโดยผู้ตอบ

en: Report and skip the new record.
th: รายงานและข้ามไปยังระเบียนถัดไป

en: Required
th: จำเป็น

en: Required PHP modules:
th: ต้องการ PHP โมดูล:

en: Reset
th: ตั้งค่าใหม่

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
th: เปลี่ยนสถานะของโทเค็นทั้งหมดกลับเป็นยังไม่ใช้

en: Reset answers and token completed state
th: เปลี่ยนสถานะของคำตอบและโทเค็นเป็นยังไม่สมบูรณ์

en: Reset conditions
th: รีเซ็ตเงื่อนไข

en: Reset conditions/relevance?
th: ตั้งค่าเงื่อนไข / ความเกี่ยวข้องใหม่?

en: Reset now
th: รีเซ็ตเดี๋ยวนี้

en: Reset response start ID?
th: รีเซ็ตรหัสการตอบเริ่มต้นหรือไม่?

en: Reset start/end date/time?
th: ตั้งค่า วัน/เวลา ที่ เริ่มต้น/สิ้นสุด หรือไม่

en: Reset the completed answers to the incomplete state
th: เปลี่ยนสถานะจากการตอบคำถามที่สมบูรณ์กลับเป็นยังไม่สมบูรณ์

en: Reset this template
th: รีเซ็ตเทมเพลตนี้

en: Reset this theme
th: รีเซ็ตธีมนี้

en: Reset to default boxes
th: รีเซ็ตค่าเริ่มต้นกล่อง

en: Reset to default settings:
th: รีเซ็ตไปสู่การตั้งค่าเริ่มต้น

en: Resources
th: ทรัพยากร

en: Resources Import Summary
th: สรุปการนำเข้าทรัพยากร

en: Resources import summary
th: สรุปการนำเข้าทรัพยากร

en: Response
th: การตอบคำถาม

en: Response ID
th: ID การตอบแบบสอบถาม

en: Response data (Attention: Doesn't include files uploaded in a file upload question. These have to be exported separately.)
th: ข้อมูลการตอบ (โปรดให้ความใส่ใจ: ไม่รวมถึงไฟล์ที่อัปโหลดในคำถามที่อัปโหลดไฟล์เหล่านี้ต้องส่งออกต่างหาก)

en: Response data file (*.csv,*.vv,*.txt) (maximum size: %d MB):
th: ไฟล์ข้อมูลการตอบd]y[ (*.csv, *.vv, *.txt) (ขนาดสูงสุด: %d MB):

en: Response filters
th: ตัวกรองการตอบคำถาม

en: Response import summary
th: สรุปนำเข้าการตอบคำถาม

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
th: มีการตอบแบบสอบถาม {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
th: มีการตอบแบบสอบถาม {SURVEYNAME} พร้อมผล

en: Response summary
th: สรุปการตอบแบบสอบถาม

en: Response(s) deleted.
th: ลบการตอบกลับแล้ว

en: Responses
th: การตอบคำถาม

en: Responses & statistics
th: การตอบคำถามและสถิติ

en: Responses and statistics
th: การตอบและสถิติ

en: Responses containing
th: การตอบคำถามได้รวม

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
th: การตอบคำถามในแบบสอบถามนี้เป็นแบบไม่นิรนาม

en: Responses to this survey are anonymized.
th: การตอบคำถามในแบบสอบถามนี้เป็นแบบนิรนาม

en: Responses will be date stamped.
th: การตอบแบบสอบถามจะทำการลงวันที่ไว้

en: Responses will have the IP address logged
th: การตอบแบบสอบถามจะทำการบันทึกที่อยู่ IP ไว้

en: Responses will have their referring URL logged.
th: การตอบแบบสอบถามจะทำการบันทึก URL อ้างอิง ไว้

en: Responses will not be date stamped.
th: การตอบแบบสอบถามจะไม่มีการลงวันที่ไว้

en: Responses will not have the IP address logged.
th: การตอบแบบสอบถามจะไม่มีการบันทึกที่อยู่ IP ไว้

en: Responses will not have their referring URL logged.
th: การตอบแบบสอบถามจะไม่มีการบันทึก URL อ้างอิง ไว้

en: Restart this survey
th: เริ่มทำแบบสอบถามใหม่

en: Restore
th: เรียกคืน

en: Restore options
th: เรียกการตั้งค่าทางเลือกเดิมกลับคิน

en: Restrict input to integer values
th: ข้อมูลตัวเลขเท่านั้น

en: Result
th: ผลลัพธ์

en: Results
th: ผลลัพธ์

en: Results from LDAP Query.
th: ผลลัพธ์ที่ได้จากการค้น LDAP

en: Resume later
th: ทำต่อภายหลัง

en: Return a formatted string
th: ส่งคืนสตริงที่จัดรูปแบบ

en: Return comma-separated list of values
th: ส่งค่ากลับด้วย comma-separated list

en: Return current UNIX timestamp
th: ส่งค่าปัจจุบันของประทับเวลาU NIX

en: Return part of a string
th: ส่งคืนส่วนหนึ่งของสตริง

en: Return to admin home
th: กลับสู่หน้าการจัดการ

en: Return to label set administration
th: ย้อนกลับไปหน้าการจัดการลาเบล

en: Return to question list
th: กลับไปที่รายการคำถาม

en: Return to survey
th: กลับสู่แบบสอบถาม

en: Return to survey administration
th: กลับสู่หน้าผู้บริหารระบบ

en: Return to survey list
th: กลับสู่รายการแบบสอบถาม

en: Return to theme list
th: กลับไปที่รายการธีม

en: Returns true if all non-empty responses are unique
th: ตอบกลับเป็นค่า จริง ถ้าการตอบคำถามที่ไม่ว่างเปล่าทั้งหมดไม่ซ้ำกัน

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
th: ส่งค่ากลับเป็น จริง (1) ถ้าเป็นวันที่ถูกต้องในปฏิทินเกรกอเรียน

en: Reverse a string
th: กลับค่าอักขระ

en: Reverse answer order
th: กลับลำดับคำตอบ

en: Right to left
th: จากขวาไปซ้าย

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Root URL:
th: Root URL

en: Rows
th: แถว

en: Rows & columns
th: แถวและคอลัมน์

en: Russian
th: รัสเชีย

en: SMTP debug mode:
th: โหมดการแก้ไข SMTP:

en: SMTP debug output:
th: ข้อบกพร่องของ SMTP:

en: SMTP encryption:
th: การเข้ารหัส SMTP:

en: SMTP password:
th: รหัสผ่าน SMTP:

en: SMTP username:
th: ชื่อผู้ใช้ SMTP

en: SPSS export scale type
th: ประเภทสเกลของ SPSS สำหรับส่งออก

en: SPSS version:
th: เวอร์ชั่น SPSS :

en: SQL CODE THAT FAILED
th: คำสั่ง SQL ที่ผิดพลาด

en: SQL command failed: %s
th: คำสั่ง SQL ผิดพลาด: %s

en: SSL not enforced
th: ไม่บังคับใช้ SSL

en: Same
th: เท่าเดิม

en: Same height for all answer options
th: ความสูงเหมือนกันสำหรับตัวเลือกคำตอบทั้งหมด

en: Same height for lists
th: ความสูงเหมือนกันสำหรับรายการ

en: Same origin
th: มีที่มาจากที่เดียวกัน

en: Save
th: บันทึก

en: Save & activate survey
th: บันทึก / เปิดใช้งานแบบสอบถาม

en: Save IP address:
th: บันทึก IP address:

en: Save IP address?
th: บันทึก IP address?

en: Save Now
th: บันทึก

en: Save and add a new question
th: บันทึกและเพิ่มคำถามใหม่

en: Save and add question
th: บันทึกและเพิ่มคำถาม

en: Save and close
th: บันทึกและปิด

en: Save and close now and let's edit the answer options.
th: บันทึกและปิดตอนนี้และให้แก้ไขตัวเลือกคำตอบ

en: Save and new
th: บันทึกและใหม่

en: Save and new group
th: บันทึกและกลุ่มใหม่

en: Save as PDF
th: บันทึกเป็น PDF

en: Save as label set
th: บันทึกชุดลาเบลเป็น

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
th: บันทึกทั้งหมดไว้ใน ไดเร็กทอรี่ R (ใช้ getwd() และ setwd() ในหน้าต่างของ R command เพื่อเข้าถึงและกำหนดค่า)

en: Save boxes settings
th: ตั้งค่ากล่องการบันทึก

en: Save changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Save city
th: บันทึกเมือง

en: Save country
th: บันทึกประเทศ

en: Save for further completion by survey user
th: บันทึกการตอบแบบสอบถามเพิ่มเติมโดยผู้ใช้

en: Save postal code
th: บันทึกรหัสไปรษณีย์

en: Save question group
th: บันทึกกลุ่มคำถาม

en: Save referrer URL:
th: บันทึก URL อ้างอิง:

en: Save referrer URL?
th: บันทึก URL อ้างอิงหรือไม่?

en: Save settings
th: บันทึกการตั้งค่า

en: Save state
th: บันทึกรัฐ

en: Save this, then create another:
th: บันทึกนี้แล้วสร้างอีกอัน:

en: Save timings:
th: บันทึกเวลา:

en: Save timings?
th: บันทึกการกำหนดเวลา?

en: Save your unfinished survey
th: บันทึกแบบสอบถามที่ยังไม่เสร็จสิ้น

en: Saved
th: บันทึกแล้ว

en: Saved Survey Details
th: รายละเอียดแบบสอบถามที่บันทึก

en: Saved name:
th: ชื่อที่บันทึก

en: Saved responses
th: บันทึกคำตอบที่ได้ตอบไว้

en: Saving responses is disabled if survey is not activated.
th: การบันทึกการตอบถูกปิดใช้งานหากไม่ได้เปิดใช้การสำรวจ

en: Scale
th: ระดับการชี้วัด

en: Scale 1
th: มาตรวัดที่ 1

en: Scale 2
th: มาตรวัดที่ 2

en: Scenario
th: เหตุการณ์

en: Scope
th: ขอบข่าย

en: Scope:
th: ความครอบคุลม:

en: Screen part files:
th: ไฟล์ส่วนหน้าจอ:

en: Screen:
th: หน้าจอ:

en: Search
th: ค้นหา

en: Search by group name:
th: ค้นหาโดยชื่อกลุ่ม

en: Search for something...
th: ค้นหาบางอย่าง...

en: Search:
th: ค้นหา:

en: Second
th: วินาที

en: Second choice
th: ตัวเลือกที่สอง

en: Section
th: หมวดหมู่

en: Security
th: ความปลอดภัย

en: Security question:
th: คำถามความปลอดภัย

en: Security update
th: อัพเดตความปลอดภัย

en: Security update!
th: มีการอัพเดทเกี่ยวกับความปลอดภัย!

en: Select
th: เลือก

en: Select ZIP file:
th: เลือกไฟล์ ZIP :

en: Select additional languages
th: เลือกภาษาเพิ่มเติม

en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

en: Select answer:
th: เลือกคำตอบ:

en: Select columns
th: เลือกคอลัมน์

en: Select columns:
th: เลือกคอลัมน์:

en: Select decade
th: เลือกทศวรรษ

en: Select file
th: เลือกไฟล์

en: Select icon
th: เลือกไอคอน

en: Select label set file (*.lsl):
th: เลือกไฟล์ชุดลาเบล (*.lsl)

en: Select language to add
th: เลือกภาษาที่ต้องการเพิ่ม

en: Select language...
th: เลือกภาษา...

en: Select languages
th: เลือกภาษา:

en: Select month
th: เลือกเดือน

en: Select question
th: เลือกคำถาม

en: Select question file (*.lsq):
th: เลือกไฟล์คำถาม (* .lsq):

en: Select question group file (*.lsg):
th: เลือกไฟล์กลุ่มคำถาม (* .lsg):

en: Select question type
th: เลือกประเภทคำถาม

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
th: ไฟล์เลือกโครงสร้างการสำรวจ (* .lss * .txt) หรือจัดเก็บข้อมูลการสำรวจ (* .lsa) (ขนาดไฟล์สูงสุด: %01.2f MB)

en: Select survey to copy:
th: เลือกแบบสอบถามที่จะคัดลอก:

en: Select template ZIP file:
th: เลือกไฟล์แม่แบบเป็น ZIP :

en: Select the LDAP query you want to run:
th: กรุณาเลือกข้อมูล LDAP ที่ต้องการดำเนินการ:

en: Select the type of chart to be displayed
th: เลือกประเภทแผนภูมิที่ต้องการแสดง

en: Select this
th: เลือกสิ่งนี้

en: Select time
th: เลือกเวลา

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
th: เลือกช่องที่จะต้องนำเข้าเป็นคุณลักษณะผู้เข้าร่วม {n} ของคุณ | เลือกช่องที่จะต้องนำเข้าเป็นคุณลักษณะผู้เข้าร่วม {n} ของคุณ

en: Select year
th: เลือกปี

en: Select your theme:
th: เลือกธีมของคุณ:

en: Select...
th: เลือก ...

en: Selectable
th: เลือก

en: Selectable by survey admin
th: เลือกโดย ผู้ดูแลแบบสำรวจ

en: Selected
th: เลือก

en: Selected answers
th: คำตอบที่เลือก

en: Selected attribute(s)...
th: เลือกแอททริบิวท์

en: Selected menu entry/entries...
th: รายการเมนู / รายการที่เลือก ...

en: Selected menu(s)...
th: เมนูที่เลือก...

en: Selected participant share(s)...
th: เลือกผู้เข้าร่วมที่ต้องการแชร์

en: Selected participant(s)...
th: ผู้เข้าร่วมที่ถูกเลือก ...

en: Selected question(s)...
th: คำถามที่เลือก...

en: Selected quota(s)...
th: โควต้าที่ถูกเลือก...

en: Selected response(s)...
th: เลือกคำตอบแล้ว ...

en: Selected survey(s)...
th: เลือกแบบสำรวจ...

en: Selected!
th: เลือกแล้ว!

en: Selected:
th: เลือก:

en: Selection
th: การเลือก

en: Semicolon
th: อัฒภาค

en: Send
th: ส่ง

en: Send Invitations
th: ส่งคำเชิญชวน

en: Send Reminders
th: ส่งการเตือนความจำ

en: Send basic admin notification email to:
th: ส่งอีเมล์แจ้งเตือนอย่างง่ายของผู้ดูแลระบบ:

en: Send confirmation emails:
th: ส่งอีเมลยืนยัน:

en: Send detailed admin notification email to:
th: ส่งอีเมล์แจ้งเตือนอย่างละเอียดของผู้ดูแลระบบ:

en: Send email invitation
th: ส่งอีเมล์เชิญชวน

en: Send email invitations
th: ส่งอีเมล์เชิญชวน

en: Send email reminder
th: ส่งอีเมล์เตือนความจำ

en: Send invitation email to token ID(s):
th: ส่งอีเมลเชิญไปที่โทเค็นหมายเลข :

en: Send invitations
th: ส่งคำเชิญ

en: Send me a copy:
th: ให้ส่งสำเนามาที่ฉัน:

en: Send reminder to token ID(s):
th: ส่งการเตือนให้ token ID :

en: Send reminders
th: ส่งการแจ้งเตือน

en: Sending invitations...
th: กำลังส่งการเชิญชวน

en: Sending reminders...
th: กำลังส่งการแจ้งเตือน ...

en: Sep
th: ก.ย.

en: Separator used:
th: ตัวคั่นที่ใช้:

en: September
th: กันยายน

en: Serbian (Cyrillic)
th: เซอร์เบีย (ซีริลลิ)

en: Serbian (Latin)
th: เซอร์เบีย (ละติน)

en: Server error!
th: เซิร์ฟเวอร์ผิดพลาด!

en: Server name & port:
th: ชื่อเซิร์ฟเวอร์และพอร์ต

en: Server time:
th: เวลาเซิร์ฟเวอร์:

en: Server type:
th: ชนิดของเซิร์ฟเวอร์:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
th: ช่วงเวลาที่ดำเนินการทำแบบสอบถามได้ (วินาที):

en: Session writable
th: Session รองรับการเขียนข้อมูล

en: Set "Mandatory" state
th: ตั้งค่าสถานะ "จำเป็น"

en: Set "Other" state
th: ตั้งค่าสถานะ "อื่น ๆ "

en: Set CSS class
th: ตั้งคลาส CSS

en: Set Survey Rights
th: กำหนดสิทธิของการจัดการแบบสอบถาม

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
th: กำหนดสเกลเฉพาะของ SPSS สำหรับคำถามนี้

en: Set additional options for survey participants
th: กำหนดตัวเลือกเพิ่มเติมสำหรับผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
th: ตั้งค่าด้านล่างหาก ต้องการแสดงคำถามแบบคำถามต่อคำถาม,กลุ่มต่อกลุ่ม,หรือทั้งหมดหน้าเดียว

en: Set conditions
th: ตั้งเงื่อนไข

en: Set cookie to prevent repeated participation:
th: กำหนดค่าคุกกี้เพื่อป้องกันการร่วมตอบแบบสอบถามซ้ำซ้อน:

en: Set equation value
th: ตั้งค่าสมการ

en: Set expiry date
th: กำหนดวันหมดอายุ

en: Set global permissions for this user
th: กำหนดค่าสิทธิ์โดยรวมสำหรับผู้ใช้นี้

en: Set name:
th: ชื่อชุด:

en: Set question group
th: ตั้งค่ากลุ่มคำถาม

en: Set question group and position
th: ตั้งค่ากลุ่มคำถามและตำแหน่ง

en: Set question group for those question
th: ตั้งค่ากลุ่มคำถามสำหรับคำถามเหล่านั้น

en: Set statistics options
th: ตัวเลือกการตั้งค่าสถิติ

en: Set survey permissions
th: กำหนดสิทธิ์แบบสอบถาม

en: Set survey theme
th: ตั้งค่าธีมการสำรวจ

en: Set template permissions for this user
th: กำหนดเงื่อนไขสำหรับตัวแบบสำหรับผู้ใช้นี้

en: Set the orientation.
th: ตั้งค่าปรับทิศทาง

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
th: ตั้งค่าเปอร์เซ็นความกว้าง(1-100)ของคอลัมน์คำถาม (ย่อย)

en: Set the size to the input or textarea, the input will be displayed with approximately this size in width.
th: ตั้งขนาดให้เป็น input หรือ textarea input จะแสดงขนาดประมาณกว้างประมาณนี้

en: Set token length to:
th: กำหนดความยาวโทเค็นไว้ที่:

en: Set user permissions
th: ตั้งค่าการอนุญาตของผู้ใช้

en: Set your question type.
th: ตั้งค่าประเภทคำถามของคุณ

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Settings & Plugins
th: การตั้งค่าและปลั๊กอิน

en: Settings for plugin %s
th: ตั่งค่าสำหรับปลั๊กอิน %s

en: Settings for plugin: %s
th: ตั้งค่าสำหรับปลั๊กอิน: %s

en: Settings for this survey group
th: การตั้งค่าสำหรับกลุ่มสำรวจนี้

en: Settings saved
th: การตั้งค่าได้ถูกบันทึกไว้แล้ว

en: Share
th: แบ่งปัน

en: Share panel
th: แผงควบคุมการแบ่งปัน

en: Share participant(s)
th: แชร์ผู้เข้าร่วม

en: Share this link
th: แชร์ลิงก์นี้

en: Share this participant
th: แบ่งปันผู้เข้าร่วมรายนี้

en: Share with all users
th: แชร์กับผู้ใช้ทุกราย

en: Shared by
th: แชร์โดย

en: Shift-JIS Japanese
th: ญี่ปุ่น (Shift-JIS)

en: Short Free Text
th: คำตอบข้อความแบบสั้น

en: Short names
th: ชื่อย่อ

en: Should this attribute be visible on the panel?
th: ต้องการให้แอททริบิวท์นี้แสดงในพาเนลหรือไม่?

en: Should we proceed with the delete?
th: คุณต้องการลบ?

en: Show
th: แสดง

en: Show "No answer":
th: แสดง "ไม่มีคำตอบ":

en: Show "There are X questions in this survey":
th: แสดง "มี X คำถามในการสำรวจครั้งนี้":

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
th: แสดงตัวเลือก "ไม่มีคำตอบ" สำหรับคำถามที่ไม่บังคับต้องตอบ:

en: Show PHPInfo
th: แสดง PHPInfo

en: Show a map in the statistics?
th: ต้องการให้แสดงแผนที่ในสถิติหรือไม่?

en: Show advanced settings
th: แสดงการตั้งค่าขั้นสูง

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
th: แสดงการแจ้งเตือนถ้าคำตอบเกินกว่าจำนวนสูงสุดของคำตอบ

en: Show both
th: แสดงทั้งสอง

en: Show both (Forced by the system administrator)
th: แสดงทั้งสอง (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: Show comment
th: แสดงข้อคิดเห็น

en: Show conditions for this question
th: แสดงเงื่อนไขสำหรับคำถามนี้

en: Show during registration?
th: แสดงระหว่างการลงทะเบียน?

en: Show grand total
th: แสดงผลรวมทั้งหมดสำหรับ

en: Show grand total for either columns or rows
th: แสดงผลรวมทั้งหมดสำหรับคอลัมน์หรือแถว

en: Show graphs in public statistics:
th: แสดงแผนภูมิของสถิติในแบบสาธารณะ:

en: Show graphs:
th: แสดงกราฟ:

en: Show group description only
th: แสดงเพียงคำอธิบายกลุ่ม

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
th: แสดงคำอธิบายกลุ่มเท่านั้น (ถูกกำหนดโดยผู้ดูแลระบบ)

en: Show group name and/or group description:
th: แสดงชื่อกลุ่มและ/หรือคำอธิบายกลุ่ม:

en: Show group name only
th: แสดงเพียงชื่อกลุ่ม

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
th: ชื่อกลุ่มแสดงเท่านั้น (ถูกกำหนดโดยผู้ดูแลระบบ)

en: Show header in answers export PDFs:
th: ต้องการให้แสดงหัวในคำตอบเมื่อส่งออกเป็น PDF:

en: Show in public statistics
th: แสดงในหน้าสถิติ

en: Show in public statistics:
th: แสดงในสถิติแบบสาธารณะ:

en: Show javascript alert
th: แสดงคำเตือนแบบ javascript

en: Show last visited survey and question:
th: แสดงแบบการสำรวจและคำถามที่มีการเข้าชมล่าสุด:

en: Show last..
th: แสดงสุดท้าย..

en: Show less
th: แสดงน้อยลง

en: Show more
th: แสดงมากขึ้น

en: Show next..
th: แสดงถัดไป..

en: Show next...
th: แสดงถัดไป..

en: Show on-screen keyboard:
th: แสดงแป้นพิมพ์บนหน้าจอ:

en: Show policy
th: แสดงนโยบาย

en: Show previous..
th: แสดงก่อนหน้า..

en: Show previous...
th: แสดงก่อนหน้า..

en: Show progress bar:
th: แสดงแถบความคืบหน้า:

en: Show question code only
th: รหัสแสดงคำถามเท่านั้น

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
th: แสดงรหัสคำถามเท่านั้น (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: Show question group title and/or description:
th: แสดงชื่อกลุ่มคำถาม และ/หรือ คำอธิบาย:

en: Show question index / allow jumping:
th: แสดงดัชนีคำถาม / เปิดให้ข้าม:

en: Show question number and/or code:
th: แสดงหมายเลขและ/หรือรหัสคำถาม:

en: Show question number and/or question code:
th: แสดงหมายเลขคำถาม และ/หรือ รหัสคำถาม:

en: Show question number only
th: แสดงหมายเลขคำถามเท่านั้น

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
th: แสดงหมายเลขคำถามเท่านั้น (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: Show search box on survey list:
th: แสดงกล่องค้นหาในรายการสำรวจ:

en: Show start...
th: แสดงการเริ่ม ...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
th: แสดงสถิติของคำถามนี้ในหน้าสถิติ

en: Show survey list:
th: แสดงรายการแบบสำรวจ:

en: Show survey logic file
th: แสดงไฟล์ตรรกะสำรวจ

en: Show survey policy text with mandatory checkbox:
th: แสดงข้อความนโยบายการสำรวจด้วยช่องทำเครื่องหมายที่จำเป็น:

en: Show survey title in export PDFs:
th: แสดงชื่อแบบสำรวจในการส่งออกแบบ PDF:

en: Show text responses inline:
th: แสดงข้อความของคำตอบในแต่ละบรรทัด

en: Show title
th: แสดงหัวข้อ

en: Show totals for
th: แสดงผลรวมสำหรับ

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
th: แสดงผลรวมสำหรับ แถว, สดมภ์ หรือ ทั้งแถวและสดมภ์

en: Show welcome screen:
th: แสดงหน้าจอต้อนรับ:

en: Showing filtered results
th: แสดงผลลัพธ์ที่มีการกรองแล้ว

en: Side-menu behaviour:
th: ลักษณะของเมนูด้านข้าง:

en: Sidemenu
th: เมนูด้านข้าง

en: Simple
th: ง่าย

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
th: การตั้งค่าเชื่อมต่อแบบ Simple bind กับ LDAP จะไม่อนุญาตให้มีการสร้างผู้ใช้ใน LDAP

en: Simple mode
th: โหมดแบบง่าย

en: Simple options
th: ตัวเลือกอย่างง่าย

en: Simple plugin settings
th: บันทึกการตั้งค่าปลั๊กอิน

en: Simple plugins
th: ปลั๊กอินแบบธรรมดา

en: Simple selector
th: ตัวเลือกอย่างง่าย

en: Simple template editor
th: ตัวแก้ไขเทมเพลตอย่างง่าย

en: Single checkbox
th: ตัวเลือกแบบ  checkbox

en: Single choice questions
th: คำถามแบบเลือก 1 คำตอบ

en: Single response: ID %s
th: ID ของการตอบคำถาม: %s

en: Sinhala
th: สิงหล

en: Site name
th: ชื่อเว็บไซต์

en: Site name:
th: ชื่อเว็บไซต์:

en: Size
th: ขนาด

en: Skipped files:
th: ข้ามไฟล์:

en: Skipped tokens entry:
th: รายการโทเค็นที่ข้ามไป:

en: Slider
th: ตัวเลื่อน

en: Slider accuracy
th: ความแม่นยำของตัวเลื่อน

en: Slider initial value
th: ค่าตั้งต้นของตัวเลื่อน

en: Slider left/right text separator
th: ตัวคั่นคำตอบ สำหรับตัวเลื่อน (ทางซ้าย/ขวา)

en: Slider maximum value
th: ค่าสูงสุดของตัวเลื่อน

en: Slider minimum value
th: ค่าต่ำสุดของตัวเลื่อน

en: Slider starts at the middle position
th: ตัวเลื่อนแสดงที่ตำแหน่งกลางสเกล

en: Slider with emoticon
th: สไลด์กับอีโมติคอน

en: Slovak
th: สโลวัก

en: Slovenian
th: สโลเวเนีย

en: Some URL description
th: รายละเอียดของที่อยู่เว็บไซต์ (URL)

en: Some automatic fixes were already applied.
th: การแก้ไขบางอย่างโดยอัตโนมัติถูกนำไปใช้แล้ว

en: Some description text
th: คำอธิบาย

en: Some directories are not writable. Please change the folder permissions for /tmp and /upload/themes in order to enable this option.
th: มีไดเรกทอรีบางไดเรกทอรีที่ไม่สามารถเขียนได้ กรุณาเปลี่ยนสิทธิ์โฟลเดอร์สำหรับ /tmp และ /upload/templates เพื่อเปิดใช้งานตัวเลือกนี้

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
th: อีเมลบางคนไม่ได้ส่งเนื่องจากเซิร์ฟเวอร์ไม่รับอีเมลหรืออาจมีข้อผิดพลาดอื่น ๆ เกิดขึ้น

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
th: บางรายการมีการกำหนดวันที่ถูกต้องตามรูปแบบซึ่งยังไม่ถูกต้องหรือไม่ถูกต้องอีกต่อไป

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
th: ขั้นตอนง่ายๆ ในการสร้างแบบสอบถามชิ้นแรกของคุณ:

en: Some questions have been disabled
th: บางคำถามถูกปิดการใช้งาน

en: Some text in this answer
th: บางข้อความในคำตอบนี้

en: Something went wrong!
th: บางอย่างผิดพลาด!

en: Something went wrong! Are the survey menus properly restored?
th: บางอย่างผิดพลาด! เมนูสำรวจถูกเรียกคืนอย่างถูกต้องหรือไม่?

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
th: ขออภัย ไม่มีลักษณะของคำถามที่ท่านต้องการในแบบสอบถามนี้

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
th: ขออภัย การตอบแบบสอบถามของท่านได้เกินโควต้าของแบบสอบถามนี้

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
th: ขออภัย โมดูลของ LDAP ได้หายไปจากการตั้งค่าของ PHP ของท่าน

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
th: ขออภัย เนื่องจากคำถามนี้ได้ยังไม่มีการตอบคำถามดังนั้นแผนภูมิจะไม่สามารถแสดงได้

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
th: ขออภัย แต่คำถามนี้มีตัวเลือกคำตอบมากเกินไปที่จะแสดงอย่างถูกต้องในแผนภูมิ

en: Sorry, file type %s (extension : %s) is not allowed!
th: ขออภัยไม่อนุญาตให้ใช้ไฟล์ประเภท %s (นามสกุล: %s)

en: Sorry, no more files can be uploaded!
th: ขออภัย ไม่สามารถอัพโหลดไฟล์ได้อีก!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
th: ขออภัย, อนุญาตไฟล์เฉพาะประเภท %s

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
th: ขออภัย, คำถามสามารถอัพโหลดได้เพียง %s ไฟล์!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
th: ขออภัย ชื่อที่คุณป้อนสำหรับการตั้งค่าชื่อลาเบลมีอยู่แล้วในฐานข้อมูล กรุณาเลือกชื่ออื่น

en: Sorry, the request failed!
th: ขออภัย, การทำงานล้มเหลว

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
th: ขออภัย, ฟล์ที่อัปโหลด (%s) มีขนาดใหญ่กว่าขนาดที่อนุญาติ %s KB.

en: Sorry, there are no files for this response.
th: ขออภัยไม่มีไฟล์สำหรับการดำเนินการนี้

en: Sorry, there was an error uploading your file, error code : %s.
th: ขออภัยเกิดข้อผิดพลาดในการอัปโหลดไฟล์ของคุณ รหัสข้อผิดพลาด: %s

en: Sorry, there was an error uploading your file.
th: ขออภัย มีข้อผิดพลาดในการอัพโหลดไฟล์ของคุณ

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
th: ขออภัย, ไฟล์นามสกุล (%s) ไม่อนุญาต!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
th: ขออภัย ไฟล์มีขนาดใหญ่เกินไป อนุญาตเฉพาะไฟล์ขนาดไม่เกิน %01.2f MB เท่านั้น

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
th: ขออภัย, ไฟล์นี้ใหญ่เกินไป. อนุญาตให้ไฟล์ใหญ่ที่สุดเพียง %s KB .

en: Sorry, this file was not found.
th: ขออภัย ไม่พบไฟล์

en: Sorry, this response was not found.
th: ขออภัยไม่พบการตอบนี้

en: Sorry, unable to check extension of this file type %s.
th: ขออภัยไม่สามารถตรวจสอบส่วนขยายของไฟล์ประเภทนี้ %s ได้

en: Sort answers alphabetically
th: เรียนลำดับคำตอบตามตัวอักษร

en: Sort order
th: เรียงลำดับ

en: Sort the answer options alphabetically
th: เรียงลำดับตัวเลือกคำตอบตามลำดับตัวอักษร

en: Source table
th: ตารางแหล่งที่มา

en: Spanish
th: สเปน

en: Spanish (Argentina)
th: สเปน (อาร์เจนตินา)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
th: สเปน (อาร์เจนตินา) (ไม่เป็นทางการ)

en: Spanish (Chile)
th: สเปน (ชิลี)

en: Spanish (Mexico)
th: สเปน (แม็กซิโก)

en: Specify how array-filtered subquestions should be displayed
th: ระบุวิธีการกรองอาร์เรย์ ที่คำถามย่อยควรจะแสดง

en: Square
th: สี่เหลี่ยมจตุรัส

en: Square root
th: รากที่สอง

en: Standard deviation
th: ค่าเบี่ยงเบนมาตรฐาน

en: Standard fields
th: ฟิลด์มาตรฐาน

en: Standard token fields
th: ฟิลด์โทเค็นแบบมาตรฐาน

en: Stars
th: ดาว

en: Start HTML editor in a popup window
th: เริ่มแก้ไข HTML ในหน้าต่างป๊อปอัพ

en: Start bounce processing
th: เริ่มต้นการประมวลผลตีกลับ

en: Start database upgrade
th: เริ่มอัปเกรดฐานข้อมูล

en: Start date/time:
th: วัน/เวลา ที่เริ่ม:

en: Start installation
th: เริ่มการติดตั้ง

en: Start language
th: ภาษาเริ่มต้น

en: Start language:
th: ภาษาเริ่มต้น

en: Start survey
th: เริ่มการสำรวจ

en: Start the tour
th: เริ่มต้นการทัวร์

en: Start: %s
th: เริ่ม: %s

en: Started but not yet completed
th: เริ่มทำแต่ยังไม่เสร็จสมบูรณ์

en: Starting from:
th: เริ่มต้นจาก:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
th: เวอร์ชั่น 2.05 ในชื่อตัวแปรควรประกอบด้วยตัวอักษรและตัวเลขและไม่อาจเริ่มต้นด้วยหมายเลข ชื่อตัวแปรนี้ถูกยกเลิก

en: Statistics
th: สถิติข้อมูล

en: Statistics URL
th: URL สถิติ

en: Statistics report language:
th: รูปแบบภาษาในรายงานสถิติ:

en: Statistics survey %s
th: สถิติแบบสอบถาม %s

en: Status
th: สถานะ

en: Status:
th: สถานะ:

en: Stay safe and up to date
th: เพื่อความปลอดภัยและทันสมัย

en: Step 1:
th: ขั้นที่ 1:

en: Step 2:
th: ขั้นที่ 2:

en: Step value
th: ค่าที่กำหนดตามขั้น

en: Stop this survey
th: หยุดแบบสอบถามนี้

en: Storage
th: พื้นที่เก็บข้อมูล

en: Store the city?
th: บันทึกเมืองหรือไม่?

en: Store the country?
th: บันทึกประเทศหรือไม่?

en: Store the postal code?
th: บันทึกรหัสไปรษณีย์หรือไม่?

en: Store the state?
th: บันทึกรัฐหรือไม่?

en: Straight
th: ตามลำดับ

en: Strip HTML and PHP tags from a string
th: แยก TAG HTML และ PHP ออกจากข้อความ

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
th: ตัดช่องว่าง (หรือตัวอื่น ๆ) จากต้นและท้ายอักขระ

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
th: ตัดช่องว่าง (หรือตัวอื่น ๆ ) จากจุดเริ่มต้นอักขระ

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
th: ตัดช่องว่าง (หรือตัวอื่น ๆ ) จากท้ายอักขระ

en: Structure
th: โครงสร้าง

en: Style:
th: รูปแบบ:

en: Subject:
th: เรื่อง:

en: Submission date
th: วันส่ง

en: Submit
th: ส่ง

en: Submit Your Survey.
th: ส่งคำตอบของแบบสอบถาม

en: Submit your answers
th: ส่งคำตอบของท่าน

en: Submit your survey.
th: ส่งแบบสอบถาม

en: Submitted
th: ยืนยันแล้ว

en: Subquestion ID
th: รหัสคำถามย่อย

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
th: รหัส คำถามย่อย อาจมีเพียงตัวอักษรและตัวเลข

en: Subquestion codes must be unique.
th: รหัส คำถามย่อย ต้องไม่ซ้ำกัน

en: Subquestion validation equation
th: สมการการตรวจสอบคำถามย่อย

en: Subquestion validation tip
th: เคล็ดลับการตรวจสอบคำถามย่อย

en: Subquestions
th: คำถามย่อย

en: Subquestions %s could not be updated.
th: คำถามย่อย %s ไม่สามารถอัพเดตได้.

en: Subquestions were successfully saved.
th: บันทึกคำถามย่อยเรียบร้อย

en: Subscribe to ComfortUpdate!
th: สมัครสมาชิกเพื่อใช้งานการปรับปรุงอย่างง่าย!

en: Subtotals based on displayed questions:
th: ผลรวมย่อยตามคำถามที่ปรากฏ:

en: Success
th: สำเร็จ

en: Success!
th: สำเร็จ!

en: Successful login
th: การเข้าสู่ระบบสำเร็จ

en: Successfully created CPDB entries
th: สร้างรายการ CPDB เรียบร้อยแล้ว

en: Successfully created token entries
th: ทำการสร้างรายการโทเค็นแล้ว

en: Successfully deleted user group.
th: ลบกลุ่มผู้ใช้เรียบร้อยแล้ว

en: Sum
th: ผลรวม

en: Summary
th: สรุป

en: Summary for %s
th: สรุปสำหรับ %s

en: Superadministrator
th: ผู้ดูแลสูงสุด

en: Support this project - Donate to
th: สนับสนุนโครงการนี้ได้โดยการบริจาคไปยัง

en: Support this project - Donate to %s!
th: สนับสนุนโครงการนี้ - บริจาคให้ %s

en: Survey
th: แบบสอบถาม

en: Survey %s
th: แบบสอบถาม %s

en: Survey Has Been Deactivated
th: แบบสอบถามได้ถูกยกเลิกการทำงานแล้ว

en: Survey ID
th: ID แบบสอบถาม:

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
th: หมายเลขแบบสอบถาม (ID) %d ถูกบันทึกที่ %s รวมทั้งหมด %d รายการ

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
th: ID แบบสอบถาม %d ถูกบันทึกที่ %s รวมทั้งหมด %d รายการ (%s)

en: Survey ID (SID)
th: รหัสการสำรวจ (SID)

en: Survey ID:
th: หมายเลขแบบสำรวจ:

en: Survey URL:|Survey URLs:
th: URL แบบสำรวจ: URL แบบสำรวจ:

en: Survey activation
th: การเปิดใช้งานแบบสอบถาม

en: Survey activation error
th: ผิดพลาดในการเปิดใช้งานการสำรวจ

en: Survey administrator %s (%s)
th: ผู้ดูแลแบบสำรวจ %s (%s)

en: Survey archive (*.lsa)
th: แบบสำรวจที่เก็บ (*.la)

en: Survey archive (.lsa)
th: แบบสอบถามเก่า (.lsa)

en: Survey archive - only available for active surveys
th: ที่เก็บแบบสำรวจ - เฉพาะสำหรับการสำรวจที่มีการใช้งานเท่านั้น

en: Survey bounce email address:
th: การสำรวจที่อีเมลตีกลับ:

en: Survey cannot be activated yet.
th: แบบสอบถามยังไม่สามารถทำงานได้ในขณะนี้

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
th: แบบสอบถามไม่สามารถเริ่มทำงานได้ เนื่องจากท่านไม่ได้รับอนุญาต หรือ ไม่มีคำถามใดๆ ในแบบสอบถามนี้

en: Survey content
th: เนื้อหาแบบสอบถาม

en: Survey copy summary
th: สรุปการคัดลอกแบบสอบถาม

en: Survey could not be created because it did not have a title
th: แบบสอบถามไม่สามารถสร้างขึ้นได้ กรุณาใส่ชื่อของแบบสอบถามก่อน

en: Survey could not be updated
th: แบบสอบถามไม่สามารถอัพเดตได้

en: Survey could not be updated, please fix the following error:
th: ไม่สามารถอัปเดตการสำรวจได้ โปรดแก้ไขข้อผิดพลาดต่อไปนี้:

en: Survey data policy
th: นโยบายข้อมูลการสำรวจ

en: Survey data policy checkbox label:
th: ลาเบลเช็คบ๊อกข้อมูลนโยบายการสำรวจ:

en: Survey data policy error message:
th: ข้อมูลข้อผิดพลาดของนโยบายข้อมูลการสำรวจ:

en: Survey data policy error:
th: ข้อผิดพลาดเกี่ยวกับนโยบายข้อมูลการสำรวจ:

en: Survey data policy label:
th: ลาเบลนโยบายข้อมูลการสำรวจ:

en: Survey data policy message:
th: ข้อความนโยบายข้อมูลการสำรวจ:

en: Survey data policy notice error:
th: ข้อสังเกตเกี่ยวกับนโยบายข้อมูลการสำรวจ:

en: Survey data policy notice label:
th: ลาเบลแจ้งเตือนนโยบายข้อมูลการสำรวจ:

en: Survey data policy notice:
th: หมายเหตุนโยบายข้อมูลการสำรวจ:

en: Survey data policy:
th: นโยบายข้อมูลการสำรวจ:

en: Survey deleted.
th: ลบแบบสอบถามแล้ว

en: Survey deletion
th: การลบแบบสอบถาม

en: Survey description
th: คำอธิบายการสำรวจ

en: Survey display mode is set to %s:
th: โหมดการสำรวจแบบสำรวจถูกตั้งค่าเป็น %s:

en: Survey does not pass consistency check
th: แบบสอบถามไม่ผ่านการตรวจสอบความเที่ยงตรง

en: Survey expiration date
th: วันสิ้นสุดของแบบสอบถาม

en: Survey files deleted.
th: ลบไฟล์การสำรวจแล้ว

en: Survey general settings
th: สำรวจการตั้งค่าทั่วไป

en: Survey group
th: กลุ่มแบบสำรวจ

en: Survey group ID
th: รหัสกลุ่มสำรวจ

en: Survey group:
th: กลุ่มแบบสำรวจ:

en: Survey groups
th: กลุ่มสำรวจ

en: Survey groups:
th: กลุ่มสำรวจ:

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
th: แบบสอบถามได้เริ่มทำงานแล้ว ตารางผลลัพธ์ได้ถูกสร้างขึ้นแล้ว

en: Survey id
th: รหัสการสำรวจ

en: Survey import summary
th: สรุปการนำเข้าแบบสอบถาม

en: Survey language could not be created.
th: ไม่สามารถสร้างภาษาในการสำรวจได้

en: Survey list
th: รายการแบบสอบถาม

en: Survey logic file
th: ไฟล์ตรรกะของแบบสำรวจ

en: Survey logic view
th: มุมมองลอจิกการสำรวจ

en: Survey menu
th: เมนูสำรวจ

en: Survey menu entry ID
th: รหัสรายการเมนูการสำรวจ

en: Survey menus
th: เมนูสำรวจ

en: Survey name
th: ชื่อแบบสอบถาม

en: Survey name (ID)
th: แบบสอบถามเลขที่ (ID):

en: Survey name (ID):
th: ชื่อแบบสอบถาม (เลขที่):

en: Survey not found
th: ไม่พบการสำรวจ

en: Survey options for theme %s
th: ตัวเลือกการสำรวจสำหรับธีม %s

en: Survey overview
th: ภาพรวมการสำรวจ

en: Survey owner:
th: เจ้าของแบบสำรวจ:

en: Survey participant attributes
th: ผู้เข้าร่วมการสำรวจคุณสมบัติ

en: Survey participant attributes to create
th: คุณลักษณะของผู้เข้าร่วมการสำรวจที่สร้าง

en: Survey participant data (if available)
th: ข้อมูลผู้เข้าร่วมการสำรวจ (ถ้ามี)

en: Survey participant export options
th: ตัวเลือกการส่งออกของผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Survey participant settings
th: การตั้งค่าผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Survey participant summary
th: สรุปผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: Survey participants
th: ผู้เข้าร่วมแบบสอบถาม

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
th: ผู้เข้าร่วมการสำรวจไม่ได้รับการเริ่มต้นใช้สำหรับการสำรวจครั้งนี้

en: Survey permissions
th: สิทธิ์ของแบบสอบถาม

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
th: อัพเดตการอนุญาตของแบบสอบถามสำหรับผู้ใช้กลุ่มนี้เรียบร้อย

en: Survey permissions were successfully updated.
th: อัพเดตการอนุญาตของแบบสอบถามเรียบร้อย

en: Survey preview only for administration users:
th: แสดงตัวอย่างแบบสอบถามสำหรับผู้บริหารระบบเท่านั้น:

en: Survey quick actions
th: สำรวจการดำเนินการอย่างรวดเร็ว

en: Survey quota
th: โควต้าของแบบสอบถาม

en: Survey quotas
th: โควต้าของแบบสอบถาม

en: Survey registration confirmation
th: อีเมล์สำหรับบุคคลทั่วไปที่ลงทะเบียน

en: Survey response
th: การตอบคำถามของแบบสอบถาม

en: Survey response %d
th: การตอบคำถามของแบบสอบถาม %d

en: Survey responses
th: การตอบแบบสำรวจ

en: Survey security
th: ความปลอดภัยของแบบสอบถาม

en: Survey settings
th: การตั้งค่าแบบสอบถาม

en: Survey settings were successfully saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแบบสอบถามเรียบร้อยแล้ว

en: Survey settings:
th: การตั้งค่าการสำรวจ:

en: Survey status:
th: สถานะแบบสอบถาม:

en: Survey storage
th: ที่จัดเก็บแบบสำรวจ

en: Survey structure
th: โครงสร้างการสำรวจ

en: Survey structure (*.lss)
th: โครงสร้างแบบสำรวจ (*.lss)

en: Survey structure (.lss)
th: โครงสร้างแบบสอบถาม (lss.)

en: Survey structure import summary
th: สรุปการนำเข้าโครงสร้างแบบสอบถาม

en: Survey summary
th: สรุปผลการสำรวจ

en: Survey template options
th: ตัวเลือกเทมเพลตการสำรวจ

en: Survey text elements
th: สำรวจองค์ประกอบข้อความ

en: Survey theme
th: ธีมแบบสำรวจ

en: Survey theme:
th: ธีมแบบสำรวจ:

en: Survey themes
th: ธีมแบบสำรวจ

en: Survey title
th: ชื่อการสำรวจ

en: Survey title and description
th: หัวข้อและรายละเอียดแบบสอบถาม

en: Survey title:
th: ชื่อเรื่องแบบสอบถาม

en: Survey-SID/Group
th: รหัสแบบสำรวจ/กลุ่ม

en: Survey?
th: สำรวจ?

en: Surveys
th: แบบสอบถาม

en: Surveys in this group
th: การสำรวจในกลุ่มนี้

en: Surveys in this group:
th: การสำรวจในกลุ่มนี้:

en: Swahili
th: ภาษาสวาฮิลี

en: Swedish
th: สวีเดน

en: Switch to closed-access mode
th: เปลี่ยนเป็นโหมดการเข้าถึงแบบปิด

en: System information
th: ข้อมูลระบบ

en: System overview
th: ภาพรวมของระบบ

en: TIS620 Thai
th: ไทย TIS620

en: Tab
th: แถบ

en: Tab-separated-values format (*.txt)
th: รูปแบบ Tab-separated-values (*.txt)

en: Table column usage
th: ตารางการใช้งานคอลัมน์

en: Table prefix
th: คำนำหน้าชื่อตาราง

en: Table prefix:
th: พรีฟิกซ์ของตาราง:

en: Table size usage
th: ตารางการใช้งานขนาด

en: Tagalog
th: ตากาล็อก

en: Tajik
th: ทาจิกิสถาน

en: Take ownership
th: เข้าควบคุมโดยเป็นเจ้าของ

en: Tamil
th: ทมิฬ

en: Tangent
th: แทนเจนต์

en: Target (sub-)question:
th: เป้าหมาย คำถาม(ย่อย):

en: Target database version:
th: รุ่นของฐานข้อมูลปลายทาง:

en: Target question
th: คำถามเป้าหมาย

en: Template
th: แม่แบบ

en: Template '%s' could not be found.
th: ไม่พบเทมเพลต %s

en: Template '%s' does already exist.
th: ไม่พบเทมเพลท '%s'

en: Template '%s' was successfully deleted.
th: เทมเพลท  '%s' ได้ถูกลบแล้ว

en: Template Sample
th: ตัวอย่างตัวแบบ

en: Template could not be renamed to '%s'.
th: เทมเพลตไม่สามารถเปลี่ยนชื่อเป็น '%s' ได้

en: Template editor mode:
th: โหมดการแก้ไขเทมเพลต:

en: Template editor:
th: ตัวแก้ไขเทมเพลต:

en: Template permissions were updated successfully.
th: การอนุญาตสำหรับการดำเนินการกับเทมเพลทได้ถูกอัพเดตแล้ว

en: Template:
th: เทมเพลต:

en: Template:
th: เทมเพลต:

en: Templates
th: เทมเพลต

en: Terminate survey
th: ยุติการทำแบบสอบถาม

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
th: ทดสอบว่าเซิร์ฟเวอร์ของคุณเปิดการใช้งาน SSL โดยการคลิกที่ลิงค์นี้

en: Test navigation
th: ทดสอบการนำทาง

en: Text [Help] (Tip)
th: ข้อความ [ช่วยเหลือ] (เคล็ดลับ)

en: Text abbreviated:
th: ข้อความโดยย่อ:

en: Text box
th: กล่องข้อความ

en: Text display
th: การแสดงผลข้อความ

en: Text elements
th: องค์ประกอบข้อความ

en: Text input box width
th: ความกว้างของช่องใส่ข้อความ

en: Text input size
th: ขนาดการป้อนข้อความ

en: Text inputs
th: การป้อนเข้าข้อความ

en: Text needs to be lowercase.
th: ตัวอักษรต้องการเป็นตัวพิมพ์เล็ก

en: Text needs to be uppercase.
th: ตัวอักษรต้องการตัวพิมพ์ใหญ่

en: Text questions
th: คำถามแบบตอบในกล่องข้อความ

en: Thai
th: ไทย

en: Thank you for completing this survey.
th: ขอขอบพระคุณที่ท่านได้ร่วมแบบสอบถามนี้

en: Thank you for registering to participate in this survey.
th: ขอบคุณสำหรับการลงทะเบียนเพื่อตอบแบบสอบถามนี้

en: Thank you for registering. You will receive an email shortly.
th: ขอบคุณสำหรับการลงทะเบียน. คุณจะได้รับอีเมลในไม่ช้า

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
th: ขอขอบคุณที่บันทีกการตอบแบบสอบถาม รายละเอียดข้างล่างนี้จะสามารถใช้เมื่อท่านกลับมาดำเนินการตอบแบบสอบถามต่อ กรุณาจดอีเมล์นี้ไว้เป็นอ้างอิงในกรณีที่ลืมรหัสผ่าน

en: Thank you for taking the tour!
th: ขอบคุณสำหรับการทัวร์!

en: Thank you!
th: ขอบคุณ!

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
th: คำเตือนขีด การจำกัดของเวลาครั้งที่ 2 จะยังคงปรากฏอยู่หลายวินาที (จะไม่ปิดหากการตั้งค่านี้ว่างไว้)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
th: ข้อความครั้งที่ 2 จะแสดงเป็น \'คำเตือนการจำกัดเวลา\' (คำเตือนเริ่มต้นจะแสดงขึ้นหากปล่อยให้ว่างไว้)

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
th: การตั้งค่า CAPTCHA ไม่มีผลใด ๆ เนื่องจากคุณไม่มีไลบรารี GD ที่จำเป็นต้องเปิดใช้งานในการกำหนดค่า PHP ของคุณ

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
th: ขณะนี้บริการการปรับปรุงอย่างง่ายอยู่ระหว่างการปรับปรุงระบบ

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
th: การปรับปรุงอย่าง่ายของ LimeSurvey เป็นคุณลักษณะที่ดีที่จะทำให้การปรับปรุงทำ LimeSurvey เป็นรุ่นล่าสุดได้อย่างง่ายดาย หากต้องการที่จะใช้มันคุณจะต้องปรับปรุงคีย์ก่อน

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
th: การปรับปรุงอย่างง่ายของ LimeSurvey เป็นบริการที่ง่ายและสะดวกสำหรับการอัพเดตให้ระบบ LimeSurvey ของท่านให้ทันสมัยตลอดเวลา

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
th: ZIP library ไม่เปิดใช้งานในการตั้งค่าค่า PHP ของคุณจึงไม่สามารถนำเข้าไฟล์ ZIP ได้

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
th: ข้อผิดพลาดดังกล่าวเกิดขึ้นเมื่อเว็บเซิร์ฟเวอร์กำลังประมวลผลคำขอของคุณ

en: The actual question text
th: ข้อความคำถามจริง

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
th: ที่อยู่ที่คุณได้ลงทะเบียนแล้ว ลิงค์เพื่อเข้าสู่แบบสำรวจจะถูกส่งไปยังอีเมล

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
th: เงื่อนไขของคำตอบจะถูกกระจายไปทั่วทั้งคอลัมน์ที่ตั้งไว้

en: The answer options will be shown for each subquestion.
th: ตัวเลือกคำตอบจะแสดงสำหรับแต่ละคำถามย่อย

en: The answer to the security question is incorrect.
th: คำตอบของคำถามเพื่อความปลอดภัยไม่ถูกต้อง

en: The availability of options is related to the type of question you previously chose.
th: ความพร้อมใช้งานของตัวเลือกที่เกี่ยวข้องกับประเภทของคำถามที่คุณเลือกไว้ก่อนหน้านี้

en: The basic functions
th: ฟังก์ชั่นพื้นฐาน

en: The closed access mode needs a participant list, which you may create by clicking on the menu entry 'Participants'.
th: โหมดการเข้าถึงที่ จำกัด ต้องการรายชื่อผู้เข้าร่วมซึ่งคุณสามารถสร้างได้โดยคลิกที่รายการเมนู 'ผู้เข้าร่วม'

en: The condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
th: ไม่สามารถเพิ่มเงื่อนไขได้! มันไม่ได้รวมคำถามและ / หรือคำตอบที่เป็นไปตามเงื่อนไข โปรดตรวจสอบว่าคุณได้เลือกคำถามและคำตอบแล้ว

en: The condition could not be updated! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
th: ไม่สามารถอัปเดตเงื่อนไขได้! ไม่ได้รวมคำถามและ / หรือคำตอบที่เป็นไปตามเงื่อนไข โปรดตรวจสอบว่าคุณได้เลือกคำถามและคำตอบแล้ว

en: The content of this box is the actual question text shown to your participants. It may be empty, but that is not recommended. You may use all the power of our WYSIWYG editor to make your question shine.
th: เนื้อหาของกล่องนี้เป็นข้อความคำถามที่แท้จริงที่ผู้เข้าร่วมของคุณแสดง อาจไม่ว่าง แต่ไม่แนะนำ คุณสามารถใช้พลังของโปรแกรมแก้ไขแบบ WYSIWYG ทั้งหมดของเราเพื่อทำให้คำถามของคุณเปล่งประกาย

en: The database does not meet the minimum MySQL/MariaDB server version requirement for LimeSurvey (%s). Found version: %s
th: ฐานข้อมูลไม่เป็นไปตามความต้องการขั้นต่ำ ต้องการ MySQL/MariaDB รุ่นเซิร์ฟเวอร์สำหรับ LimeSurvey (%s) แต่พบว่าคุณมีรุ่น %s

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
th: ฐานข้อมูลมีอยู่และมีตาราง LimeSurvey

en: The database has been updated from version %s to version %s.
th: ฐานข้อมูลได้ถูกปรับปรุงจากรุ่น %s ไปยังรุ่น %s แล้ว

en: The database you specified does already exist.
th: ฐานข้อมูลที่ระบุมีอยู่แล้ว

en: The database you specified does not exist:
th: ฐานข้อมูลที่คุณระบุไม่มีอยู่:

en: The email address is not valid.
th: อีเมล์ไม่ถูกต้อง

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
th: ที่อยู่อีเมลที่คุณระบุได้ลงทะเบียนและการสำรวจเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: The email you used is not valid. Please try again.
th: อีเมล์ที่ท่านให้ไม่ปรากฏในฐานข้อมูล กรุณาลองอีกครั้ง

en: The end message
th: ข้อความสิ้นสุด

en: The entry was assigned the following record id:
th: การเพิ่มข้อมูลได้ถูกกำหนดตาม ID ดังที่ปรากฏ:

en: The existing label set has assessment values assigned.
th: ชุดลาเบลที่มีอยู่ได้รับการกำหนดค่าเรียบร้อยแล้ว

en: The existing label set has different/more languages.
th: ชุดลาเบลที่มีอยู่ มีการกำหนดภาษาอื่นหรือที่แตกต่างอยู่ก่อนแล้ว

en: The file %s was deleted.
th: ลบไฟล์ %s แล้ว

en: The file has been successfully uploaded.
th: ไฟล์ได้รับการอัพโหลดเรียบร้อยแล้ว

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
th: ไม่มีโฟลเดอร์ %s อยู่และไม่สามารถสร้างขึ้นได้

en: The following LimeSurvey updates are available:
th: ท่านสามารถอัพเดต LimeSurvey ได้ดังนี้

en: The following additional fields were found in your CSV file.
th: พบฟิลด์เพิ่มเติมในไฟล์ CSV ของคุณ

en: The following answers should be deleted:
th: คำตอบเหล่านี้ควรถูกลบ:

en: The following conditions should be deleted:
th: เงื่อนไขต่อไปนี้ควรจะถูกลบ:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
th: ไฟล์ที่ปรากฏนี้จำเป็นต้องถูกแก้ไขหรือลบทิ้ง แต่ได้เกิดการแก้ไขก่อนหน้าโดยบุคคลอื่น

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
th: ไฟล์ต่อไปนี้จะถูกเพิ่มโดยการปรับปรุง แต่มีอยู่แล้ว นี่คือสิ่งที่ไม่ปกติและอาจเป็นผลมาจากความพยายามที่ปรับปรุงก่อนหน้านี้

en: The following groups should be deleted:
th: กลุ่มเหล่านี้ควรถูกลบ:

en: The following old survey participants tables could be restored:
th: ตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจเก่าต่อไปนี้สามารถเรียกคืนได้:

en: The following old survey participants tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
th: ตารางโทเค็นต่อไปนี้ควรจะถูกลบเพราะไม่พบการบันทึกหรือแบบสอบถามต้นกำเนิดไม่มีอยู่:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
th: แบบสอบถามที่ปรากฏสามารถลบได้หากไม่อยู่ในการใช้งานแล้ว

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
th: แบบสอบถามเก่าต่อไปนี้ควรจะถูกลบเพราะไม่พบการบันทึกหรือแบบสอบถามต้นกำเนิดไม่มีอยู่:

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
th: รายชื่อโทเค็นเก่าที่ปรากฏสามารถลบได้หากไม่อยู่ในการใช้งานแล้ว

en: The following problems have been found:
th: พบข้อบกพร่องบางประการ:

en: The following questions should be deleted:
th: คำถามเหล่านี้ควรถูกลบ:

en: The following steps will be done by this update:
th: ขั้นตอนที่ปรากฏต่อไปนี้จะนำไปสู่การอัพเดตดังกล่าว

en: The following survey language settings should be deleted:
th: การตั้งค่าภาษาของแบบสอบถามเหล่านี้ควรถูกลบ:

en: The following surveys are available:
th: แบบสอบถามที่แสดงนี้เปิดสำหรับการรับข้อมูล

en: The following surveys have an errorneous question group order. Please go to each survey respectively, check the group order and save it.
th: การสำรวจต่อไปนี้มีคำสั่งกลุ่มคำถามที่ผิดพลาด โปรดไปที่การสำรวจแต่ละครั้งตามลำดับ ตรวจสอบลำดับของกลุ่มและบันทึก

en: The following surveys have an errorneous question order. Please go to each question and group respectively, check the question order and save it.
th: การสำรวจต่อไปนี้มีคำสั่งคำถามผิดพลาด โปรดไปที่แต่ละคำถามและกลุ่มตามลำดับ ตรวจสอบคำสั่งคำถามและบันทึก

en: The following surveys should be deleted:
th: แบบสอบถามเหล่านี้ควรถูกลบ:

en: The following user group assignments should be deleted:
th: การกำหนดกลุ่มผู้ใช้ต่อไปนี้ควรถูกลบ:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
th: ไม่พบไฟล์ของฟอนต์ %s ในไดเร็กทอรี่ <limesurvey root folder>/fonts หากต้องการสร้างแผนภูมิ กรุณาอ่านเท็กไฟล์ภาษาของคุณ ในฟอนต์ไดเร็กทอรี่

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
th: ตัวจับเพื่อเลื่อนจะปรากฏขึ้นที่ตรงกลางของแถบเลื่อน ยกเว้น หากมีการตั้งค่าเริ่มต้นการของการเลื่อน (ขณะนี้ยังไม่ได้ตั้งค่าเริ่มต้น)

en: The imap PHP library is not installed or not activated. Please contact your system administrator.
th: PHP IMAP ไม่ได้ติดตั้ง กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
th: ภาษาของไฟล์กลุ่มที่นำเข้าอย่างน้อยต้องมีภาษาที่ฐานของแบบสอบถามนี้

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
th: ภาษาของไฟล์คำถามที่นำเข้าอย่างน้อยต้องมีภาษาฐานของแบบสอบถามนี้

en: The last column shows the total for the row.
th: คอลัมน์สุดท้ายแสดงผลรวมของแต่ละรายการ

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
th: รายการล่าสุด แสดงผลรวมของคอลัมน์ และคอลัมน์สุดท้ายแสดงผลรวมของแต่ละรายการ

en: The last row shows the total for the column.
th: รายการสุดท้าย แสดงผลรวมของคอลัมน์

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
th: อัพโหลดครบตามจำนวนสูงสุด คุณกลับไปยังแบบสอบถาม

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
th: ข้อความที่จะแสดงเมื่อเวลาที่กำหนดหมดอายุ (ข้อความเริ่มต้นจะแสดงการตั้งค่านี้ถ้าถูกปล่อยว่างไว้)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
th: จำนวนขั้นต่ำของไฟล์ยังไม่ได้รับการอัพโหลด

en: The most important question-related options are displayed here.
th: ตัวเลือกที่เกี่ยวข้องกับคำถามที่สำคัญที่สุดจะปรากฏที่นี่

en: The most important settings of your survey can be reached from this sidebar: the survey settings menu and the survey structure menu. You may resize it to fit your screen to easily navigate through the available options. If the size of the sidebar is too small, the options get collapsed and the quick-menu is displayed. If you wish to work from the quick-menu, either click on the arrow button or drag it to the left.
th: คุณสามารถเข้าถึงการตั้งค่าที่สำคัญที่สุดของแบบสำรวจได้จากแถบด้านข้างนี้: เมนูการตั้งค่าการสำรวจและเมนูโครงสร้างการสำรวจ คุณสามารถปรับขนาดให้พอดีกับหน้าจอเพื่อให้ง่ายต่อการเลือกตัวเลือกที่มีอยู่ หากขนาดของแถบด้านข้างเล็กเกินไปตัวเลือกจะยุบลงและเมนูด่วนจะปรากฏขึ้น หากคุณต้องการใช้งานจากเมนูด่วนให้คลิกปุ่มลูกศรหรือลากไปทางซ้าย

en: The name must be unique for all menu entries throughout the software.
th: ชื่อต้องไม่ซ้ำกันสำหรับรายการเมนูทั้งหมดตลอดซอฟต์แวร์

en: The new question group/question order was successfully saved.
th: บันทึกลำดับ กลุ่มคำถาม/คำถามใหม่ เรียบร้อยแล้ว

en: The participant cannot upload a single file larger than this size. Server configuration allow a maximum file size of %s KB.
th: ผู้เข้าร่วมไม่สามารถอัปโหลดไฟล์เดียวที่มีขนาดใหญ่กว่าขนาดการกำหนดค่าเซิร์ฟเวอร์อนุญาตให้มีขนาดไฟล์สูงสุด %s KB

en: The password can't be empty.
th: รหัสผ่านไม่สามารถว่างได้

en: The password will be generated and sent by email.
th: รหัสผ่านถูกสร้างและส่งไปยังอีเมล์แล้ว

en: The password you have chosen at the optional settings step.
th: รหัสผ่านที่คุณเลือกจะเป็นตัวเลือกในขั้นตอนการตั้งค่า

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
th: สิทธิ์ของ superadmin นี้ไม่สามารถอัปเดตได้!

en: The plugin settings were saved.
th: บันทึกการตั้งค่าปลั้กอินแล้ว

en: The plugin was not found.
th: ไม่พบปลั้กอิน

en: The question bar
th: แถบคำถาม

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
th: ไม่สามารถเพิ่มคำถามได้ อย่างน้อยคุณต้องป้อนรหัสคำถาม

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
th: ไม่สามารถเพิ่มคำถามได้ กรุณาใส่รหัสของคำถาม

en: The question could not be imported for the following reasons:
th: ไม่สามารถนำเข้าคำถามได้ด้วยเหตุผล:

en: The question group was deleted.
th: ลบกลุ่มคำถามแล้ว

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
th: การบันทึกการตอบแบบสอบถามของคุณไม่ได้มีการระบุข้อมูลใด ๆ เกี่ยวกับคุณ เว้นแต่จะมีคำถามที่เฉพาะเจาะจงอย่างชัดเจน

en: The records have been saved successfully!
th: บันทึกเรียบร้อยแล้ว

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
th: การตรวจสอบข้อมูลซ้ำได้ดำเนินการกับตารางที่อาจเป็นส่วนเกินหลังจากแบบสอบถามได้ถูกยกเลิก ท่านสามารถลบข้อมูลเหล่านี้ได้หากไม่ต้องการใช้งาน

en: The related survey is missing.
th: แบบสอบถามที่เกี่ยวข้องได้หายไป

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
th: ไม่สามารถเข้าใจคำขอของเซิร์ฟเวอร์ได้เนื่องจากไวยากรณ์ที่มีรูปแบบไม่ถูกต้อง

en: The requested URL was not found on this server.
th: ไม่พบ URL ที่ร้องขอในเซิร์ฟเวอร์นี้

en: The requested files do not exist on the server.
th: ไฟล์ที่ต้องการไม่พบบน Server

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
th: ไดเรกทอรีที่จำเป็นสำหรับการบันทึกไฟล์ที่อัปโหลดไม่สามารถสร้างได้ กรุณาตรวจสอบสิทธฺ์ บนไดเรกทอรี /upload/surveys

en: The response record %s was updated.
th: คำตอบจำนวน %s ได้รับการปรับปรุงแล้ว

en: The response timings table has been renamed to:
th: ตารางกำหนดเวลาตอบคำถามได้ถูกเปลี่ยนชื่อไป:

en: The responses table has been renamed to:
th: ตารางของการตอบแบบสอบถามได้ถูกเปลี่ยนชื่อเป็น:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
th: การตอบแบบสอบถามสำหรับแบบสอบถามนี้ไม่สามารถเข้าถึงได้จากระบบของ LimeSurvey อีกต่อไป

en: The selected attribute was invalid.
th: คุณสมบัติที่เลือกไม่ถูกต้อง

en: The server tried to call an unknown view!
th: เซิร์ฟเวอร์พยายามที่จะเรียกมุมมองที่ไม่รู้จัก!

en: The settings tab with the survey menu
th: แท็บการตั้งค่าที่มีเมนูสำรวจ

en: The sidebar
th: แถบด้านข้าง

en: The sum must be at least %s
th: ผลรวมต้องไม่น้อยกว่า %s

en: The sum must be at most %s
th: ผลรวมต้องไม่มากกว่า %s

en: The sum must be between %s and %s
th: ผลรวมต้องอยู่ระหว่าง %s ถึง %s

en: The sum must equal %s
th: ผลรวมต้องเท่ากับ %s

en: The sum must equal %s.
th: ผลรวมต้องเท่ากับ %s.

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
th: ผลรวมของอินพุตตัวเลขหลายตัวต้องมากกว่าค่านี้

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
th: แบบสอบถามนี้จะไม่สามารถเริ่มทำงานได้จนกว่าข้อบกพร่องเหล่านี้ยังไม่ถูกแก้ไข

en: The survey description
th: คำอธิบายการสำรวจ

en: The survey group '%s' was deleted.
th: กลุ่มการสำรวจ %s ถูกลบแล้ว

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
th: แบบสำรวจที่คุณพยายามเข้าร่วมดูเหมือนจะไม่มีอยู่

en: The survey participant was successfully updated.
th: ผู้เข้าร่วมการสำรวจได้ปรับปรุงเรียบร้อยแล้ว

en: The survey response table could not be created.
th: ตารางการตอบการสำรวจไม่สามารถสร้างได้

en: The survey structure
th: โครงสร้างการสำรวจ

en: The survey title
th: ชื่อการสำรวจ

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
th: แบบสอบถามนี้จะหมดเวลาโดยการตั้งค่าวันหมดเวลาใน เมนูการตั้งค่าแบบสอบถาม

en: The survey you selected does not exist
th: ไม่มีแบบสอบถามที่เลือกในฐานข้อมูล

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
th: ไดเรกทอรีสำหรับการอัปโหลดเทมเพลตไม่มีหรือไม่สามารถเขียนได้

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
th: แสดงข้อความจับเวลาในระหว่างการนับถอยหลัง

en: The theme '%s' has been reset.
th: ธีม %s ถูกรีเซ็ตแล้ว

en: The theme upload directory doesn't exist or is not writable.
th: ไดเรกทอรีอัปโหลดธีมไม่มีอยู่หรือไม่สามารถเขียนได้

en: The three top boxes are the most basic functions of LimeSurvey.
th: กล่องสามกล่องป็นฟังก์ชันขั้นพื้นฐานที่สุดของ LimeSurvey

en: The title of the question group is visible to your survey participants (this setting can be changed later and it cannot be empty). Question groups are important because they allow the survey administrators to logically group the questions. By default, each question group (including its questions) is shown on its own page (this setting can be changed later).
th: ชื่อของกลุ่มคำถามจะปรากฏแก่ผู้เข้าร่วมการสำรวจของคุณ (สามารถเปลี่ยนการตั้งค่านี้ในภายหลังได้และจะต้องไม่ว่างเปล่า) กลุ่มคำถามมีความสำคัญเนื่องจากช่วยให้ผู้บริหารการสำรวจสามารถจัดกลุ่มคำถามได้อย่างมีเหตุผล โดยค่าเริ่มต้นแต่ละกลุ่มคำถาม (รวมถึงคำถาม) จะปรากฏในหน้าเว็บของตนเอง (สามารถเปลี่ยนการตั้งค่านี้ในภายหลัง)

en: The title of your question
th: ชื่อคำถามของคุณ

en: The token field is always checked for duplicates.
th: โทเค็นฟิลด์จะตรวจสอบการซ้ำกันเสมอ

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
th: โทเค็นที่คุณใช้ ไม่ถูกต้องหรือมีการใช้ไปแล้ว

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
th: ไม่พบรายชื่อผู้เข้าร่วมแบบสอบถามที่ให้ หรือรายชื่อถูกใช้ไปแล้ว

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
th: โทเค็นที่คุณให้ไว้ไม่ตรงกับคนที่อยู่ในเซสชั่นของคุณ

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
th: ตารางโทเค็นที่เกี่ยวข้องกับแบบสอบถามนี้ได้ถูกเปลี่ยนชื่อเป็น:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
th: ทำการลบรายชื่อผู้ร่วมแบบสอบถามแล้ว ซึ่งมีผลให้ผู้ที่ถูกลบไม่สามารถเข้าถึงแบบสอบถามนี้ได้อีก

en: The top bar
th: แถบด้านบน

en: The type of your database management system
th: ประเภทของระบบการจัดการฐานข้อมูลของคุณ

en: The update is now complete!
th: การอัพเดตเสร็จสมบูรณ์

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
th: ขณะนี้เซิร์ฟเวอร์ไม่ว่าง เนื่องจากไฟล์อัพเดตรุ่นใหม่กำลังเตรียมการ

en: The user name cannot be changed.
th: ชื่อผู้ใช้ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: The username already exists.
th: ชื่อผู้ใช้นี้มีอยู่แล้ว

en: The value of this variable can not be changed
th: ไม่สามารถแก้ไขค่าตัวแปรนี้ได้

en: The welcome message
th: ข้อความต้อนรับ

en: Theme
th: ธีม

en: Theme %s does not exist.
th: ไม่มีธีม %s อยู่

en: Theme '%s' does not exist.
th: ธีม %s ไม่มี

en: Theme '%s' has been uninstalled because it's not compatible with this LimeSurvey version.
th: ธีม '%s' ได้ถูกถอนการติดตั้งแล้วเนื่องจากไม่สามารถใช้งานกับ LimeSurvey รุ่นนี้ได้

en: Theme '%s' was successfully deleted.
th: ลบธีม '%s' แล้ว

en: Theme editor
th: ตัวแก้ไขธีม

en: Theme editor:
th: ตัวแก้ไขธีม:

en: Theme name
th: ชื่อธีม

en: Theme options
th: ตัวเลือกธีม

en: Theme options differences
th: ความแตกต่างของตัวเลือกธีม

en: Theme options saved.
th: ตัวเลือกธีมถูกบันทึกแล้ว

en: Theme:
th: ธีม:

en: Themes
th: ธีม

en: Themes options for this survey group
th: ธีมตัวเลือกสำหรับกลุ่มสำรวจนี้

en: Themes storage
th: พื้นที่เก็บข้อมูลธีม

en: Themes:
th: ธีมส์:

en: There are %s questions in this survey.
th: มีคำถาม %s ในแบบสำรวจนี้

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
th: มีกลุ่มคำถามที่ยังไม่มีคำถามในการสำรวจนี้ - โปรดสร้างอย่างน้อยหนึ่งคำถามภายในกลุ่มคำถาม

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below, or wait %s seconds.
th: มีจำนวนอีเมล์ค้างส่งเนื่องจากเกินปริมาณสำหรับการส่งหนึ่งครั้ง กรุณาคลิกด้านล่างเพื่อทำการส่งอีเมล์ที่ค้างอยู่หรือ รอ %s วินาที

en: There are no existing conditions in this survey.
th: ไม่มีเงื่อนไขที่อยู่ในแบบสอบถามนี้

en: There are no groups available.
th: ไม่มีกลุ่มที่ใช้ได้

en: There are no label sets which match the survey default language
th: ไม่มีชุดลาเบลที่ตรงกับภาษาเริ่มต้นของการสำรวจ

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
th: ท่านได้มาถึงข้อสุดท้ายของแบบสอบถาม กรุณากด <Submit> เพื่อเสร็จสิ้นการร่วมตอบแบบสำรวจ

en: There are no participants to be exported.
th: ไม่มีมีผู้เข้าร่วมที่ใช้ในการส่งออก

en: There are no questions in this group.
th: ไม่มีคำถามในกลุ่มคำถามนี้

en: There are no questions in this survey
th: ยังไม่มีคำถามสำหรับแบบสอบถามนี้

en: There are no questions in this survey.
th: ยังไม่มีคำถามในแบบสำรวจนี้

en: There are no simple options in this survey theme.
th: ไม่มีตัวเลือกอย่างง่าย ในแบบสำรวจนี้

en: There are no unmapped attributes
th: ไม่มีแอตทริบิวต์ที่ไม่ได้แมป

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
th: มี2แนวทางสำหรับการหยุดแบบสอบถาม กรุณาอ่านให้ละเอียดก่อนเลือก

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
th: ยังคงมี {EMAILCOUNT} อีเมล์ ที่ยังต้องทำการส่ง

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
th: แบบสอบถามนี้มีคำถามทั้งหมด {NUMBEROFQUESTIONS} ข้อ

en: There has to be at least one language.
th: ต้องมีอย่างน้อยหนึ่งภาษา

en: There is 1 question in this survey
th: แบบสอบถามนี้มี 1 คำถาม

en: There is 1 question in this survey.
th: มีคำถาม 1 ข้อในแบบสำรวจนี้

en: There is already a recorded answer for this token
th: มีระเบียนของการเข้าร่วมแบบสอบถามของรายชื่อนี้แล้ว

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
th: พบรายการโทเค็นที่มีอยู่ซ้ำกับรายการใหม่และรายการโทเค็นที่ซ้ำซ้อนจะไม่สามารถดำเนินการทางข้อมูลหลายครั้งได้

en: There is no matching saved survey.
th: ไม่มีแบบสอบถามที่บันทึกไว้

en: There is no matching survey.
th: ไม่พบแบบสอบถามที่ตรงกับที่ต้องการ

en: There is no matching user %s in group %s.
th: ไม่มีผู้ใช้ที่ตรงกับ %s ในกลุ่ม %s

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
th: มีความขัดข้องในการลบเทมเพลท  '%s' กรุณาตรวจสอบการรับอนุญาติการเข้าถึงข้อมูล

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
th: พบปัญหาในการดาวน์โหลดไฟล์อัพเดต กรุณาเริ่มระบบใหม่อีกครั้ง

en: There was a problem updating the user permissions.
th: มีปัญหาในการปรับปรุงสิทธิ์ของผู้ใช้

en: There was an error using the Google API.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการใช้ API ของ Google

en: There was an error when saving your personal settings.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกการตั้งค่าส่วนบุคคลของคุณ

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
th: ไฟล์เหล่านี้จะได้รับการทำสำรองและแทนที่แล้วในขั้นตอนการอัพเดต

en: These settings cannot be changed once the survey is online.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนการตั้งค่าเหล่านี้ได้เมื่อแบบสำรวจออนไลน์

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
th: พบว่ามีการซ้ำกันโดยใช้การรวมกันของชื่อ, นามสกุลและอีเมล์

en: They were found to be duplicate using the participant id field
th: พบการซ้ำกันของฟิลด์ participant ID

en: Third choice
th: ตัวเลือกที่สาม

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
th: ไฟล์ ZIP ไม่มีทรัพยากร จึงทำให้การนำเข้าผิดพลาด

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
th: ไม่พบเทมเพลทไฟล์ที่ต้องการในไฟล์ ZIP การนำเข้าผิดพลาด

en: This action need confirmation.
th: กรุณายืนยัน

en: This bar will change as you move through the functionalities. The current bar corresponds to the "overview" tab. It contains the most important LimeSurvey functionalities such as preview and activate survey.
th: แถบนี้จะเปลี่ยนไปเมื่อคุณเลื่อนผ่านฟังก์ชันต่างๆ แถบปัจจุบันสอดคล้องกับแท็บ "ภาพรวม" มีฟังก์ชัน LimeSurvey ที่สำคัญที่สุดเช่นการแสดงตัวอย่างและการสำรวจการเปิดใช้งาน

en: This code is also the name of the variable that will be exported to SPSS or Excel.
th: รหัสนี้เป็นชื่อของตัวแปรที่จะถูกส่งออกไปยัง SPSS หรือ Excel

en: This code is normally not shown to your participants, still it is necessary and has to be unique for the survey.
th: รหัสนี้โดยปกติจะไม่แสดงต่อผู้เข้าร่วมของคุณ แต่ก็ยังจำเป็นและจำเป็นต้องมีลักษณะเฉพาะสำหรับการสำรวจ

en: This description is also visible to your participants.
th: คำอธิบายนี้จะปรากฏแก่ผู้เข้าร่วมด้วย

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
th: ที่อยู่อีเมลนี้ไม่สามารถนำมาใช้ได้ เพราะไม่ได้ถูกเลือกในการสำรวจครั้งนี้

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
th: อีเมลนี้ลงทะเบียนไปแล้ว แต่ที่อยู่อีเมลที่ถูกตีกลับ

en: This export is intended to create a complete backup of an active survey for archival purposes.
th: การส่งออกนี้มีไว้เพื่อสร้างการสำรองข้อมูลที่สมบูรณ์ของการสำรวจที่ใช้งานเพื่อวัตถุประสงค์ในการเก็บถาวรเท่านั้น

en: This export will dump all the groups, questions, answers and conditions for your survey into a .LSS file (which is basically an XML file). This dump file can be used with the 'Import survey' feature when creating a new survey.
th: การส่งออกนี้จะถ่ายโอนกลุ่มคำถามคำตอบและเงื่อนไขทั้งหมดสำหรับการสำรวจของคุณลงในไฟล์ .LSS (ซึ่งโดยทั่วไปจะเป็นไฟล์ XML) ไฟล์การถ่ายโอนข้อมูลนี้สามารถใช้ได้กับคุณลักษณะ 'นำเข้าการสำรวจ' เมื่อสร้างแบบสำรวจใหม่

en: This feature is designed to make it easy to use Excel to author and edit surveys.
th: คุณลักษณะนี้ออกแบบมาเพื่อทำให้ Excel ใช้งานง่ายในการเขียนและแก้ไขแบบสำรวจ

en: This feature is only available for MySQL databases. Your database type is %s.
th: คุณลักษณะนี้ใช้ได้สำหรับฐานข้อมูล MySQL เท่านั้น ประเภทฐานข้อมูลของคุณคือ %s

en: This file is not a supported image - please only upload JPG,PNG,GIF or SVG type images.
th: ไฟล์นี้ไม่ใช่ภาพที่ได้รองรับ โปรดอัปโหลดเฉพาะภาพชนิด JPG,PNG,GIF หรือ SVG

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
th: ไม่พบไฟล์ ZIP การนำเข้าผิดพลาด

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
th: ไฟล์นี้ไม่ได้เป็นไฟล์ ZIP ที่ถูกต้อง การนำเข้าล้มเหลว

en: This file type is not allowed to be uploaded.
th: รูปแบบของไฟล์ไม่อนุญาตให้ทำการอัพโหลด

en: This filename is not allowed to be uploaded.
th: ไม่อนุญาตให้อัพโหลดชื่อไฟล์นี้

en: This function cannot be executed because demo mode is active.
th: ฟังก์ชั่นนี้ไม่สามารถใช้งานได้เนื่องจากเปิดใช้งานโหมดสาธิต

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
th: กลุ่มคำถามนี้ยังไม่มีคำถาม คุณต้องเพิ่มคำถามก่อนแสดงตัวอย่าง

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
th: คำอธิบายกลุ่มคำถามนี้ไม่ปรากฏ ซึ่งมีต้องให้ความสำคัญสูงมาก

en: This group does not contain any question(s).
th: กลุ่มคำถามนี้ไม่มีคำถามบรรจุอยู่

en: This group has an error
th: กลุ่มนี้มีข้อผิดพลาด

en: This group is empty
th: กลุ่มนี้ว่างเปล่า

en: This group is unanswered
th: กลุ่มนี้ยังไม่ได้ตอบ

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
th: ไม่พบข้อผิดพลาดในไวยากรณ์ ของกลุ่มนี้

en: This invitation has already been used.
th: การเชิญชวนถูกใช้ไปแล้ว

en: This invitation has no uses left.
th: คำเชิญนี้หมดแล้ว

en: This invitation is not valid anymore.
th: การเชิญชวนไม่สามารถทำได้อีกต่อไป

en: This invitation is not valid yet.
th: การเชิญชวนยังไม่สามารถทำได้

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
th: นี้เป็นแบบสอบถามแบบปิด คุณต้องกรอกโทเค็นที่ถูกต้องเท่านั้น กรุณาติดต่อผู้บริหารระบบเพื่อความช่วยเหลือเพิ่มเติม

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
th: การเข้าร่วมตอบแบบสอบถามนี้รองรับด้วยรายชื่อผู้เข้าร่วมเฉพาะ ท่านจำเป็นต้องมีรายชื่ออยู่ในฐานข้อมูลก่อนเข้าร่วม

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
th: นี่เป็นข้อความคำแนะนำที่จะแสดงกับผู้เข้าร่วมเพื่อการอธิบายสมการตรวจสอบคำถาม

en: This is a question help text.
th: นี่คือข้อความช่วยเหลือสำหรับคำถาม

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
th: ตัวอย่างคำถาม-เกี่ยวกับวันที่

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
th: ตัวอย่างคำถาม-เกี่ยวกับตัวเลือก

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
th: นี่คือตัวอย่างคำอธิบายรายละเอียดแบบสอบถาม ซื่งในความเป็นจริงอาจยาวกว่าได้

en: This is a tip shown to the participant describing the subquestion validation equation.
th: เคล็ดลับที่แสดงกับผู้เข้าร่วมเพื่ออธิบายสมการตรวจสอบคำถามย่อย

en: This is an anonymized survey. Participant attributes can only be used in non-anonymised surveys.
th: นี่คือการสำรวจที่ไม่ระบุชื่อ แอตทริบิวต์ของผู้เข้าร่วมสามารถใช้ได้ในแบบสำรวจที่ไม่ใช่แบบไม่เปิดเผยชื่อเท่านั้น

en: This is an error message example
th: นี่คือตัวอย่างข้อความแสดงข้อผิดพลาด

en: This is an update to an unstable version
th: นี่คือการปรับปรุงไปยังรุ่นที่ยังไม่เสถียร

en: This is another sample question text - asking for number.
th: ตัวอย่างคำถาม-เกี่ยวกับตัวเลข

en: This is not a .csv file.
th: ไม่ใช่ไฟล์นามสกุล .csv

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
th: นี่ไม่ใช่ที่อยู่อีเมลที่ถูกต้อง โปรดระบุที่อยู่อีเมลที่ถูกต้องหรือปล่อยให้ว่างไว้

en: This is not a valid token data XML file.
th: นี้ไม่ได้เป็นไฟล์โทเค็นแบบ XML ที่ถูกต้อง

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
th: ตัวอย่างคำถาม-เกี่ยวกับตัวอักษร

en: This is some help text for this question.
th: ข้อความช่วยเหลือสำหรับคำถามนี้

en: This is some helpful text.
th: นี่คือข้อความบางอย่างที่เป็นประโยชน์

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
th: นี่คือหน้าของการจัดการ. เริ่มสร้างแบบสอบถามจากที่นี่

en: This is the content of the menu link - leave blank to use the title.
th: นี่คือเนื้อหาของลิงก์เมนู - เว้นว่างไว้เพื่อใช้ชื่อ

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
th: นี่คือที่อยู่อีเมลเริ่มต้นของผู้ดูแลระบบและใช้สำหรับข้อความระบบ, ตัวเลือกการติดต่อและอีเมล์ตีกลับเริ่มต้น

en: This is the question bar.
th: นี่คือแถบคำถาม

en: This is the sidebar.
th: นี่คือแถบด้านข้าง

en: This is the structure view of your survey. Here you can see all your question groups and questions.
th: นี่คือมุมมองโครงสร้างของการสำรวจของคุณ ที่นี่คุณจะเห็นกลุ่มคำถามและคำถามทั้งหมดของคุณ

en: This is the survey end message.
th: นี้คือคำส่งท้ายของแบบสอบถาม

en: This is the title of your survey.
th: นี่เป็นชื่อของการสำรวจของคุณ

en: This is the top bar.
th: นี่คือแถบด้านบน

en: This list cannot accept survey participant attributes.
th: รายการนี้ไม่สามารถยอมรับคุณลักษณะของผู้เข้าร่วมการสำรวจได้

en: This message is shown at the end of your survey to every participant. It's a great way to say thank you or give some links or hints where to go next.
th: ข้อความนี้จะแสดงเมื่อสิ้นสุดการสำรวจของคุณสำหรับผู้เข้าร่วมทุกคน เป็นวิธีที่ดีในการพูดขอบคุณหรือให้ลิงก์หรือคำแนะนำที่จะไปต่อไป

en: This message is shown directly below the survey description on the welcome page. You may leave this blank for now but it is a good way to introduce your participants to the survey.
th: ข้อความนี้จะแสดงอยู่ด้านล่างคำอธิบายการสำรวจในหน้าต้อนรับ ตอนนี้คุณอาจปล่อยให้เป็นแบบนี้ได้ แต่นี่เป็นวิธีที่ดีในการแนะนำผู้เข้าร่วมการสำรวจของคุณ

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
th: ชื่อนี้ถูกใช้สำหรับแบบสอบถามนี้แล้ว กรุณากำหนดใหม่

en: This name is reserved for standard template.
th: ชื่อนี้จะสงวนไว้สำหรับเทมเพลตมาตรฐานเท่านั้น

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
th: ชื่อนี้จะปรากฏในภาพรวมของรายการแบบสอบถามและด้านบนของหน้าการจัดการ

en: This option can't be used if the -Anonymized responses- option is active.
th: ตัวเลือกนี้ไม่สามารถใช้ได้ถ้า -การตอบคำถามแบบนิรนาม-  มีการใช้งานอยู่

en: This participant is not active in any survey
th: ผู้เข้าร่วมนี้ไม่มีการทำงานบนแบบสำรวจใดๆ

en: This plugin has no settings.
th: ปลั๊กอินนี้ไม่มีการตั้งค่า

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
th: กระบวนการนี้จะทำการลบแบบสอบถามนี้ รวมถึงกลุ่มของแบบสอบถาม คำถาม และเงื่อนไขต่างๆ

en: This question does not have a question 'type' set.
th: คำถามนี้ยังไม่มีการกำหนดลักษณะของคำถามในขณะนี้

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
th: คำถามนี้มีการกำหนดเงื่อนไขสำหรับการดำเนินการ แต่ยังไม่พบคำถามที่สัมพันธ์กับเงื่อนไขนี้

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
th: คำถามนี้มี {n} ข้อผิดพลาดเป็นอย่างน้อย | คำถามนี้มี {n} ข้อผิดพลาดเป็นอย่างน้อย

en: This question has missing answer options.
th: ตัวเลือกสำหรับคำตอบของคำถามนี้ได้หายไป

en: This question has missing subquestions.
th: คำถามนี้ยังไม่มีคำถามย่อย

en: This question is always shown.
th: แสดงคำถามนี้ตลอดเวลา

en: This question is mandatory
th: จำเป็นต้องตอบคำถามนี้

en: This question only accept 30 digits including 10 decimals.
th: คำถามนี้ยอมรับได้เพียง 30 หลักรวมถึงทศนิยม 10 รายการ

en: This question requires a second answer set but none is set.
th: คำถามนี้ต้องกากรคำตอบที่สอง

en: This question requires answers, but none are set.
th: ยังไม่สร้างคำตอบสำหรับคำถามนี้

en: This question type can't be selected.
th: คำถามประเภทนี้ไม่สามารถเลือกได้

en: This question's group ID number
th: คำถามนี้ จากกลุ่มหมายเลข

en: This question's question ID number
th: คำถามนี้ จากคำถามหมายเลข

en: This question's survey ID number
th: คำถามนี้ จากแบบสำรวจหมายเลข

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
th: ไม่พบข้อผิดพลาดในไวยากรณ์ ของคำถามนี้

en: This response ID is invalid.
th: ID ของการตอบคำถามนี้ไม่ถูกต้อง

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
th: การตั้งค่าไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้เนื่องจากอยู่ในโหมดตัวอย่าง

en: This survey allows public registration. A survey participants table must also be created.
th: แบบสำรวจนี้อนุญาตให้มีการลงทะเบียนสาธารณะ ต้องมีการสร้างตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจด้วย

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
th: แบบสำรวจนี้จะไม่สามารถทดสอบหรือเสร็จสมบูรณ์ได้ด้วยเหตุผลดังต่อไปนี้:

en: This survey does not contain any question groups.
th: แบบสำรวจนี้ไม่มีกลุ่มคำถามใด ๆ

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
th: แบบสอบถามนี้มีตารางโทเค็นที่เกี่ยวข้อง ถ้าคุณลบแบบสอบถามนี้ตารางโทเค็นจะถูกลบออก เราขอแนะนำให้คุณส่งออกหรือการสำรองข้อมูลตารางโทเค็นนี้ก่อนที่จะลบแบบสอบถามนี้

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
th: แบบสอบถามยังไม่ได้เริ่มทำงาน จึงยังไม่มีผลลัพธ์ให้แสดง

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
th: แบบสอบถามนี้เปิดใช้งานและมีตารางการตอบคำถามอยู่ ถ้าคุณลบแบบสอบถามครั้งนี้การตอบคำถามเหล่านี้ (และไฟล์) จะถูกลบออก เราขอแนะนำให้คุณส่งออกการตอบคำถามก่อนที่จะลบแบบสอบถามครั้งนี้

en: This survey is active but expired.
th: แบบสอบถามนี้เริ่มทำงานแล้วแต่เกินกำหนดเวลารับข้อมูล

en: This survey is active but has a start date.
th: แบบสอบถามเริ่มทำงานแล้วพร้อมกับมีการกำหนดวันเริ่มต้น

en: This survey is already active.
th: แบบสำรวจนี้ทำงานงานอยู่แล้ว

en: This survey is anonymous.
th: แบบสอบถามนี้จะเป็นแบบนิรนาม

en: This survey is currently active.
th: แบบสอบถามนี้กำลังทำงาน

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
th: แบบสอบถามนี้ยังไม่เริ่มทำงาน ไม่สามารถบันทึกการตอบได้

en: This survey is not active - no responses are available.
th: แบบสอบถามนี้ไม่ได้ใช้งาน - ไม่มีการตอบคำถาม

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
th: แบบสอบถามนี้ไม่ได้ใช้งาน คุณต้องเปิดใช้งานแบบสอบถามก่อนที่จะพยายามที่จะนำเข้าไฟล์ VVexport

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
th: แบบสอบถามนี้ยังไม่ได้เปิดใช้งานและทำให้ผู้เข้าร่วมของคุณจะไม่สามารถที่จะกรอกแบบสอบถาม

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
th: แบบสอบถามนี้ยังไม่เริ่มใช้งาน

en: This survey is not yet started.
th: แบบสอบถามนี้ยังไม่เริ่มรับข้อมูล

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
th: แบบสอบถามนี้ได้เริ่มทำงานแล้ว การตอบแบบสอบถามใดๆ จะได้รับการบันทึกไว้ในฐานข้อมูล

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
th: ไม่สามารถนำเข้าการตั้งค่าแบบสอบถามนี้: %s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
th: แบบสอบถามนี้จะใช้การตอบกลับแบบนิรนาม ดังนั้นคุณจึงไม่สามารถปรับปรุงการตอบกลับของคุณได้

en: This theme is out of date.
th: ธีมนี้ไม่อัพเดท

en: This tour will help you to easily get a basic understanding of LimeSurvey.
th: ทัวร์นี้จะช่วยให้คุณเข้าใจพื้นฐานของ LimeSurvey ได้ง่าย

en: This type of question allows you to add multiple subquestions and a set of answers.
th: คำถามประเภทนี้อนุญาตให้คุณสามารถเพิ่ม คำถามย่อย และชุดคำตอบได้หลายแบบ

en: This update will not change the database. No database backup is required.
th: การปรับปรุงนี้จะไม่มีการเปลี่ยนแปลงฐานข้อมูล ไม่จำเป็นต้องมีการสำรองฐานข้อมูล

en: This variable name has already been used.
th: ชื่อตัวแปรนี้ได้ถูกนำมาใช้แล้ว

en: This will be shown when hovering over the menu.
th: สิ่งนี้จะปรากฏขึ้นเมื่อโฮเวอร์เหนือเมนู

en: This will be the password of admin user.
th: นี่จะเป็นรหัสผ่านของผู้ดูแลระบบ

en: This will be your default language.
th: นี้จะเป็นภาษาเริ่มต้นของคุณ

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
th: การทำนี้จะลบกล่องปัจจุบันทั้งหมด จะเรียกคืนค่าที่เริ่มต้น คุณแน่ใจหรือว่าต้องการดำเนินการต่อ

en: This will directly add a question to the current question group.
th: คำถามนี้จะเพิ่มคำถามให้กับกลุ่มคำถามในปัจจุบันโดยตรง

en: This will download a .zip file containing the survey in all languages.
th: ไฟล์นี้จะดาวน์โหลดไฟล์. zip ที่มีการสำรวจในทุกภาษา

en: This will export a printable version of your survey.
th: คลิกเพื่อปรับเปลี่ยน ซึ่งจะเป็นการส่งออกแบบสำรวจที่สามารถพิมพ์ได้

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
th: การทำเช่นนี้จะทำการส่งออกแบบสำรวจเก็บ (.lsa) สำหรับการสำรวจการที่กำลังทำงานที่ถูกเลือกทั้งหมด โดยจะถูกรวมในไฟล์ ZIP เพียงไฟล์เดียว

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
th: การทำเช่นนี้จะทำการส่งออกโครงสร้างการสำรวจ (.lss) สำหรับการสำรวจการที่กำลังทำงานที่ถูกเลือกทั้งหมด โดยจะถูกรวมในไฟล์ ZIP เพียงไฟล์เดียว

en: This will open the survey as a printable page in new window.
th: จะทำการเปิดแบบสำรวจเป็นหน้าเว็บที่พิมพ์ได้ในหน้าต่างใหม่

en: This will open the survey in %s as a printable page in new window.
th: จะทำการเปิดแบบสำรวจใน %s เป็นหน้าที่สามารถพิมพ์ได้ในหน้าต่างใหมj

en: This will reload the configuration file of this theme.
th: การดำเนินการนี้จะโหลดไฟล์การกำหนดค่าของธีมนี้อีกครั้ง

en: This will replace the existing text. Continue?
th: คุณต้องการเปลี่ยนแปลงด้วยข้อความเหล่านี้ ?

en: This will reset all the specific configurations of this theme.
th: การดำเนินการนี้จะรีเซ็ตการกำหนดค่าเฉพาะทั้งหมดของธีมนี้

en: This will update the survey group for all selected active surveys.
th: การดำเนินการนี้จะอัปเดตกลุ่มการสำรวจสำหรับแบบสำรวจที่ใช้งานอยู่ทั้งหมดที่เลือกไว้

en: This will update the survey theme for all selected active surveys.
th: การดำเนินการนี้จะอัปเดตธีมสำหรับแบบสำรวจที่ใช้งานอยู่ทั้งหมดที่เลือกไว้

en: Those files/directories are not writable:
th: ไฟล์/ไดเรกทอรีเหล่านั้น / ไม่สามารถเขียนได้:

en: Three
th: สาม

en: Time difference (in hours):
th: ความต่างของเวลา (ชม)

en: Time limit
th: การจำกัดเวลา

en: Time limit action
th: การดำเนินการกับการจำกัดเวลา

en: Time limit countdown message
th: ข้อความนับถอยหลังเวลาที่กำหนด

en: Time limit disable next
th: ระงับการใช้งานของปุ่ม "ถัดไป" เมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Time limit expiry message
th: ข้อความสำหรับแสดงเมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Time limit expiry message display time
th: ระยะเวลาแสดงข้อความกำหนดเวลาหมด

en: Time limit message CSS style
th: สำหรับข้อความแสดงกำหนดเวลาในรูปแบบ CCS (Cascading Style Sheets)

en: Time limit timer CSS style
th: ตัวนับเวลาถอยหลังในรูปแบบ CCS (Cascading Style Sheets)

en: Time remaining
th: เวลาที่เหลือ

en: Time statistics
th: สถิติเวลา

en: Timer
th: ตัวจับเวลา

en: Timing statistics
th: สถิติการกำหนดเวลา

en: Timings (if activated)
th: การจับเวลา (หากเปิดใช้งาน)

en: Timings table could not be created.
th: ไม่สามารถสร้างตารางกำหนดเวลาได้

en: Timings will be saved.
th: การจับเวลาจะถูกบันทึกไว้

en: Timings will not be saved.
th: การจับเวลาจะไม่ถูกบันทึก

en: Tip:
th: เคล็ดลับ:

en: Tip: How to display a picture in your theme?
th: เคล็ดลับ: วิธีการแสดงภาพในเทมเพลตของคุณ?

en: Tip: How to embed a picture in your theme?
th: เคล็ดลับ: วิธีการฝังภาพในเทมเพลตของคุณ?

en: Title
th: เรื่อง

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
th: หัวข้อของคำถามย่อย %s ถูกอัพเดตเป็น %s.

en: Title:
th: หัวข้อ:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
th: เพื่อให้สามารถอัพโหลดภาพหรือเนื้อหาอื่น ๆ ที่คุณต้องบันทึกแบบสอบถามก่อน

en: To continue please first accept our survey data policy.
th: หากต้องการดำเนินการต่อโปรดยอมรับนโยบายข้อมูลการสำรวจของเราก่อน

en: To find out more about queXML check out this page:
th: หากต้องการข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับ queXML โปรดไปที่หน้านี้:

en: To fully use it, you have to add subquestions as well as answer options.
th: ในการใช้งานได้อย่างเต็มที่คุณต้องเพิ่ม คำถามย่อย และตัวเลือกคำตอบ

en: To get to know more about queXML check this page:
th: หากต้องการทราบข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับ queXML โปรดดูหน้านี้:

en: To participate in this restricted survey, you need a valid token.
th: เพื่อจะมีส่วนร่วมในการสำรวจที่เข้มงวดนี้ คุณต้องมีโทเค็นที่ถูกต้อง

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
th: กรอกชื่อบัญชีและ email เพื่อรับรหัสผ่านใหม่

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
th: เพื่อให้เป็นนิรนามโปรดใช้นามแฝงเป็นชื่อผู้ใช้ของคุณ ทั้งนี้ไม่จำเป็นต้องใช้อีเมล์

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
th: เปลี่ยนลำดับคำถาม/กลุ่มคำถาม ด้วยการลากคำถาม/กลุ่มคำถามด้วยเมาส์ของคุณไปยังตำแหน่งที่ต้องการ

en: To use a picture in a .twig file:
th: หากต้องการใช้ภาพในไฟล์ .pstpl:

en: Toggle advanced options
th: สลับการเลือกขั้นสูง

en: Token
th: โทเค็น

en: Token ID
th: ID โทเค็น

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
th: รายละเอียดคุ​​ณลักษณะของโทเค็น ได้รับการอัพเดตเรียบร้อยแล้ว

en: Token attribute: %s
th: คุณสมบัติของโทเค็น: %s

en: Token code for this participant
th: รหัสของผู้ร่วมแบบสอบถาม

en: Token control
th: ควบคุมรายชื่อผู้ตอบแบบสอบถาม

en: Token fields
th: ฟิลด์โทเค็น

en: Token length
th: ความยาวโทเค็น

en: Token mismatch
th: โทเค็นไม่ตรงกัน

en: Token:
th: โทเค็น:

en: Tokens
th: โทเค็น

en: Tokens already exist for this survey.
th: แบบสอบถามนี้มีโทเค็นอยู่แล้ว

en: Too low
th: ต่ำเกินไป

en: Too many labels, can't generate chart
th: มีปริมาณป้ายข้อมูลมากเกินไป ไม่สามารถสร้างแผนภูมิได้

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Top 2, Middle, Bottom 2
th: 2 อันดับสูงสุด กลาง 2 อันดับต่ำสุด

en: Top bar
th: แถบด้านบน

en: Total
th: ทั้งหมด

en: Total Errors
th: ข้อผิดพลาดทั้งหมด

en: Total Imported files
th: ไฟล์ที่นำเข้าทั้งหมด

en: Total attributes in the central table
th: คุณสมบัติทั้งหมดในตารางการเข้าร่วมฐานข้อมูลกลาง

en: Total errors
th: ข้อผิดพลาดทั้งหมด

en: Total imported files
th: ไฟล์ที่นำเข้าทั้งหมด

en: Total invitations sent
th: ยอดรวมของการเชิญชวน

en: Total number of files
th: จำนวนไฟล์ทั้งหมด

en: Total numbers of sent reminders
th: จำนวนของเตือนความจำที่ส่ง

en: Total participants in central table
th: ผู้เข้าร่วมทั้งหมดใน การเข้าร่วมฐานข้อมูลกลาง

en: Total records
th: เรคคอร์ดทั้งหมด

en: Total records in survey
th: จำนวนที่บันทึกในแบบสอบถามนี้

en: Total records in survey:
th: จำนวนรายการบันทึกสำหรับแบบสอบถามนี้

en: Total responses
th: การตอบคำถามทั้งหมด

en: Total screened out
th: รวมคัดออก

en: Total size of files
th: ขนาดไฟล์ทั้งหมด

en: Total storage
th: ที่จัดเก็บทั้งหมด:

en: Total surveys completed
th: ยอดรวมแบบสอบถามที่เสร็จสมบูรณ์

en: Total time
th: เวลารวมทั้งหมด

en: Total with no unique token
th: ยอดรวมที่ไม่มีโทเค็นเฉพาะ

en: Total:
th: ทั้งหมด:

en: Transfer the surveys of this user to:
th: โอนการสำรวจของผู้ใช้นี้ไปยัง:

en: Translate survey
th: แปลภาษาแบบสอบถาม

en: Translate to
th: แปลเป็น

en: Triangle
th: สามเหลี่ยม

en: Try again
th: ลองอีกครั้ง

en: Try again! Connection with database failed.
th: ลองอีกครั้ง การเชื่อมต่อกับฐานข้อมูลล้มเหลว

en: Try again! Connection with database failed. Reason:
th: ลองอีกครั้ง การเชื่อมต่อกับฐานข้อมูลล้มเหลว เหตุผล:

en: Try again! Creation of database failed.
th: การสร้างฐานข้อมูลล้มเหลว กรุณาลองอีกครั้ง!

en: Try to import even if question codes don't match
th: พยายามที่จะนำเข้าแม้ว่ารหัสคำถามไม่ตรงกัน

en: Try to submit again
th: กรุณาลองส่งอีกครั้ง

en: Try with a bigger token length.
th: กรุณาลองโทเค็นที่ยาวกว่านี้

en: Turkish
th: ตูรกี

en: Tutorials
th: แนะนำการใช้งาน

en: Two
th: สอง

en: Type
th: ชนิด

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
th: พิมพ์ ชื่อ และรหัสผ่าน ที่คุณใช้บันทึกแบบสอบถาม

en: Type in the new name to extend %s
th: พิมพ์ชื่อใหม่เพื่อขยาย %s

en: Type:
th: ประเภท :

en: UCS-2 Unicode
th: ยูนิโค้ด (UCS-2)

en: UJIS for Windows Japanese
th: วินโดวส์ ญี่ปุ่น (UJIS)

en: URL Description:
th: คำอธิบาย URL:

en: URL description (%s)
th: คำอธิบาย URL (%s)

en: URL description:
th: คำอธิบาย URL:

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
th: ต้องตั้งค่า URL หากเปิดใช้ การโหลด URL อัตโนมัติ!

en: URL of the survey
th: URL ของแบบสอบถาม

en: US ASCII
th: สหรัฐอเมริกา (US ASCII)

en: UTF-8 Unicode
th: ยูนิโค้ด (UTF-8)

en: Ukrainian
th: ยูเครน

en: Un-quotes a quoted string
th: ยกเลิกเครื่องหมายคำพูดจากข้อความที่มีเครื่องหมายคำพูด

en: Unable to backup your database for unknown reason.
th: ไม่สามารถที่จะสำรองฐานข้อมูลของคุณได้ และไม่ทราบเหตุผล

en: Unable to create directory `%s`.
th: ไม่สามารถสร้างไดเร็กทอรี่ `%s`

en: Unable to create survey participants table
th: ไม่สามารถสร้างตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจได้

en: Unable to delete answer %s, code %s
th: ไม่สามารถลบคำตอบ %s ได้ รหัส %s

en: Unable to delete assessment %s
th: ไม่สามารถลบการประเมิน %s ได้

en: Unable to delete condition %s
th: ไม่สามารถลบเงื่อนไข %s ได้

en: Unable to delete label set %s.
th: ไม่สามารถลบชุดลาเบล %s

en: Unable to delete question %s
th: ไม่สามารถลบคำถาม %s

en: Unable to delete question attributes for question %s
th: ไม่สามารถลบแอตทริบิวต์คำถามสำหรับคำถาม %s ได้

en: Unable to delete question group %s
th: ไม่สามารถลบกลุ่มคำถาม %s

en: Unable to delete survey %s
th: ไม่สามารถลบแบบสำรวจ %s ได้

en: Unable to delete survey languagesettings %s
th: ไม่สามารถลบการตั้งค่าแบบสำรวจภาษา %s

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
th: ไม่สามารถประเมินตัวดำเนินการไบนารี - น้อยกว่า 2 รายการในสแต็ก

en: Unable to import survey.
th: ไม่สามารถนำเข้าการสำรวจได้

en: Unable to insert record into survey table
th: ไม่สามารถเพิ่มข้อมูลลงแบบสอบถาม

en: Unable to use %s in anonymized survey.
th: ไม่สามารถใช้ %s ในแบบสำรวจที่ไม่ระบุชื่อ

en: Uncertain
th: ไม่แน่ใจ

en: Unchanged
th: ไม่เปลี่ยนแปลง

en: Undefined function
th: ฟังก์ชั่นที่ไม่ได้กำหนด

en: Undefined variable
th: ตัวแปรที่ไม่ได้กำหนด

en: Uninstall
th: ถอนการติดตั้ง

en: Uninstall this theme
th: ถอนการติดตั้งธีมนี้

en: Unit tests of expressions within strings
th: การทดสอบย่อยของ expression ภายในสตริง

en: Unknown action or no permission.
th: การกระทำที่ไม่รู้จักหรือไม่ได้รับอนุญาต

en: Unknown box ID!
th: ไม่ทราบ ID ของกล่อง

en: Unknown destination build!
th: ไม่รู้จักรุ่นของปลายทาง

en: Unknown error
th: ข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
th: ไม่ระบุข้อผิดพลาดในขณะที่อ่านแฟ้มการสำรวจไม่ได้สร้าง

en: Unknown error!
th: พบข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก!

en: Unknown error.
th: พบข้อผิดพลาดที่ไม่สามารถระบุได้

en: Unknown file extension
th: ไม่รู้รักนามสกุลของไฟล์

en: Unknown session
th: ไม่รู้จักเซสชั่น

en: Unknown update key!
th: ไม่รู้จักคีย์สำหรับปรับปรุง!

en: Unknown view!
th: ไม่รู้จักมุมมอง!

en: Unkown
th: ไม่ทราบ

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Unlimited administration permissions
th: สิทธิ์ไม่จำกัด

en: Unmapped survey participant attributes
th: ยกเลิกการจับคู่คุณลักษณะผู้เข้าร่วมกับการสำรวจ

en: Unsupported syntax
th: ไวยากรณ์ที่ไม่รองรับ

en: Until:
th: จนถึง:

en: Unwritable
th: ไม่สามารถเขียนทับได้

en: Unzip error!
th: การขยายไฟล์เกิดข้อผิดพลาด

en: Up to date!
th: การปรัปปรุงล่าสุดแล้ว!

en: Update
th: อัพเดต

en: Update complete!
th: การดำเนินการปรับปรุงเรียบร้อย

en: Update condition
th: อัพเดตเงื่อนไข

en: Update scenario
th: อัพเดต สถานการณ์ที่กำหนด

en: Update server busy
th: เซิฟเวอร์กำลังปฏิบัติงานกับข้อมูลอื่นในขณะนี้

en: Update survey group:
th: อัปเดตกลุ่มสำรวจ:

en: Update token entry
th: อัพเดตรายการโทเค็น

en: Update type
th: ชนิดการอัพเดท

en: Update user group
th: ปรับปรุงกลุ่มผู้ใช้

en: Updated
th: อัพเดตแล้ว

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
th: อัปโหลดไฟล์ (ขนาดสูงสุดไม่เกิน: %d MB):

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
th: อัปโหลดรูปภาพ (ขนาดสูงสุด: %d MB):

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
th: ไม่พบไฟล์ที่อัปโหลด ตรวจสอบสิทธิ์และพาท (%s)  สำหรับไดเรกทอรีต้องการอัปโหลด

en: Upload files
th: อัพโหลดไฟล์

en: Upload file|Upload files
th: อัปโหลดไฟล์  อัปโหลดไฟล์

en: Upload summary
th: สรุปการอัพโหลด

en: Upload template file
th: อัพโหลดไฟล์เทมเพลต

en: Upload your files
th: อัพโหลดไฟล์ของคุณ

en: Uploaded CSV file successfully
th: อัพโหลดไฟล์ CSV สำเร็จ

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
th: ไฟล์ลาเบลที่อัพโหลดต้องมีนามสกุลเป็น .lsl

en: Uploaded resources management
th: การจัดการทรัพยากรที่อัพโหลดแล้ว

en: Uploading
th: กำลังอัพโหลด

en: Uploading LDAP Query
th: กำลังอัพโหลดข้อมูล LDAP

en: Uppercase the first character of each word in a string
th: ทำให้ตัวแรกของแต่ละคำในอักขระเป็นตัวพิมพ์ใหญ่

en: Urdu
th: ภาษาอิรดู

en: Usage of processString without a string in your template
th: การใช้ processString โดยไม่มีสตริงในเทมเพลตของคุณ

en: Use CAPTCHA for registration:
th: ใช้ CAPTCHA สำหรับการลงทะเบียน:

en: Use CAPTCHA for save and load:
th: ใช้ CAPTCHA สำหรับการบันทึกและโหลด

en: Use CAPTCHA for survey access:
th: ใช้ CAPTCHA สำหรับการเข้าถึงแบบสอบถาม:

en: Use ComfortUpdate
th: ใช้การปรับปรุงอย่างง่าย

en: Use Expression Manager code:
th: ใช้รหัสจัดการนิพจน์:

en: Use HTML format for token emails:
th: ใช้เมล์รูปแบบ HTML สำหรับเมล์โทเค็น:

en: Use LDAP authentication
th: ใช้การตรวจสอบผู้ใช้จาก LDAP

en: Use a customized question theme for this question
th: ใช้ชุดรูปแบบคำถามที่กำหนดเองสำหรับคำถามนี้

en: Use a fontawesome classname, or a link to the image.
th: ใช้ชื่อคลาส fontawesome หรือลิงค์ไปยังรูปภาพ

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
th: ความสามารถในการเข้าถึงช่องเลือกแบบดึงลงแทนที่ด้วยหน้าต่างปฏิทิน

en: Use button group or radio list
th: ใช้ปุ่มแบบกลุ่มหรือรายการตัวเลือกเดียว

en: Use checkbox layout
th: ใช้รูปแบบ Checkbox

en: Use dropdown presentation
th: ใช้การนำเสนอรายการแบบเลื่อนลง

en: Use global settings
th: ใช้การตั้งค่าโดยรวม

en: Use internal database authentication
th: ใช้การตรวจสอบผู้ใช้จากฐานข้อมูล Limesurvey

en: Use javascript function to remove text and uncheck checkbox (or use Expression Manager only).
th: ใช้งานจาวาสคริปต์ในการลบข้อความและยกเลิกทำเครื่องหมายในช่องทำเครื่องหมาย (หรือใช้การแสดงออกผู้จัดการเท่านั้น)

en: Use mapping service
th: ใช้บริการแผนที่

en: Use same default value across languages:
th: ใช้ค่าเริ่มต้นเดียวกันในภาษาอื่นๆ:

en: Use settings below
th: ใช้การตั้งค่าด้านล่าง

en: Use slider layout
th: ใช้รูปแบบการเลื่อน

en: Use web server authentication
th: ใช้การตรวจสอบผู้ใช้จาก Web Server

en: Used bounce settings:
th: การตั้งค่าการตีกลับที่ใช้:

en: Used/free space for file uploads
th: พื้นที่ ว่าง/ใช้ไปแล้ว  สำหรับการอัพโหลดไฟล์

en: User
th: ผู้ใช้

en: User '%s' was successfully deleted.
th: ลบผู้ใช้ชื่อ '%s'

en: User ID
th: หมายเลขผู้ใช้

en: User added.
th: เพิ่มผู้ใช้แล้ว

en: User administration
th: การจัดการผู้ใช้

en: User already exists in the group.
th: มีผู้ใช้นี้อยู่ในกลุ่มแล้ว

en: User control
th: ควบคุมผู้ใช้

en: User data
th: ข้อมูลของผู้ใช้

en: User does not exist in the group.
th: ไม่มีผู้ใช้นี้อยู่ในกลุ่ม

en: User group
th: กลุ่มผู้ใช้

en: User group ID
th: รหัสกลุ่มผู้ใช้

en: User group added.
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้แล้ว

en: User group list
th: รายชื่อกลุ่มผู้ใช้

en: User group successfully added!
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้เรียบร้อยแล้ว

en: User group successfully saved!
th: บันทึกกลุ่มผู้ใช้เรียบร้อย

en: User groups
th: กลุ่มผู้ใช้

en: User name
th: ชื่อบัญชี

en: User name:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: User not found.
th: ไม่พบผู้ใช้

en: User registration at '%s'
th: ผู้ใช้ลงทะเบียนที่ '%s'

en: User removed.
th: ลบผู้ใช้แล้ว

en: User theme
th: ธีมผู้ใช้

en: User with whom the participants are to be shared:
th: ผู้ใช้ที่จะแชร์ผู้เข้าร่วม:

en: User?
th: ผู้ใช้?

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username already exists.
th: ชื่อผู้ใช้มีปรากฏในฐานข้อมูลแล้ว

en: Username not found in LDAP server
th: ไม่พบชื่อผู้ใช้บน LDAP server

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username: %s
th: ชื่อผู้ใช้: %s

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Uses left
th: ใช้ไปเหลือ

en: Uses left:
th: ใช้เหลือ

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
th: การใช้ตัวเลือกชนิดแผนภูมิคุณสามารถบังคับประเภทกราฟสำหรับคำถามที่เลือกทั้งหมด

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
th: เหตุการณ์แบบนี้มักจะเกิดจากการที่มีจำนวนคำถามหรือคำถามย่อยมากเกินไปในการสำรวจของคุณ  โปรดลองเอาคำถามออกบางส่วนจากการสำรวจ

en: Uyghur
th: อุยกูร์

en: VV export version:
th: รุ่นส่งออก VV

en: Valid from
th: ใช้ได้ตั้งแต่

en: Valid until
th: ใช้ได้ถึง

en: Valid until:
th: ใช้ได้ถึง:

en: Valid username but not authorized by group restriction
th: ชื่อผู้ใช้ถูกต้อง แต่ไม่ได้รับอนุญาตตามข้อจำกัดของกลุ่ม

en: Validate expression in email : %s
th: ตรวจสอบการแสดงออกในอีเมล์ : %s

en: Validate expressions
th: ตรวจสอบนิพจน์

en: Validate quota
th: ตรวจสอบโควต้า

en: Validation of quota %s
th: การตรวจสอบโควต้า %s

en: Validation:
th: การตรวจสอบ:

en: Value
th: ค่า

en: Value range allows missing
th: ไม่ได้ระบุขอบเขตของค่า

en: Values:
th: ค่า:

en: Variable not found: %s
th: ไม่พบตัวแปร: %s

en: Verify username and try again
th: ตรวจสอบชื่อผู้ใช้และลองอีกครั้ง

en: Version
th: รุ่น

en: Vertical
th: แนวตั้ง

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: View Saved but not submitted Responses
th: ดูการตอบคำถามที่บันทึกไว้ แต่ไม่ได้ส่ง

en: View in CPDB
th: ดูใน CPDB

en: View labels
th: มุมมองลาเบล

en: View policy
th: ดูนโยบาย

en: View response
th: ดูการตอบคำถาม

en: View response ID %d
th: ดูการตอบคำถาม ID %d

en: View response URL
th: ดู URL การตอบคำถาม

en: View response as queXML PDF
th: ดูการตอบเป็นไฟล์ PDF queXML

en: View response details
th: ดูรายละเอียดการตอบคำถาม

en: View response details as queXML PDF
th: ดูรายละเอียดการตอบกลับเป็น PDF แบบ queXML

en: View statistics
th: แสดงสถิติ

en: View summary of all available fields:
th: ดูสรุปผลจากช่องที่มีข้อมูล

en: View the statistics for this survey.
th: ดูสถิติของแบบสอบถามนี้

en: View this participant in the central participants database
th: ดูผู้เข้าร่วมรายนี้ในฐานข้อมูลผู้เข้าร่วมกลาง

en: View this record
th: ดูรายการนี้

en: View users
th: มุมมองผู้ใช้

en: View without the filter.
th: ดูโดยไม่ต้องกรอง

en: View/read
th: ดู/อ่าน

en: Viewing file '%s'
th: กำลังดูไฟล์ %s

en: Viewing response (ID %s)
th: กำลังดูการตอบแบบสอบถาม  (ID %s)

en: Visible
th: มองเห็นได้

en: Visible:
th: แสดง:

en: Visit our website!
th: เยี่ยมชมเว็บไซต์ของเรา

en: Warn and move on
th: เตือนและดำเนินการต่อ

en: Warning
th: ข้อควรระวัง

en: Warning!
th: คำเตือน!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
th: คำเตือน! อีเมล์ตีกลับของผู้ดูแลระบบไม่ได้ถูกบันทึกไว้เพราะมันไม่ถูกต้อง

en: Warning! Administrator email address was not saved because it was not valid.
th: คำเตือน! ไม่ได้บันทึกที่อยู่อีเมลของผู้ดูแลระบบเนื่องจากไม่ถูกต้อง

en: Warning! Bounce email was not updated because it was not valid.
th: คำเตือน! อีเมล์ตีกลับไม่ได้รับการอัพเดตเพราะมันไม่ถูกต้อง

en: Warning! Notification email was not updated because it was not valid.
th: คำเตือน! อีเมลแจ้งเตือนไม่ได้รับการอัพเดตเพราะมันไม่ถูกต้อง

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
th: ระวัง: ก่อนที่จะตั้งค่าเป็น HTTPS,%s กรุณาตรวจสอบกับ link นี้.%s

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
th: คำเตือน: รายการที่ถูกลบจะไม่สามารถกู้คืนได้

en: Warning: Please enforce SSL encrpytion in Global settings/Security after SSL is properly configured for your webserver.
th: คำเตือน: โปรดบังคับใช้การเข้ารหัส SSL ในการตั้งค่าโกลบอล / ความปลอดภัยหลังจาก SSL ได้รับการกำหนดค่าอย่างเหมาะสมสำหรับเว็บเซิร์ฟเวอร์ของคุณ

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
th: คำเตือน: โปรดอ่านอย่างระมัดระวังก่อนที่จะดำเนิน!

en: Warning: Quotes all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections
th: คำเตือน: การอ้างอิงเนื้อหาทั้งหมดที่ขึ้นต้นด้วยเครื่องหมายเท่ากับเพื่อป้องกันการแทรก CSV

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
th: คำเตือน: ไฟล์/ไดเรกทอรีต่อไปนี้ที่ต้องมีการอัพเดต แต่สิทธิ์ถูกตั้งค่าให้อ่านอย่างเดียว

en: Warning: There are some differences between current theme options and original theme options!
th: คำเตือน: มีข้อแตกต่างระหว่างตัวเลือกธีมปัจจุบันและตัวเลือกธีมเดิม!

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
th: คำเตือน: คุณกำลังใช้รหัสผ่านพื้นฐาน ("password") กรุณาเปลี่ยนรหัสผ่านและล็อกอินอีกครั้ง

en: Warning: original survey theme doesn't exist!
th: คำเตือน: ธีมสำรวจเดิมไม่อยู่!

en: Warnings
th: คำเตือน

en: We are sorry but the survey is expired and no longer available.
th: เราต้องขออภัยที่การสำรวจหมดอายุแล้วและไม่สามารถใช้ได้อีก

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
th: ขออภัย มีการผิดพลาดของระบบและไฟล์ของคุณไม่ได้บันทึกไว้ อีเมล์ส่งไปแจ้งผู้ดูแลระบบแบบสอบถามแล้ว

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
th: ขออภัยข้อมูลนี้มีให้สำหรับ superadministrators เท่านั้น

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
th: ขออภัย คุณไม่สามารถตอบแบบสอบถามนี้ได้

en: We are sorry but you can't proceed without first agreeing to our survey data policy.
th: ขออภัย แต่คุณไม่สามารถดำเนินการต่อได้หากไม่ยอมรับนโยบายข้อมูลการสำรวจของเราก่อน

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
th: ขออภัย ท่านไม่สามารถดำเนินการนี้ได้

en: We are sorry but your session has expired.
th: ขออภัย ท่านใช้เวลาเกินกำหนด

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
th: เราไม่สามารถรับประกันการทำงานที่เหมาะสมได้ ไม่ควรใช้หรือใช้งานร่วมกับ %s ของ LimeSurvey API อีกต่อไป

en: We could not zip your database!
th: เราไม่สามารถบีบอัด(ZIP)ฐานข้อมูลของคุณได้!

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
th: เราไม่สามารถเข้าถึงเซิร์ฟเวอร์หรือเซิร์ฟเวอร์มีการตอบสนองใด ๆ โปรดลองอีกครั้งในไม่กี่นาที

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
th: คำแนะนำ: ก่อนการลบแบบสอบถามนี้ คุณควรทำการส่งออก (Export) แบบสอบถามนี้เพื่อสำรองไว้

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
th: การสำรองข้อมูลโดยการ ส่งออก ซึ่งอยู่ในหน้าผู้จัดการระบบอาจเป็นการเหมาะสมก่อนที่ท่านจะดำเนินการนี้

en: We will be creating a question group and a question in this tutorial. There is need to automatically create them.
th: เราจะสร้างกลุ่มคำถามและคำถามในบทแนะนำนี้ จำเป็นต้องสร้างขึ้นโดยอัตโนมัติ

en: We would like to help you with a quick tour of the most essential functions and features.
th: เราอยากจะช่วยคุณในการชมฟังก์ชั่นและคุณสมบัติที่สำคัญที่สุด

en: Web server authentication method is not allowed for this user
th: การใช้ Web server authentication ไม่ได้รับอนุญาตกับให้ใช้กับผู้ใช้ชื่อนี้

en: Web server info
th: ข้อมูลเว็บเซิร์ฟเวอร์

en: Web server name
th: ชื่อเว็บเซิร์ฟเวอร์

en: Web server software
th: ซอฟต์แวร์เว็บเซิร์ฟเวอร์

en: Welcome
th: ยินดีต้อนรับ

en: Welcome %s!
th: ยินดีต้อนรับ %s!

en: Welcome and end text
th: คำเริ่มต้นและคำส่งท้าย

en: Welcome message:
th: ข้อความต้อนรับ:

en: Welcome to %s!
th: ยินดีต้อนรับสู่ %s!

en: Welcome to LimeSurvey!
th: ยินดีต้อนรับสู่ LimeSurvey!

en: Welcome to the Assessment
th: ยินดีต้อนรับสู่การประเมิน

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
th: ยินดีต้อนรับสู่การปรับปรุงอย่างง่ายของ LimeSurvey

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
th: ยินดีต้อนรับสู่ตัวช่วยสร้างการติดตั้ง LimeSurvey ตัวช่วยนี้จะแนะนำคุณผ่านการติดตั้งการติดตั้งฐานข้อมูลและการกำหนดค่าเริ่มต้นของ LimeSurvey

en: Welcome to the new theme editor of LimeSurvey 3.0. To get an overview of new functionality and possibilities, please visit the %s LimeSurvey manual %s. For further questions and information, feel free to post your questions on the %s LimeSurvey forums %s.
th: ยินดีต้อนรับสู่โปรแกรมแก้ไขรูปแบบใหม่ของ LimeSurvey 3.0 หากต้องการดูภาพรวมของฟังก์ชันการทำงานใหม่ ๆ และความเป็นไปได้โปรดดูคู่มือ %s ของ LimeSurvey %s สำหรับคำถามและข้อมูลเพิ่มเติมโปรดโพสต์คำถามของคุณในฟอรัมของ %s LimeSurvey %s

en: Welcome to this sample survey
th: ยินดีต้อนรับเข้าสู่ตัวอย่างแบบสอบถาม

en: Welcome:
th: ยินดีต้อนรับ :

en: Welsh
th: เวลช์

en: What good would your survey be without questions?
th: การสำรวจของคุณไม่มีข้อสงสัยใด

en: When an imported record matches an existing record ID:
th: เมื่อระเบียนที่นำเข้าตรงกับ ID ของระเบียนที่มีอยู่เดิม:

en: When using slider initial value set this value at survey start.
th: เมื่อใช้ค่าเริ่มต้นแถบเลื่อนตั้งค่านี้เมื่อเริ่มต้นการสำรวจ

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
th: เมื่อเปิดใช้งานแบบสอบถามแล้ว คุณไม่สามารถจะเพิ่มหรือลบคำถามหรือกลุ่มคำถามได้

en: Width of PDF header logo:
th: ความกว้างของโลโก้บนหัวไฟล์ PDF

en: With non-anonymized responses (and the survey participants table field 'Uses left' set to 1) if the participant closes the survey and opens it again (by using the survey link) his previous answers will be reloaded.
th: ด้วยการตอบที่ไม่ระบุชื่อ (และเขตข้อมูลตาราง token 'ผู้ใช้' ตั้งค่าเป็น 1) ถ้าผู้เข้าร่วมการสำรวจปิดและเปิดอีกครั้ง (โดยใช้การเชื่อมโยงการสำรวจ) คำตอบของเขาก่อนหน้าจะโหลดกลับมาอีกครั้ง

en: Writable
th: สามารถเขียนได้

en: Write error!
th: มีข้อผิดพลาดในเขียน!

en: XML themes
th: ธีม XML

en: Year
th: ปี

en: Yes
th: ใช่

en: Yes (Forced by the system administrator)
th: ใช่ (ถูกกำหนดโดยผู้ดูแลระบบ)

en: Yes - Delete Them!
th: ใช่ - ลบ!

en: Yes, delete
th: ใช่ ลบ

en: Yes, restore default
th: ใช่เรียกคืนค่าเริ่มต้น

en: Yes/No
th: ใช่/ไม่ใช่

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
th: การกระทำนี้จะเป็นการลบเงื่อนไขทั้งหมดของคำถามที่มีในแบบสอบถามนี้

en: You are about to delete this survey
th: คุณกำลังจะลบแบบสอบถามนี้

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
th: คุณกำลังจะเปลี่ยนชุดลาเบลที่มีอยู่กับตัวเลือกในชุดคำตอบปัจจุบัน

en: You are already a part of this survey.
th: คุณเป็นส่วนหนึ่งของแบบสอบถามนี้อยู่แล้ว

en: You are editing an entry of the main menu!
th: คุณกำลังแก้ไขรายการของเมนูหลัก!

en: You are editing the main menu!
th: คุณกำลังแก้ไขเมนูหลัก!

en: You are not a participant in this survey.
th: คุณไม่เป็นผู้เข้าร่วมในแบบสอบถามนี้

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
th: คุณยังไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขสิทธิ์ผู้ใช้ของคุณเอง

en: You are not allowed to print answers.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้พิมพ์คำตอบ

en: You are not authorized to delete label sets.
th: คุณไม่ได้รับสิทธิ์ให้ลบชุดลาเบล

en: You are not authorized to delete questions.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ที่จะลบคำถามนี้

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
th: คุณลงทะเบียนเรียบร้อยแล้ว แต่พบข้อผิดพลาดเกิดขึ้นเมื่อพยายามที่จะส่งอีเมล - โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบ

en: You are using Microsoft Internet Explorer.
th: คุณใช้ Microsoft Internet Explorer

en: You can add some additional help text to your question. If you decide not to offer any additional question hints, then no help text will be displayed to your respondents.
th: คุณสามารถเพิ่มข้อความช่วยเหลือเพิ่มเติมในคำถามของคุณได้ หากคุณตัดสินใจที่จะไม่ให้คำแนะนำเพิ่มเติมเกี่ยวกับคำถามใด ๆ ระบบจะไม่แสดงข้อความช่วยเหลือแก่ผู้ตอบของคุณ

en: You can add your custom themes in upload/admintheme
th: คุณสามารถเพิ่มธีมที่สร้างเองของคุณใน upload/admintheme ได้

en: You can create as many surveys as you like.
th: คุณสามารถสร้างแบบสำรวจได้มากเท่าที่ต้องการ

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
th: คุณจะได้รับ คีย์ปรับปรุงอย่างง่ายฟรี แบบทดลองใช้ %sจากบัญชีสมาชิกของคุณบนเว็บไซต์ limesurvey.org%s

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
th: คุณสามารถนำเข้าการตอบคำถามเก่าทั้งหมดที่เข้ากันได้กับแบบสอบถามในปัจจุบันของคุณ ความเข้ากันได้จะถูกกำหนดโดยการเปรียบเทียบชนิดคอลัมน์และชื่อฟิลด์ โดย ID จะถูกละเว้นเสมอ

en: You can leave these settings blank and change them later
th: คุณสามารถปล่อยค่าว่างไว้และเปลี่ยนภายหลังได้

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
th: คุณสามารถปล่อยให้ว่างได้ และสร้างโทเค็นอัตโนมัติโดยใช้ 'สร้างโทเค็น'

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
th: ท่านสามารถเรียกแบบสอบถามที่บันทึกไว้จากหน้าจอนี้

en: You can not add a group if survey is active.
th: คุณไม่สามารถเพิ่มกลุ่มคำถามได้หากการสำรวจนั้นยังทำงานอยู่

en: You can not add or remove the group owner from the group.
th: คุณไม่สามารถเพิ่มหรือลบเจ้าของกลุ่มออกจากกลุ่ม

en: You can now %sadd a question%s in this group.
th: คุณสามารถเพิ่มคำถาม %s ในกลุ่มนี้ %s ได้แล้วขณะนี้

en: You can now close this modal box.
th: ตอนนี้คุณสามารถปิดกล่องโต้ตอบนี้ได้

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
th: ตอนนี้คุณสามารถดำเนินการปรับปรุงการต่อในการติดตั้ง LimeSurvey

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a survey participants table by using the button below.
th: ท่านสามารถเปลี่ยนเป็นโหมดการเข้าถึงแบบปิดโดยทำการสร้างตารางโทเค็นจากปุ่มด้านล่าง

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
th: คุณสามารถใช้จัดการการแสดงออก แต่ต้องเป็นตัวเลขก่อนที่จะแสดงหน้าการตั้งค่าอื่น ๆ ให้เป็น 0 ถ้าค่าต่ำสุดไม่ได้ตั้งค่านี้ถูกนำมาใช้

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
th: คุณสามารถใช้จัดการการแสดงออก แต่ต้องเป็นตัวเลขก่อนที่จะแสดงหน้าชุดอื่นถึง 1

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
th: คุณสามารถใช้จัดการการแสดงออก แต่ต้องเป็นตัวเลขก่อนที่จะแสดงหน้าชุดอื่นถึง 100 ถ้าค่าสูงสุดไม่ได้ตั้งค่านี้ถูกนำมาใช้

en: You can use now the following credentials to log into the site:
th: ท่านสามารถทำการล็อกอินเพื่อเข้าใช้งานที่:

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
th: คุณสามารถใช้โอเปอร์เตอร์ในการกรองการค้นหาได้ (เช่น >, <, >=, <=, =)

en: You can't add questions while the survey is active.
th: คุณไม่สามารถเพิ่มคำถามในขณะที่การสำรวจกำลังทำงานอยู่ได้

en: You can't change password if demo mode is active.
th: คุณไม่สามารถเปลี่ยนรหัสผ่านหากเปิดใช้งานโหมดสาธิต

en: You can't copy a question if the survey is active.
th: ไม่สามารถทำการคัดสำเนาของคำถามนี้ เนื่องจากแบบสอบถามยังทำงานอยู่

en: You can't delete a group because one or more groups depend on it as parent!
th: คุณไม่สามารถลบกลุ่มได้เนื่องจากกลุ่มอย่างน้อยหนึ่งกลุ่มขึ้นอยู่กับว่าเป็นกลุ่มหลัก

en: You can't delete a group if it's not empty!
th: คุณไม่สามารถลบกลุ่มหากยังไม่ว่าง!

en: You can't delete a question if the survey is active.
th: คุณจะไม่สามารถลบคำถามได้ถ้าหากการสำรวจการกำลังทำงาน

en: You can't delete template '%s' because one or more templates inherit from it.
th: คุณไม่สามารถลบเทมเพลต '%s' เนื่องจากหนึ่งหรือหลายเทมเพลตได้รับการสืบทอดจากเทมเพลตนี้

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
th: คุณไม่สามารถลบคำถามนี้เพราะแบบสอบถามใช้งานอยู่ในขณะนี้

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
th: คุณไม่สามารถนำเข้าธีม '%s' เนื่องจากธีม '%s' ไม่ได้ติดตั้งไว้

en: You can't insert a new question when the survey is active.
th: คุณไม่สามารถเพิ่มคำถามใหม่ได้เมื่อแบบสอบถามเปิดใช้งานอยู่

en: You can't remove the default language.
th: คุณสามารถลบภาษาเริ่มต้นได้

en: You can't reorder in an active survey
th: คุณไม่สามารถจัดลำดับใหม่ในแบบสำรวจที่ใช้งานได้

en: You can't save changes because the theme directory is not writable.
th: ไม่สามารถบันทึกการเปลี่ยนแปลงได้เนื่องจากไดเร็กทอรี่ของเทมเพลตนี้ไม่สามารถเขียนได้

en: You can't uninstall template '%s' because some templates inherit from it.
th: คุณไม่สามารถถอนการติดตั้งเทมเพลต '%s' ได้เนื่องจากบางเทมเพลตได้สืบทอดจากเทมเพลตนี้

en: You can't update question code for an active survey.
th: คุณจะไม่สามารถปรับปรุงคำถามสำหรับแบบสำรวจที่กำลังใช้งานอยู่ได้

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
th: คุณไม่สามารถทำการตอบคำถามแบบนิรนามได้เมื่อมีการเปิดใช้งานโทเค็นอยู่

en: You cannot delete the last answer option.
th: คุณไม่สามารถลบตัวเลือกคำตอบสุดท้าย

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
th: คุณไม่สามารถดำเนินการต่อไป จนกว่าคุณจะป้อนข้อความบางอย่าง สำหรับหนึ่งหรือมากกว่าหนึ่งคำถาม

en: You cannot uninstall the default template.
th: คุณไม่สามารถถอนการติดตั้งเทมเพลตมาตรฐานได้

en: You cannot upload themes because you do not have the required ZIP library installed in PHP.
th: คุณไม่สามารถอัปโหลดเทมเพลตได้ เพราะคุณไม่ได้ติดตั้งไลบรารี่ ZIP ใน PHP ซึ่งมีจำเป็นต้องใช้ในการติดตั้ง

en: You did not answer to the security question.
th: คุณไม่ได้ตอบคำถามเพื่อความปลอดภัย

en: You did not provide a name.
th: คุณยังไม่ได้ใส่ชื่อ

en: You did not provide a password.
th: คุณยังไม่ได้ใส่รหัสผ่าน

en: You didn't save your changes!
th: คุณไม่ได้บันทึกการเปลี่ยนแปลง!

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
th: คุณปิด การปรับปรุงอย่างง่าย ในการไฟล์คอนฟิกของคุณ

en: You do not have permission to access this page.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงหน้านี้

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
th: เนื่องจากการแสดงแผนภูมิจำเป็นต้องมีการรองรับของ  Freetype Library  จึงทำให้เกิดความไม่สะดวกในการแสดงแผนภูมินี้

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
th: เนื่องจากการแสดงแผนภูมิจำเป็นต้องมีการรองรับของ  GD Library จึงทำให้เกิดความไม่สะดวกในการแสดงแผนภูมินี้

en: You do not have the permission to access this page.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เข้าถึงหน้านี้

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
th: คุณไม่ได้ติดตั้งไลบรารี่ ZIP ซึ่งจำเป็นใน PHP

en: You do not need to add a description to your question group, but sometimes it makes sense to add a little extra information for your participants.
th: คุณไม่จำเป็นต้องเพิ่มคำอธิบายลงในกลุ่มคำถามของคุณ แต่บางครั้งก็เป็นการเพิ่มข้อมูลเล็กน้อยสำหรับผู้เข้าร่วมของคุณ

en: You don't have sufficient permissions to upload images in this survey
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพียงพอในการอัปโหลดภาพในแบบสำรวจนี้

en: You don't have the permission to activate tokens.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เปิดใช้งานโทเค็น

en: You don't have the right to restore the settings to default
th: คุณไม่มีสิทธิ์เรียกคืนการตั้งค่าเป็นค่าเริ่มต้น

en: You don't need an update key.
th: โดยไม่จำเป็นต้องใช้คีย์ในการปรับปรุง

en: You got {TOTAL} points out of 3 possible points.
th: คุณมี {TOTAL} คะแนน จาก 3 คะแนนที่เป็นไปได้

en: You have already been removed from the central participants list for this site
th: คุณได้ถูกลบออกจาก central participants

en: You have already been removed from this survey.
th: คุณถูกนำออกจากแบบสำรวจนี้แล้ว

en: You have already completed this survey.
th: คุณได้กรอกแบบสอบถามเสร็จสิ้นไปแล้ว

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
th: คุณมีข้อผิดพลาดภายในไฟล์ติดตั้ง LimeSurvey ของคุณ  ดูข้อผิดพลาด:

en: You have been already removed from this survey.
th: คุณได้ถูกลบออกไปแล้วจากแบบสอบถามนี้

en: You have been removed from the central participants list for this site
th: คุณถูกลบออกจาก central participants list

en: You have been successfully added back to this survey.
th: คุณได้กลับไปเป็นผู้เข้าร่วมในแบบสอบถามนี้

en: You have been successfully removed from this survey.
th: คุณได้ถูกลบออกแบบสอบถามนี้

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
th: คุณได้ลองเข้าสู่ระบบมากกว่าจำนวนที่ตั้งไว้. กรุณารอ %d นาทีแล้วลองอีกครั้ง.

en: You have not selected a question
th: คุณยังไม่ได้เลือกคำถาม

en: You have not selected a survey
th: กรุณาเลือกแบบสอบถาม

en: You have to pair it with one attribute of the survey participants table
th: คุณต้องจับคู่กับแอตทริบิวต์หนึ่งของตารางผู้เข้าร่วมการสำรวจ

en: You have to pair this field with an existing attribute.
th: คุณจะต้องจับคู่ฟิลด์นี้กับคุณสมบัติที่มีอยู่

en: You have to put in at least a title for the survey to be saved.
th: คุณต้องใส่ชื่ออย่างน้อยสำหรับการสำรวจเพื่อบันทึกไว้

en: You have to select a file.
th: คุณต้องเลือกไฟล์

en: You have to select at least one label set.
th: คุณจะต้องเลือกชุดลาเบลอย่างน้อยหนึ่งชุด

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
th: คุณไม่สามารถใช้เครื่องหมาย / หรือเครื่องหมาย & ในชื่อหรือรหัสผ่านของคุณได้

en: You may play around with more settings, but let's save and start adding questions to your survey now. Just click on 'Save'.
th: คุณสามารถทดลองเล่นกับการตั้งค่าเพิ่มเติม แต่ให้บันทึกและเริ่มเพิ่มคำถามในการสำรวจของคุณตอนนี้ เพียงคลิก 'บันทึก'

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
th: คุณสามารถลงทะเบียนสำหรับการสำรวจครั้งนี้ได้ แต่คุณต้องรอให้ %s ก่อนที่จะเริ่มทำแบบสำรวจ

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
th: คุณอาจลงทะเบียนสำหรับแบบสำรวจนี้ แต่คุณต้องรอ {{sStartDate}} ก่อนที่จะเริ่มการสำรวจ

en: You may register for this survey if you wish to take part.
th: คุณอาจทำการลงทะเบียนเพื่อร่วมในการตอบแบบสอบถาม

en: You may save empty subquestions, but that would be pointless.
th: คุณอาจบันทึกคำถามย่อยที่ว่างเปล่าได้ แต่ก็ไม่มีประโยชน์

en: You must be logged in to access to this page.
th: คุณต้องเข้าสู่ระบบเพื่อเข้าถึงหน้านี้

en: You must be registered to complete this survey
th: กรุณาลงทะเบียนก่อนเริ่มตอบแบบสอบถาม

en: You must enter a valid email. Please try again.
th: คุณต้องป้อนอีเมลที่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง.

en: You must first create a question group.
th: ก่อนอื่นคุณต้องสร้างกลุ่มคำถามก่อน

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
th: คุณต้องตั้งค่า สิทธิ์ในการเขียนไฟล์เหล่านี้ก่อนจึงจะสามารถดำเนินการต่อไป ถ้าคุณไม่แน่ใจ โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณสำหรับคำแนะนำ

en: You must supply a name for this saved session.
th: กรุณาใส่ชื่อของช่วงที่บันทึก

en: You must supply a password for this saved session.
th: กรุณาใส่รหัสผ่านของช่วงที่บันทึก

en: You need to add answer options to this question
th: คุณจำเป็นต้องเพิ่มตัวเลือกคำตอบสำหรับคำถามนี้

en: You need to add question groups
th: คุณต้องเพิ่มกลุ่มคำถาม

en: You need to add questions
th: กรุณาเพิ่มคำถาม

en: You need to add subquestions to this question
th: คุณจำเป็นต้องเพิ่มคำถามย่อยในคำถามนี้

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
th: คุณต้องอัพโหลดอีก %s ไฟล์สำหรับคำถามนี้.
    คุณต้องการออกตอนนี้ใช่หรือไม่?

en: You should add some subquestions for your question here.
th: คุณควรเพิ่มคำถามย่อย สำหรับคำถามของคุณที่นี่

en: You should export your responses before deactivating.
th: คุณควรส่งออกการตอบคำถามของคุณก่อนที่จะปิดการใช้งาน

en: You should have a great time doing this
th: ท่านจะมีช่วงเวลาที่ดีสำหรับการนี้

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
th: คุณควรจดชื่อของตาราง ในกรณีที่คุณจำเป็นต้องเข้าถึงข้อมูลนี้ในภายหลัง

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
th: คุณควรกำหนดให้แแบบสอบถามเริ่มทำงานเมื่อคุณแน่ใจว่า แบบสอบถามได้ถูกตั้งค่าต่างๆ อย่างเหมาะสมแล้วและ ไม่ต้องมีการแก้ไขใดๆ อีก

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
th: คุณจะถูก redirect ใน 5 วินาที. ถ้ายังไม่, คลิ้ก <a href="%s">ที่นี่</a>.

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
th: คุณจะไม่สามารถอัปเดตเนื่องจาก LimeSurvey เวอร์ชันก่อนหน้านี้เก่าเกินไป

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
th: คุณจะถูกนำไปยังหน้าปรับปรุงฐานข้อมูลหรือ (ถ้าฐานข้อมูลของคุณที่มี และเป็นปัจจุบัน) เพื่อเข้าสู่ระบบการจัดการใน 5 วินาที ถ้าไม่ได้ %s โปรดคลิกที่นี่%s

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
th: คุณออกจากระบบเนื่องจากไม่มีการใช้งาน กรุณาเข้าสู่ระบบอีกครั้ง

en: Your Choices
th: ทางเลือก

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
th: ระบบติดตั้งของ LimeSurvey จะทำการตรวจสอบหากตัวอัพเดตได้ดำเนินการเสร็จสมบูรณ์

en: Your Ranking
th: การเรียงลำดับ

en: Your answer
th: คำตอบของท่าน

en: Your answer must be %s
th: คำตอบของคุณควรจะต้องเป็น​ %s

en: Your answer must be at least %s
th: คำตอบของคุณต้องอย่างน้อย %s

en: Your answer must be at most %s
th: คำตอบของคุณต้องมีอย่างมากที่สุด %s

en: Your answer must be between %s and %s
th: คำตอบของคุณควรจะต้องอยู่ระหว่าง %s และ %s

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
th: คำตอบของคุณสำหรับคำถามเพื่อความปลอดภัยไม่ถูกต้อง - กรุณาลองอีกครั้ง

en: Your assessment
th: การประเมินของคุณ

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
th: บราวเซอร์ของท่านเคยถูกใช้ร่วมตอบแบบสอบถามนี้มาก่อน ทางระบบกำลังดำเนินการเพื่อให้ท่านสามารถเริ่มตอบแบบสอบถามตั้งแต่ต้น

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
th: ขนาดหน้าจอเบราว์เซอร์ของคุณมีขนาดเล็กเกินไปที่จะใช้การบริหารงระบบได้อย่างถูกต้อง ขนาดขั้นต่ำที่จำเป็น คือ 1280 * 1024 พิกเซล

en: Your choices
th: ตัวเลือกของคุณ

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
th: ข้อมูลถูกนำเข้าแล้ง ทั้งนี้ data.frame คือ "data"  variable.labels คือรายละเอียดของข้อมูล ("attributes(data)$variable.labels") เช่น foreign:read.spss.

en: Your data should be imported now.
th: ข้อมูลของคุณควรได้รับการนำเข้าแล้วในขณะนี้

en: Your database is too big to be saved!
th: ฐานข้อมูลของคุณมีขนาดใหญ่เกินกว่าที่จะถูกบันทึกไว้ได้!

en: Your database server password.
th: รหัสผ่านเซิร์ฟเวอร์ฐานข้อมูลของคุณ

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
th: ชื่อผู้ใช้ฐานข้อมูลของคุณ ในกรณีส่วนใหญ่คือ "root"

en: Your database type is not MySQL!
th: ฐานข้อมูลของคุณไม่ใช่ MySQL!

en: Your email address:
th: ที่อยู่อีเมล์ของคุณ

en: Your have to answer the security question - please try again.
th: คุณต้องตอบคำถามเพื่อความปลอดภัย - โปรดลองอีกครั้ง

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
th: คีย์ของคุณได้รับการปรับปรุงและตรวจสอบแล้ว! ตอนนี้คุณสามารถใช้ การปรับปรุงอย่างง่ายได้

en: Your key is unknown by the update server.
th: เครื่องแม่ข่ายปรับปรุงไม่รู้จักคีย์สำหรับปรับปรุงของคุณ

en: Your new password was not saved because it matches the old password.
th: รหัสผ่านใหม่ของคุณไม่ได้รับการบันทึกเนื่องจากตรงกับรหัสผ่านเดิม

en: Your new password was not saved because the old password was wrong.
th: รหัสผ่านใหม่ของคุณไม่ได้รับการบันทึกเนื่องจากรหัสผ่านเก่าผิดพลาด

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
th: รหัสผ่านใหม่ของคุณไม่ได้รับการบันทึกเนื่องจากรหัสผ่านที่ป้อนไม่ตรงกัน

en: Your new survey was created.
th: การสำรวจครั้งใหม่ของคุณถูกสร้างขึ้นแล้ว

en: Your new survey was created. We also created a first question group and an example question for you.
th: แบบสำรวจใหม่ของคุณถูกสร้างขึ้นแล้ว นอกจากนี้เรายังสร้างกลุ่มคำถามแรกและคำถามตัวอย่างสำหรับคุณ

en: Your participants will see this title in the browser's title bar and on the welcome screen.
th: ผู้เข้าร่วมสำรวจของคุณจะเห็นชื่อนี้ในแถบชื่อเรื่องของเบราว์เซอร์และบนหน้าจอต้อนรับ

en: Your passwords do not match.
th: รหัสผ่านของคุณไม่ถูกต้อง

en: Your personal settings were successfully saved.
th: ได้ทำการบันทึกการตั้งค่าส่วนตัวเรียบร้อยแล้ว

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
th: ภาษาที่ต้องการของคุณจะถูกนำมาใช้ตลอดทั้งกระบวนการติดตั้ง

en: Your ranking
th: การจัดอันดับของ

en: Your response table will be renamed to:
th: ตารางการตอบคำถามของคุณจะถูกเปลี่ยนชื่อเป็น:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
th: คำตอบของคุณยังไม่ได้หายไปและได้รับการส่งไปยังผู้ดูแลระบบแบบสอบถามและจะถูกป้อนเข้าสู่ฐานข้อมูลของเราในภายหลัง

en: Your responses were not saved. Please contact the survey administrator.
th: คำตอบของคุณไม่ได้รับการบันทึก กรุณาติดต่อผู้ดูแลแบบสำรวจ

en: Your responses were successfully saved.
th: บันทึกการตอบคำตอบของคุณเรียบร้อย

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
th: เซสชั่นของคุณกับเซิร์ฟเวอร์ ในการปรับปรุงอย่างง่าย ไม่ถูกต้องหรือหมดอายุ กรุณาเริ่มต้นกระบวนการใหม่อีกครั้ง

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
th: แบบสอบถามของท่านสามารถส่งออกรายชื่อโทเค็นไปกับการตอบแบบสอบถามแต่ละรายการ กรุณาเลือกช่องข้อมูลเพิ่มเติมที่ท่านต้องการส่งออก

en: Your survey responses have been recorded.
th: บันทึกผลแบบสอบถามเรียบร้อยแล้ว

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
th: การตอบแบบสอบถามได้รับการบันทึกแล้ว ท่านจะได้รับอีเมล์ยืนยันการส่งแบบสอบถาม และกรุณาเก็บรหัสผ่านเอาไว้สำหรับกรณีใดๆ เนื่องจากทางผู้บริหารระบบไม่สามารถเข้าถึงรหัสผ่านของท่านและทำการส่งให้ท่านอีกครั้งได้

en: Your survey was successfully saved.
th: บันทึกแบบสอบถามเรียบร้อย

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
th: แบบสอบถามจะถูกบันทึกโดย ชื่อและรหัสผ่าน ที่ท่านให้ และท่านสามารถใช้ชื่อและรหัสผ่านนี้ในการทำแบบสอบถามครั้งต่อไป

en: Your system configuration:
th: การกำหนดค่าระบบของคุณ:

en: Your time to answer this question has expired
th: เกินกำหนดเวลาในการตอบคำถามนี้

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
th: คุณเหลือ {TIME} เพื่อใช้ในการตอบคำถามนี้

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
th: คีย์สำหรับปรับปรุงของคุณได้ใช้เกินการปรับปรุงจำนวนสูงสุดแล้ว!

en: Your update key has expired!
th: คีย์สำหรับปรับปรุงของคุณหมดอายุแล้ว!

en: Your update key is invalid and was removed.
th: คีย์สำหรับการอัพเดตไม่ถูกต้องและถูกยกเลิกแล้ว

en: Your update key:
th: คีย์ที่ใช้ในการปรุงปรุงของคุณ:

en: Your user data for accessing %s
th: ข้อมูลของคุณสำหรับการเข้า %s

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
th: รุ่นของคุณไม่สามารถปรับปรุงผ่าน การปรับปรุงอย่างง่ายได้ โปรดอัปเดตด้วยตนเอง

en: Your version is up to date!
th: รุ่นของคุณคือรุ่นล่าสุดแล้ว

en: Zip error!
th: การบีบอัดไฟล์ผิดพลาด

en: Zip file not found!
th: ไม่พบไฟล์ในการปรับปรุงที่ถูกบีบอัดมา

en: Zoom level
th: ระดับการขยาย

en: Zulu
th: ซูลู

en: and
th: และ

en: at question
th: คำถามที่

en: checked
th: ทำเครื่องหมาย

en: completed
th: เสร็จสมบูรณ์แล้ว

en: default
th: ค่าเริ่มต้น

en: deleted
th: ลบแล้ว

en: directory
th: ไดเรกทอรี

en: equals
th: เท่ากับ

en: gross
th: ทั้งหมด

en: having a token
th: มีโทเค็น

en: having a valid email address
th: ใช้ email ที่ถูกต้อง

en: having at least one use left
th: มีการใช้งานเหลืออย่างน้อยหนึ่งครั้ง

en: hh:mm
th: ชม:นาที (hh:mm)

en: hours
th: ชัวโมง

en: if:
th: ถ้า:

en: inherited
th: รับการถ่ายทอด

en: is
th: คือ

en: is NOT
th: ไม่ใช่

en: is greater than
th: มากกว่า

en: is greater than or equal to
th: มากกว่าหรือเท่ากับ

en: is less than
th: น้อยกว่า

en: is less than or equal to
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: is lesser than
th: ที่น้อยกว่า

en: is like
th: ที่เหมือนกับ

en: is matched (regexp)
th: ตรงกับ (รูปแบบ regexp)

en: is not like
th: ที่ไม่เหมือนกับ

en: language of token
th: โทเค็นของภาษา

en: minitab method
th: วิธีการของ Minitab

en: mins
th: นาที

en: not checked
th: ไม่ทำเครื่องหมาย

en: not having already completed the survey
th: ยังไม่มีการสำรวจที่ดำเนินการเสร็จสิ้น

en: only apply to certain question types
th: นำไปใช้กับประเภทคำถามบางอย่างเท่านั้น

en: or
th: หรือ

en: page
th: หน้า

en: queXML PDF export
th: queXML ในการส่งออกรูปแบบ PDF

en: queXML format (*.xml)
th: รูปแบบ queXML (*.xml)

en: queXML is an XML description of a questionnaire.
th: queXML เป็นคำอธิบาย XML ของแบบสอบถาม

en: quota language settings
th: การตั้งค่าของภาษาตามโควต้า

en: quota members
th: สมาชิกตามโควต้า

en: responses
th: การตอบคำถาม

en: running
th: กำลังทำงาน

en: seconds
th: วินาที

en: selected
th: ถูกเลือก

en: stable
th: เสถียร

en: table
th: ตาราง

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
th: นี่คืออีเมล์สำหรับแจ้งให้ท่านทราบว่าชื่อผู้ใช้ของท่านได้ถูกสร้างขึ้น ณ  '%s'

en: timings
th: การกำหนดเวลา

en: to:
th: ถึง:

en: unknown
th: ไม่ทราบ

en: unstable
th: ไม่เสถียร

en: valid
th: ถูกต้อง

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
th: ในกรณีที่ท่านต้องการข้อมูลเพิ่มเติม กรุณาดูที่ http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
th: {n} คำถามมีข้อผิดพลาดที่ต้องได้รับการแก้ไข | {n} คำถามมีข้อผิดพลาดที่ต้องได้รับการแก้ไข

en: {n} token has been created.|{n} tokens have been created.
th: {n} โทเค็นได้ถูกสร้างขึ้น |{n} โทเค็นได้ถูกสร้างขึ้น
